Mokra i sucha karma w diecie kota

Zbilansowana dieta odgrywa ogromnie ważną rolę, bowiem wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie kota. Czy musisz zdecydować, jaką karmę będziesz serwować swojemu podopiecznemu, czy możesz łączyć karmę suchą i mokrą? Poznaj fakty!

Mokra i sucha karma – charakterystyka

Zarówno mokra, jak i sucha karma mają swoje zalety. Niekwestionowanym atutem suchego pokarmu jest jego korzystna cena, a także możliwość zakupu większego opakowania, długiego przechowywania i łatwość podania. Produkt ten z pewnością docenią m.in. osoby dokarmiające koty wolno żyjące, ponieważ chrupki pozostawione w miseczce nie psują się szybko latem i nie zamarzają zimą. Problem z suchą karmą polega natomiast na tym, że odznacza się niską wilgotnością. Koty zaś – co do zasady – piją niewiele. To „pozostałość” po ich dzikich przodkach zamieszkujących półpustynne tereny, którzy większość niezbędnych płynów pobierali bezpośrednio z upolowanych zdobyczy.

Decydując się na podawanie mruczkowi wyłącznie suchej karmy, należy bezwzględnie zadbać o to, aby pił wodę. Ten problem rozwiązuje karma mokra, która cechująca się dużą wilgotnością, a do tego jest niezwykle aromatyczna i smakowita. Czy to oznacza, że każdy kot chętniej sięgnie po mokry odpowiednik? Otóż, nie! Wiele mruczków ceni sobie suche chrupki i wcale nie zamierza zastępować ich czymkolwiek innym.

Dieta mieszana – czy można łączyć karmę suchą i mokrą?

Tak, możesz łączyć karmę mokrą i suchą. Jest to korzystne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Na przykład wtedy, gdy chcesz urozmaicić koci jadłospis lub gdy zamierzasz serwować mokry pokarm do miski a suchy odpowiednik wykorzystać podczas zabawy i szkolenia z mruczkiem. Dieta mieszana sprawdzi się również jako dieta przejściowa, gdy chcesz przestawić pupila z karmy suchej na mokrą czy odwrotnie.

Jak wprowadzić i stosować dietę mieszaną?

Zmiana diety nie może być gwałtowna. Nowy rodzaj pożywienia wprowadzaj stopniowo, aby uniknąć dolegliwości żołądkowych. Bacznie obserwuj, jak podopieczny reaguje na nowy pokarm – czy jest nim w ogóle zainteresowany, czy ma dobre samopoczucie. Nie łącz karmy suchej i mokrej w jednym posiłku, ale podawaj je np. naprzemiennie. Jeśli pupil nie jest zainteresowany nowym jedzeniem, spróbuj jest uatrakcyjnić, dodając do niego np. odrobinę smacznego sosu lub aromatycznej zupy.

Uwaga! Karma mokra i sucha to produkty o innej kaloryczności. Oblicz zapotrzebowanie kaloryczne pupila i szczegółowo ustal, ile karmy mokrej, a ile suchej powinien otrzymywać, aby go nie przekarmić!

Podsumowanie

Łączenie karmy mokrej i suchej to dobry pomysł z wielu powodów. Jest ono korzystne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i zdrowotnym. Zanim jednak przestawisz pupila na dietę mieszaną, dokładnie dowiedz się, ile karmy mokrej i suchej powinien otrzymywać w ciągu dnia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.