Dzięki temu wpisowi dowiesz się czym karmić pupila i ile razy dziennie powinien spożywać posiłek, żeby nie doprowadzić do nadwagi lub niedowagi. Czy sucha karma dla psa jest lepsza od karmy mokrej? Co to jest karma weterynaryjna dla psiaka i kiedy warto ją stosować?  Wyjaśnimy dlaczego i jakie karmy powinno się stosować przy najczęściej występujących chorobach czworonogów, aby wspomóc ich leczenie i zminimalizować efekty uboczne. Dowiesz się jak optymalnie dobrać skład karmy do wieku, rasy i stanu zdrowia zwierzaka.

Podstawowym elementem utrzymania dobrostanu zwierzaka jest zapewnienie mu odpowiedniego pożywienia. Właściwie dobrana dieta pomaga zapobiegać różnym problemom zdrowotnym i utrzymuje organizm naszego pupila w dobrej kondycji. Nasz psiak będzie zdrowszy i będzie się lepiej czuł. Najwygodniejszym i coraz popularniejszym sposobem żywienia psów jest podawanie im gotowej, suchej karmy. Producenci karm suchych dbają o to by ich pokarm był nie tylko odpowiednio zbilansowany, ale także odpowiednio oznaczony, by jak najłatwiej dopasować karmę do potrzeb naszego pupila. Większość producentów dzieli swój asortyment na karmy przeznaczone dla czworonogów małych, średnich i dużych ras. Ostatnio, z uwagi na rosnące zainteresowane psami bardzo małymi, część producentów włączyła do swojej oferty pokarm dla zwierzaków ras bardzo małych. Karmy dla małych ras są przeznaczone dla psiaków, których masa ciała docelowo nie przekroczy 10kg. Możemy oczywiście zdecydować się również przygotowywać posiłki samodzielnie w domu uwzględniając zapotrzebowanie żywieniowe naszego psiaka. Na pewno będą one najlepsze pod względem jakości.

Karma standardowa

Większość karm dla psiaków dostępnych na rynku określa się mianem standardowym. Jest to pierwszy i jednocześnie najniższy poziom jakości pożywienia. Gdzie znajdują się tego typu produkty? Dosłownie we wszystkich sklepach, zaczynając od stacji benzynowych, a kończąc na pobliskim sklepie spożywczym. Są to karmy barwione, głównie z powodu wrażliwości estetycznej kupujących. Ze względu na dużą ilość konserwantów nie istnieją określone ścisłe zasady przechowywania tego typu produktów. Patrząc ogółem na wszystkie dostępne karmy dla psów, żadna z nich nie powinna szkodzić zwierzakowi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż konserwanty same w sobie zdrowe nie są i mogą być powodem alergii pokarmowych u naszych pupili. Jeżeli decydujemy się na zakup tego typu karmy, warto zwrócić uwagę na to, czy na opakowaniu znajduje się informacja, że jest to produkt KOMPLETNY. Co się kryje pod tym pojęciem? Karma kompletna to pełnowartościowy i zbilansowany posiłek, tzw. karma pełnoporcjowa. Tak oznaczone produkty powinny zawierać wszelkie niezbędne składniki pokarmowe, które są potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania. W związku z tym nie należy uzupełniać diety dodatkowymi witaminami lub składnikami mineralnymi, ponieważ może to doprowadzić do ich przedawkowania. Warto wiedzieć, że nadmiar witamin może skutkować poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Karma premium

Kolejnym rodzajem w strukturze jakości są karmy premium. Kiedy już nabędziemy karmę opisaną w ten sposób, warto uświadomić sobie, że od około 2005 roku nie obowiązują żadne przepisy, które definiują, co powinno znajdować się z paczce premium. Ich zaletą jest jednak to, że nie są barwione sztucznie barwnikami i są poddawane kontroli podczas produkcji. Co poprawia ich jakość. Na etykietach możemy znaleźć informację, że dany produkt jest konserwowany naturalnie, co jest pozorne, ponieważ przy ich wytwarzaniu wykorzystywane są konserwanty identyczne z naturalnymi. W sklepach wyspecjalizowanych dostępne są również karmy super premium. Czym się różnią od pozostałych? Tym, że do bazy, jaką jest karma premium dodaje się świeże mięso, które wcześniej zostało wysuszone. Ze względu na znacznie mniejszą ilość konserwantów tej karmy nie można trzymać na wysokiej temperaturze, wilgotności i świetle.

Powinniśmy patrzeć na etykiety

Producenci karm prześcigają się w wymyślaniu określeń i haseł, które umieszczą na etykietach, aby zwabić klientów. Nie ma jednej określonej listy nazw składników, które można przy tym wykorzystać. Dlatego też dla niektórych „mączka z mięsa” to synonim „mączki mięsnej”, „produktów pochodzenia zwierzęcego” lub „suszonego mięso”. Warto podkreślić, że wszystkie karmy suche dostępne na rynku są wyprodukowane na bazie mączki z mięsa, a nie surowych produktów. Trzeba uważać, żeby się na to nie nabrać. Tak naprawdę liczą się szczegóły – np. „karma z wołowiną” to coś zupełnie innego, niż „karma bogata w wołowinę”. W przypadku tej pierwszej wystarczy 4% danego mięsa w kupowanym przez nas produkcie, natomiast karma bogata w konkretny rodzaj mięsa musi posiadać minimum 14% wskazanego w opisie składnika! Jest to bardzo duża różnica. Podczas czytania składu podawanego przez producentów można się łatwo pogubić. Zasada jest prosta – producent podaje skład poszczególnych komponentów według ich zawartości ogółem, czyli pierwszy produkt jest tym, którego jest najwięcej, a produkt, który jest ostatni jest zawarty w małej ilości. Niby proste, ale w praktyce nie jest to tak oczywiste. Zabieg ten określa się mianem dzielenia. W konsekwencji słaba jakościowo karma może zostać sprzedana, jako bardzo dobry produkt. Jak to się dzieje? Analizując skład przykładowej karmy zawierającej 15% mięsa z kurczaka oraz 30% produktów zbożowych, raczej nie zdecydujemy się na jej zakup. Ale jeśli na opakowaniu zobaczymy układ: 8% kurczaka, 7% mączki z kurczaka, 5% ryżu, 5% mączki ryżowej, 5% mączki pszenicznej, 5% grysu kukurydzianego itp. nasz wybór nie będzie już tak oczywisty. Co ciekawe, jeżeli jakiegoś składnika jest mniej, niż 3% producent nie ma obowiązku podawania tej informacji na etykiecie. Dzięki temu może łatwo zmylić ludzi.

Dlaczego rasy mniejsze potrzebują innej karmy?

Aby zrozumieć w pełni dlaczego powinniśmy podawać naszemu pupilowi pokarm dostosowany do wielkości przyjrzyjmy się specyficznym potrzebom żywieniowym małych i bardzo małych ras. No więc co wyróżnia małe psiaki? Mają one wysoki metabolizm – zarówno w czasie spoczynku, jak i podczas ruchu; oznacza to, że szybko trawią podany im pokarm. Ich zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała może być nawet o 60% większe niż w przypadku dużych psów. Szczenięta ras mini oraz małych rosną o wiele szybciej niż szczeniaki psów większych ras – wiele z nich osiąga dojrzałość już w wieku 6-9 miesięcy. Dodatkowo często mają problemy ze strawieniem dużej porcji, z uwagi na to powinny być karmione 4-6 razy dziennie, nawet po osiągnięciu dojrzałości. mają niewielkie szczęki i zęby.

Jakie cechy powinna zawierać karma dla małych czworonogów?

Z uwagi na te specyficzne cechy zwierzaki ras mini i małych już od najmłodszych lat powinny być karmione pokarmem, którego skład odpowiada na wyżej wymienione problemy i jest dla nich odpowiedni. Co powinno charakteryzować dobrą karmę dla psów ras małych?

  • wysoka zawartości dobrego jakościowo białka, które dostarcza energii i jest łatwostrawne.
  • duża dawka energii przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej porcji pokarmu. wzbogacenie o lekkostrawne składniki utrzymujące prawidłową florę jelitową w celu wspomagania trawienia.
  • niewielki rozmiar krokietów w przypadku karmy suchej.
  • zróżnicowanie pokarmu ze względu na wiek psiaka.

W diecie małego psiaka bardzo ważne jest zachowanie najwyższej jakości składników oraz dbałość o to, by podstawą żywienia była dobrze zbilansowana karma – nie należy w związku z tym podawać dużej ilości przekąsek, które mogą to zaburzyć. 

Jeśli zamierzamy żywić naszego psa przygotowanym w domu jedzeniem powinniśmy wziąć pod uwagę wymienione wyżej specyficzne potrzeby oraz pamiętać, że przygotowane w domu jedzenie musimy uzupełnić preparatem witaminowym (przeznaczonym specjalnie dla małych ras) oraz wzbogacić je o kwasy omega-3 i omega-6.

Jaką karmę dobrać jeśli pojawiły się problemy zdrowotne?

W ofercie producentów karmy weterynaryjnej znajdziemy również szereg pokarmów odpowiadających na najczęstsze problemy zdrowotne psów małych i miniaturowych ras, np. Royal Canin Denta Specjal Small Dog (w przypadku problemów z jamą ustną). Musimy pamiętać, że diety weterynaryjne przeznaczone są dla zwierząt, które aktualnie, są chore i nie należy ich podawać psiakom zdrowym, nawet w celach profilaktycznych. Odpowiednio zbilansowana karma bytowa jest najlepszą formą żywienia zdrowego pupila, który funkcjonuje prawidłowo. Diety weterynaryjne zawsze podajemy tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii, który zdiagnozuje problem i dopasuje karmę do schorzenia zwierzaka. Wybierając idealną karmę dla naszego małego pupila kierujmy się przede wszystkim informacjami producenta podanymi na opakowaniu. Musimy pamiętać, że pokarm powinien być dopasowany do wielkości i wieku naszego czworonoga lub ewentualnie uwzględniać jego specyficzne potrzeby np. w przypadku psów kastrowanych, czy wrażliwych. Nawet pieski bardzo małych ras potrzebują odpowiedniej dawki ruchu, kontaktu z opiekunem oraz karmy, która będzie uwzględniała specyfikę ich budowy i metabolizmu. Dzięki temu nasz pupil będzie szczęśliwy i zdrowy.

O czym powinniśmy pamiętać wybierając pokarm dla zwierzaka?

Czytamy (w ramach możliwości) po angielsku. Pojawia się bardzo wiele błędów w tłumaczeniu podstawowych produktów np. „chicken meal” będący „mączką z kurczaka” zostaje przetłumaczony, jako „kurczak”. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Szukamy wyłącznie karm kompletnych lub pełnoporcjowych. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu.

Zwracamy uwagę na skład i układ produktów na liście.

Zwracamy uwagę na rodzaj konserwantów zastosowanych podczas produkcji karmy.              

Czego unikać? Przeciwutleniaczy takich jak: BHT (E321; butylowany hydroksytoluen), BHA (E320; butylohydroksyanizol), ethoxyquin (E324), oraz glikolu propylenowego – konserwantu E1520.

Bezpieczne konserwanty Mieszanki tokoferoli (E306-E309; witamina E), Palmitynian askorbylu (E304; pochodna witaminy C), kwas askorbinowy (E300; witamina C), kwas cytrynowy (E330), ekstrakty z rozmarynu, szałwii czy goździków – z pewnością pozostają nieszkodliwe.

Zwracajmy uwagę także na kraj, gdzie wyprodukowano produkt – jeżeli karmę wytworzono poza UE nie mamy pewności, że zastosowano jakiekolwiek przepisy określone przez Unię Europejską. Również nie sugerujemy się zawartością białka. Jest ona zawsze podawana ogółem i nie możemy określić rzeczywistej wartości, którą przyswoi nasz pies.

Na rynku jest wiele firm produkcyjnych, jednak najlepszy pokarm dla czworonoga to będzie ten, który sami mu zrobimy. Jakościowo również wypadnie ona najlepiej. Nawet najdroższa karma nie będzie tak dobra jak własna, domowa. Nasz psiak będzie nam wdzięczny i szczęśliwy. Dodatkowo jego zdrowie będzie bardzo dobre.