Jednym z problemów, które posiadają właściciele psiaków są zachowania agresywne. Przyczyn tego typu zachowania może być tak naprawdę wiele. Jednak można wyodrębnić najczęściej spotykanych. Zaliczamy do nich brak właściwej socjalizacji pupila, nadmierne jego karanie albo zbyt duże rozpieszczanie i pobłażliwość. Dodatkowo agresywne mogą okazać się psy, na których psychice duże piętno odcisnęła straszna przeszłość (np.: znęcanie się ze strony ludzi lub pobyt w schronisku, w którym były złe warunki).


Da się to zwalczyć?


Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Gdy wyjeżdżamy dobrym pomysłem może być hotel dla agresywnych psiaków, chociaż to oczywiście nie jest rozwiązanie całego problemu. Skłonność czworonoga do agresji to jeden z najpoważniejszych problemów z jakimi często zmagają się właściciele pupili. Pamiętajmy, żeby nigdy nie lekceważyć żadnych przejawów psiej agresji. Nie ważne jest to, czy jego wrogość skierowana jest do człowieka, czy tylko na inne zwierzęta.


Dlaczego musimy reagować?


Niestety tego rodzaju zachowania będą się nasilać jeśli nie zadziałamy. Brak rozwiązania problemu będzie prowadzić do bardzo poważnych oraz groźnych konsekwencji. Nawet najbardziej spokojny i ułożony psiak może w pewnych okolicznościach przeobrazić się w agresora. Warto wiedzieć, że czworonogi nigdy nie atakują bez powodu. Zachowanie agresywne zazwyczaj stanowi według nich ostateczne rozwiązanie po jakie zwierzaki sięgają tylko i wyłącznie w krytycznych sytuacjach. Aby uporać się z agresją u psa, nie wystarczy zastosować tylko doraźne środki. Zazwyczaj potrzebne są kompleksowe działania, które całkowicie zmienią zachowanie pupila. Gdy zwierzak zaczyna zachowywać się agresywnie to twoja rodzina zacznie to krytykować, a sąsiedzi zaczną patrzeć krzywo i zaczniesz słyszeć skargi. Należy coś z tym zrobić!

Psów, Szczenięta, Pet, Zwierząt, Ładny, Pies
Jakie są przyczyny agresji u czworonoga?


Mówiąc o psiakach wyróżniamy głównie dwa typy agresji. Pierwszym z nich jest agresja defensywna, która bierze się u czworonoga przez poczucie lęku, strachu lub zagrożenia. Przez to zwierzak myśli, że jest potrzeba obrony siebie lub swojego terytorium. Drugi typ to agresja ofensywna, która związana jest głównie z chęcią dominacji nad otoczeniem oraz dążeniem do odczuwania przyjemności i satysfakcji przez naszego przyjaciela.

Jakie psy są zazwyczaj agresywne?


Skłonność do agresywnego zachowania bardzo często wykazują psy, których nigdy nie poddano odpowiedniej socjalizacji, zwierzęta nadmiernie karane lub te nadmiernie rozpieszczane i nagradzane bez powodu. Agresywne bywają także czworonogi, u których przeszłość odcisnęła duże piętno na ich psychice. Życie na ulicy, pobyt w schronisku lub co najgorsze przemoc ze strony człowieka to główne czynniki, które mają wpływ na psią nieufność i wrogość wobec otoczenia, nowego właściciela czy innych zwierząt. Niektóre psy mogą stać się agresywne także pod wpływem odczuwanego bólu lub pogarszającego się samopoczucia, które może być związane z różnego rodzaju chorobami, kontuzjami lub urazami.


Jak sobie z tym poradzić?


Niestety ale na początku musimy stwierdzić, że walka z psią agresją to dosyć żmudny oraz trudny proces. Najważniejszą kwestią jest tutaj w głównej mierze prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny problemu. Nie zawsze może być to takie łatwe oraz oczywiste. Przyczyn agresywnego zachowania może być bardzo dużo, dlatego więc w takiej sytuacji zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty, który ma z tym do czynienia codziennie. Dopiero po postawieniu poprawnej diagnozy będzie można podjąć odpowiednie kroki, aby wyciszyć agresywnego czworonoga i oduczyć go niechcianego zachowania, które jest uciążliwe. Gwarantujemy, że on też odniesie ulgę związaną z rozwiązaniem jego agresywnego zachowania.

Pies, Lhasa Apso, Zwierząt, Pet, Zabawa, Udomowiony
A może szkolenia behawioralne?


Pomoc behawiorysty zazwyczaj okazuje się niezbędna. Tym bardziej w momencie, kiedy psia agresja skupia się w dużej mierze na domownikach. Tak naprawdę istnieje jedna zasada: jeśli psiak raz rzucił się na swojego właściciela, to z pewnością zrobi to ponownie. Dlatego nigdy nie można lekceważyć żadnych przejawów agresji u czworonoga mówiąc, że może przejdzie. Sygnały, takie jak między innymi brak posłuszeństwa, ignorowanie naszych wydanych poleceń i komend, warczenie lub próby gryzienia zawsze powinny zwrócić naszą uwagę. Bardzo często zdarza się, że jedyną szansą na uporządkowanie zwierzaka do porządku jest terapia pod okiem doświadczonego i przygotowanego na nowe wyzwania behawiorysty oraz szkolenie, które uczy psa posłuszeństwa i prawidłowego zachowania.


Długo to zajmie?


Trzeba pamiętać, że praca nad psią psychiką nigdy nie jest prosta oraz szybka. Zwierzak również potrzebuje czasu. Oczywiście wszystko w dużym stopniu jest zależne od przyczyny problemu, jego skali i tego wobec kogo wymierzona jest psia wrogość oraz agresja. Innymi czynnikami mającymi znaczenie w terapii behawioralnej naszego pupila są wiek i rasa psa, ale także my jako właściciele. Głównie chodzi o to jak traktujemy zwierzę na co dzień i jak wyglądają nasze relacje z czworonogiem. Doświadczony behawiorysta zawsze będzie patrzył na problem całościowo. Dlatego właśnie podczas opracowywania odpowiedniej terapii będzie brał pod uwagę zarówno psie, jak i możliwości właściciela zwierzaka.


Jak wygląda szkolenie?


Na szczęście pomoc trenera w żadnym wypadku nie kończy się jedynie na postawieniu diagnozy i zaleceń do wykonywania. Trener będzie nam towarzyszył podczas całej pracy z naszym czworonogiem. Głównym tego celem będzie obserwacja postępów zwierzaka i korygowanie błędów popełnionych przez pupila oraz właściciela. Szkolenie psa ze skłonnością do agresji wymaga rozległej wiedzy oraz bardzo dużego doświadczenia, którego sami nie zdobędziemy w ciągu kilku dni. Dlatego właśnie należy skorzystać z pomocny kompetentnego specjalisty, a nie próbować samemu, ponieważ możemy jeszcze bardziej zamieszać.

Dziewczyna, Pies, Pet, Przyjaźń, Pomocnik, Właściciel
Należy się udać do weterynarza?


Oczywiście zaburzenia behawioralne to nie jedyna słuszna możliwość, która później jest przyczyną niewłaściwych zachowań u psiaka. Dlatego warto pamiętać, że za skłonnością zwierzaka do agresji stać mogą także problemy zdrowotne. Niektóre schorzenia takie jak np.: dokuczliwe urazy lub silny ból mogą budzić duże rozdrażnienie (działa to tak jak u człowieka). Pod uwagę trzeba w szczególności wziąć zwłaszcza różnego rodzaju dolegliwości ortopedyczne, zaburzenia hormonalne oraz poznawcze. Niestety ale nadmierne pobudzenie lub agresja u psa bywa również wynikiem podawania niektórych leków, a nawet niewłaściwej diety. Jak nietrudno się domyśleć możliwości może być wiele, dlatego zanim skierujemy się do behawiorysty, warto najpierw skonsultować stan zwierzaka z weterynarzem.


Dlaczego warto zadbać o nastrój psiaka?


Zwierzaka, który jest stale poddenerwowany i zestresowany, dość łatwo wyprowadzić z równowagi (myślę, że każdy to zna ze swojego ludzkiego doświadczenia). Silnie pobudzony zwierzak z pewnością nie będzie w stanie porządnie skoncentrować się na wydawanych przez nas lub behawiorystę poleceniach. Wszelkie próby zapanowania nad reakcjami naszego pupila mogą się wtedy okazać się nieskuteczne oraz jeszcze bardziej go rozgniewać. Właśnie dlatego, zanim zaczniemy pracę z psem, który wykazuje zachowania agresywne, powinniśmy postarać się poprawić jego nastrój. Do czynności, które pomogą zredukować u czworonoga napięcie i pozwolą mu się wyciszyć należy m.in.: węszenie, żucie oraz gryzienie. Bardzo ciekawym i dobrym sposobem jest jak najczęściej angażować zwierzaka w zabawy węchowe, które będą polegać na np.: wyszukiwaniu pożywienia w różnych miejscach. Nasz pupil powinien dysponować odpowiednimi gryzakami i wtedy stanie się to dla niego idealną zabawą. Świetnym akcesorium dla psiaka jest np.: gumowa kulka, z której będzie musiał sam wydobyć pokarm. U silnie zestresowanych zwierzaków można dodatkowo zastosować syntetyczne feromony, które mają działanie uspokajające.


Ograniczenie liczby ataków to dobre wyjście?


Choć unikanie sytuacji, w których nasz zwierzak zwykle atakuje i nie panuje nad sobą, na pewno nie jest rozwiązaniem problemu to jednak jest to ważnym elementem umożliwiającym psiakowi odzyskanie trochę równowagi. Każdy atak, który w mniemaniu czworonoga zakończył się sukcesem i poczuciem władzy, zwiększa prawdopodobieństwo kolejnych, równie agresywnych reakcji. W miarę możliwości trzeba pilnować tego, żeby zwierzak, który atakuje konkretnych ludzi lub inne zwierzaki nie był narażony na bezpośredni kontakt z nimi. Oczywiście nie musi to oznaczać trzymania psiaka w całkowitej izolacji. Musimy starać się jednak spacerować z nim po spokojnych, rozległych i mało uczęszczanych terenach. Należy również pamiętać o potrzebnych środkach bezpieczeństwa. Agresywny zwierzak powinien posiadać kaganiec. Pomocny może być także kantarek.


Pies, Zwierząt, Kontynentalne Buldog, Pet
Istnieją psy z wrodzoną agresją?


Tak naprawdę nie istnieją rasy agresywne. Żaden pies nie rodzi się już z agresją, a staje się taki z winy najczęściej nieodpowiedzialnego właściciela. Duże rasy często potrzebują odpowiedniego zmęczenia psychicznego i fizycznego w ciągu dnia. Dosyć łatwo jest się domyśleć, że jeśli tego nie dostają to zaczynają wariować. Zacząć się może lekko i niewinnie ale problem z czasem narasta. Pies, który będzie pobudzony, będzie szukał czegoś do zrobienia, jakiegoś zajęcia. Zje nam więc nasze najlepsze, ulubione kapcie, pogryzie drogą kanapę, a w efekcie może zacząć przejawiać zachowania agresywne w stosunku do ludzi. Ważne jest, aby zapoznać się ze specyfiką rasy przed zakupem lub adopcją, a w przypadku kundelków obserwować swojego psa. Kluczem do sukcesu są również długie spacery, zabawki, maty węchowe lub nauka komend, która w późniejszym czasie ogromnie się przydaje. Jeśli nasz pies reaguje agresją do innych psów to pamiętajmy, że warto wykonać mu najpierw komplet badań.


Kastracja jest rozwiązaniem problemu?


Kastracja może pomóc nam w delikatnym wyciszeniu naszego psiaka, jednak nie jest to stałe i dobre rozwiązanie. Oczywiście, że do kastracji zachęcamy ale akurat teraz nie będzie dobrym wyjściem. U niektórych psów to może troszkę pomóc, jeśli jednak nasz psiak ma mocno zakorzenione zachowania agresywne, kastracja mu nie pomoże, a jedynie pomoc wyspecjalizowanej do tego zadania osoby. Z agresją terytorialną spotykamy się w momencie, w którym pies broni swojego domu, ogrodu lub legowiska. Nie pozwala innym zwierzętom, ludziom czy nawet domownikom podejść do swojego ulubionego kocyka. Nie jest to w żadnym wypadku zachowanie dobre, które nas obroni. Tutaj kluczową rolę odgrywa socjalizacja. Musimy wrócić się do punktu wyjścia i zacząć przyzwyczajać psa małymi kroczkami do tego, że nie wszystko jest jego.