Zatrzymaj się na chwilę i znajdź swojego psa. Co on teraz robi? Najczęstszą odpowiedzią będzie „śpi”. Pytanie jednak jest ważniejsze. Czy pies śni?
Według badań przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, psy mogą przesypiać około 12-14 godzin w ciągu dnia, natomiast szczeniaki śpią blisko 20 godzin. Często zdarza się usłyszeć pomurki, warknięcia czy szczeknięcia przez sen, co tylko zastanawia właścicieli „czy psy mają sny?”. Cóż, odpowiedź jest jednoznaczna – tak, pies śni.
Wszystko jasne, dla człowieka sen jest osobistą sprawą. Zanurzamy się wtedy w nasz świat marzeń i lęków. Co za tym idzie, ludzie uznając gatunek ludzki jako gatunek inteligentny traktują sny jako rzecz przypisaną tylko do nich. Tak naprawdę, badania dowodzą, że wszystkie gatunki zwierząt śnią – nawet szczury czy ryby. Dlaczego więc psy miałyby być wykluczone ze śnienia.
Oczywiście, nie wiemy czy zwierzęta śnią w taki sam sposób jak człowiek, mogą to być po prostu powtarzające się wydarzenia czy dane wydarzenie z minionych dni. Naukowcy przebadali komórki szczurów i wykryli związek między snem a faktycznymi doświadczeniami. Wysnuto tezę, która wskazuję, że psy i koty jako gatunek bardziej intelektualny śnią w ten sam sposób.
Według Stanleya Corena, emerytowanego profesora psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, psy mają bardzo podobny wzorzec snów jak ludzie. Podobnie jak my, psy przechodzą cyklicznie przez fazę snu REM i NREM. Badając aktywność elektryczną mózgów sześciu psów przez 24 godziny wykazało, że psy spędzały 44% czasu na czuwaniu, 21% na senności i 12% na śnie w fazie REM. Badanie wykazało również, że psy spędzały 23% swojego czasu w śnie wolnofalowym, najgłębszym etapie snu NREM.
O czym śni pies?
Czy zdarzyło Ci się zauważyć swojego psa szczekającego lub skamlającego podczas snu? To są oznaki, że twój pies śni. Niestety, twój pupil nie może użyć słów, aby powiedzieć ci, o czym marzył, ale badania mają pewne wskazówki.
Badania na szczurach sugerowały, że gryzonie marzyły o swoich ostatnich aktywnościach. Doświadczenia ze snów sięgają prawdziwych doświadczeń. Pamięć jest wykorzystywana do syntezy treści snów. Twój pies prawdopodobnie marzy o czymś co codziennie wykonuje. Mogą to być aktywności takie jak bieganie po parku lub zabawa z jednym ze swoich kumpli.
Często marzenia przeplatają się z koszmarami. Czy pies może również mieć koszmar? Odpowiedź na to pytanie może być trudna i tak naprawdę można opierać się jedynie na obserwacji. Gdy w trakcie snu warczą lub próbują uciec to może to oznaczać koszmar (choć wcale nie musi). Tak więc ta kwestia jest mocno subiektywna.
Nie traktuj dziwnych dźwięków wydawanych przez Twojego psa podczas snu jako koszmar. Wiele osób bierze takie zachowanie jako koszmar i tym samym próbuje wybudzić zwierzę ze snu. Nie ma żadnych negatywnych i długoterminowych skutków spowodowanych koszmarami. Nie mamy dodatkowo takiej wiedzy czy to co pies śni to koszmar czy może zabawa z przyjacielem. Pozwól psu nieprzerwanie śnić.
Oczywiście, psy mogą chorować także na narkolepsję i inne zaburzenia snu. Jeśli zauważysz coś co odbiega od schematu to koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.
Pamiętaj: nie diagnozuj choroby poprzez skutki wyczytane w Internecie i tym bardziej nie lecz psa radami zaciągniętymi z sieci.