Wiele psów bardzo często liże i gryzie swoje łapy. Jest to naturalna sprawa dla czworonogów i nie ma w tym nic złego. Jednak opuchnięte, zaczerwienione łapki, a także obsesyjne lizanie i gryzienie najczęściej oznaczają problemy medyczne.

Jest wiele powodów, które wpływają na taką czynność wykonywaną przez psy. Może to być sucha skóra, rany, różne narośla, alergia czy pasożyty takie jak kleszcze, robaki.

Niezależnie od przyczyny, podrażnienie łapy mogą prowadzić do bólu, kulenia, czy zakażenia drożdżami lub bakteriami. Gdy tylko zauważysz takie nadmierne lizanie i gryzienie to koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Pamiętaj, że żadna diagnoza w internecie nie zastąpi oględzin przez specjalistę.

Weterynarz potrafi rozwiązać poważne problemy ze skórą zwierzęcia jak np. ziarniaki, guzy, infekcje czy alergie. Jest jednak kilka domowych sposobów, które mogą zmniejszyć lizanie czy gryzienie łap.

Suche łapki to podstawa

Bieganie pod dworze to dla każdego psa sprawa cudowna. Nic tak nie orzeźwia jak zabawa na świeżym powietrzu. Niestety ziemia to również siedlisko bakterii, alergenów czy pasożytów. Oczywiście nie uznaję trzymania psa pod ochronnym kloszem. Uodpornianie na tego typu bakterie jest potrzebne zarówno szczeniakom jak i dorosłym psom. Warto jednak po każdym spacerze oczyścić psu łapy. Możesz użyć do tego nawilżanych chusteczek lub obmyć psa pod prysznicem. Na koniec nasmaruj łapy kremem lub olejkiem aby nie były wysuszone.

Zmniejszyć narażenie na alergeny

Alergeny nie tylko znajdują się na zewnątrz ale jest ich też pełno w naszym domu. Takie czynniki mogą podrażniać skórę psa co tym samym wpływać będzie na lizanie i gryzienie łapek. Domowe alergeny to np. roztocza znajdujące się w kurzu, sierść innych zwierząt, silne środki czyszczące czy dym papierosowy. Warto ograniczyć te szkodliwe czynniki aby pomóc naszemu zwierzakowi.

Warunki klimatyczne

Z psem jest podobnie jak z człowiekiem. Gorące i suche powietrze w domu powoduje wysuszanie się naszej skóry, natomiast zbyt duża wilgoć prowadzi do tworzeniu się grzybów. Warto więc przystosować dom do odpowiednich warunków poprzez używanie nawilżacza podczas upałów, a zimą wietrzenia mieszkania. Pomożemy nie tylko zwierzęciu ale i sobie. Pies może lizać łapę aby nawilżyć skórę, która go swędzi.

Odpowiednia dieta

Na stan skóry i sierści ma wpływ stosowana dieta. Im lepsza, tym organizm zwierzęcia lepiej radzi sobie z alergenami i czynnikami zewnętrznymi. Gryzienie i lizanie może brać się z wrażliwości na dany typ żywności. Warto zabrać zwierzaka do weterynarza w celu wykonania specjalistycznych badań i w razie występujących alergenów zastosować odpowiednią dietę.

Dodanie kwasów tłuszczowych do posiłku

Kwasy tłuszczowe Omega-3, Omega-6 i Omega-9 to kwasy pochodzące z olejów rybnych i źródeł roślinnych. Dodanie ich do posiłków wpłyną na poprawę stanu skóry i sierści psa. Jest to naturalny suplement występujący przede wszystkim w rybach. Może też zastosować tran choć nie każdy pies go uwielbia. Kwasy omega natłuszczą od wewnątrz skórę psa i zmniejszą podrażnienia związane z suchością.

Pamiętaj: Powyższe rady są tylko czysto informacyjne i nie zastąpią fachowej porady specjalisty. Jeśli zauważysz podejrzane zachowanie psa związane z gryzieniem lub nadmiernym lizaniem łapy to koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Brak reakcji może skutkować poważnymi konsekwencjami. Podane wyżej rady można stosować jedynie profilaktycznie.