Psiaki bardzo aktywnie uczestniczą w naszym codziennym życiu. Towarzyszą nam zazwyczaj we wszystkich czynnościach podczas dnia. Aby relacja z pupilem była satysfakcjonująca oraz zadowalająca to warto wypracować u niego posłuszeństwo. Nagradzanie czworonoga to bardzo istotny element jego wychowywania. Jak wiadomo jest to jedna z najlepszych metod motywacyjnych, ponieważ wtedy pies kojarzy otrzymanie nagrody z wykonaniem określonej czynności. Dlatego właśnie coraz częściej sięgamy po psie.

Czy smakołyki są dobrym rozwiązaniem?

Na pewno jest to bardzo wygodny oraz jednocześnie łatwy sposób na uzupełnienie, w codziennej diecie naszego pupila, mikro- i makroelementów. Dodatkowym plusem jest to, że mamy możliwość okazania mu czułości i uwagi. Dzięki smakołykom zwierzak zaspokoi potrzebę żucia i gryzienia oraz będzie to dobry motywator w czasie nauki pewnych umiejętności.

Pies, Przyjaźń, Natura, Zaufanie, Labrador, Ryj, Pet
Jakie wybrać?

Właściciele zwierzaków często zadają sobie pytanie jakie smakołyki dla psa należy wybrać. Prawda jest taka, że jest to zależne od indywidualnych potrzeb naszego czworonoga. Ważne jest także to, w jakich okolicznościach podajemy mu tego smakołyka. Jak łatwo się domyśleć prawdą jest to, że psiaki są łasuchami i jak znaczna większość ludzi bardzo lubi jedzonko. Najbardziej ze wszystkich ‘słodyczy’ smakuje mu oczywiście mięsko. Na szczęście większość piesków chętnie zje również inne pyszności.

Jak często dawać smakołyki?

Dosyć łatwo domyśleć się, że wszystko zależy od wielkości naszego przyjaciela. Należy jednak sobie zdawać sprawę, że po zbyt dużej ilości smaczków nasz psiak również może trochę przytyć. Dlatego należy je również doliczyć od dziennej porcji karmy. Trzeba z nimi uważać, ponieważ nasz pupil może się bardzo szybko od nich uzależnić (może pojawić się potem trudność w odzwyczajeniu). Istnieje także możliwość nabrania nawyku żebrania, a my chcąc mieć spokój, po pewnym czasie ulegniemy tym prośbą. Musimy postarać się, aby smakołyki były używane głównie do treningu. W momencie, kiedy uczymy go czegoś nowego to warto dawać mu smakołyki, ponieważ dzięki temu ma on zachętę i szybko się uczy. Nie powinniśmy zbyt często wprowadzać smakołyków do codziennego życia.

Jakie są zalety smakołyków?

Jest to jedna z rzeczy, która składa się na dobre samopoczucie psiaka. Oczywiście przysmaki powinny przede wszystkim smakować naszego pupilowi. Dodatkowo mogą także pełnić wiele innych funkcji:

Piękne doświadczenia dla kubków smakowych

Swój smakowity aromat zawdzięczają tłuszczom, które są uwielbiane przez czworonogi. Dlatego właśnie muszą być stosowane tylko i wyłącznie z rozwagą i umiarem. Zazwyczaj dołączona jest instrukcją, która znajduje się etykiecie.

Pozytywnie wpływa na relacje z opiekunem

Zdecydowanie pasuje tutaj zdanie: przez żołądek do serca. Jak już wiadomo sprawdza się to nie tylko u ludzi. Kiedy dajemy zwierzakowi przysmaki to budujemy zaufanie. Dodatkowo bardzo wzmacnia relację psa z właścicielem.

Dodatkowe paliwo

Bardzo dobrze smakołyki sprawdzą się jako nagroda po spacerze, jeśli podczas którego zwierzak był nam posłuszny. Trzeba pamiętać, żeby ich wartość energetyczną dodać do dziennego bilansu kalorii. Należy wtedy odjąć od głównego posiłku odpowiednią porcję, która psiak zjadł w przekąskach.

Źródło witamin i innych dodatkowych składników odżywczych

Przysmaki są tak smaczne, ponieważ zawierają dużo tłuszczu. Dodatkowo tak tłuste przekąski są wysokokaloryczne. Warto też wspomnieć, że smaczki są dobrymi nośnikiem różnych witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach (np.: witaminy A i E).

Dbają o zdrowie pupila

Duża ilość leków oraz preparatów weterynaryjnych jest produkowana w formie smacznych tabletek. Dzięki temu podawanie zwierzakowi leków na serce lub środków przeciw pasożytom (zewnętrznym i wewnętrznym) nie musi być męczące i stresujące.

Szczeniak, Złoty Pies Myśliwski, Pies, W Wolnym

Przekąski idealne na właściwe uzębienie psiaka

Smaczki dentystyczne dla zwierzaków mają kształt podłużny, a w przekroju wyglądają jak litera X. Są odpowiednio twarde i bezpieczne dla naszych pupili. Są świetnym sposobem na mechaniczne oczyszczanie uzębienia. Dodatkowo stymulują ślinianki i pobudzają je do wydzielania śliny. Zawarte w nich są również substancje czynne, które ograniczają mineralizację płytki nazębnej. Dzięki temu prawdopodobieństwo wystąpienia kamienia zmniejsza się nawet do 80%. Poleca się podawać je pieskom od 4 miesiąca życia, nawet codziennie. Występują w kilku rozmiarach, dzięki temu przydadzą się dla tych mniejszych psów, jak i tych dużych.

Przysmaki dla psów na stawy i kości

Dobre smakołyki dla psów na stawy, które będą im służyć, powinny zawierać glukozaminę, siarczan chondroityny i NNKT, które wspomaga prawidłowe funkcjonowanie stawów i wzmacnia kości. Takie smaczki bardzo dobrze nadają się jako suplement do diety czworonogów starszych oraz tych szybkorosnących, które są narażone na duże problemy ze stawami w młodym wieku. Ważne jest to, aby przed podaniem tego rodzaju przysmaków skonsultować się z naszym lekarzem weterynarii.

Przekąski dla psów na włosy i sierść

Psy, które posiadają włosy zamiast sierści wykorzystują aż około 30% białka na regenerację i odbudowę skóry oraz włosów. Dlatego przysmaki dla psów na włosy powinny zawierać dużo białka oraz minerały i witaminy. Wpłyną one korzystnie na regenerację skóry, włosów lub sierści u naszych pupili.

Przekąski dla psów z nadwagą

Poleca się takie, które zawierają dużo włókna oraz białka. Smakołyki dla psiaków z nadwagą powinny zawierać mniejszą ilość tłuszczów. Dzięki temu również kaloryczność takiej przekąski będzie mniejsza. Pamiętaj, aby odliczyć dobrą porcję głównego posiłku, aby zwierzak nie dostarczył zbyt dużej ilości kalorii w ciągu dnia.

Przysmaki dla psich alergika

Hipoalergiczne przekąski idealnie nadadzą się dla zwierzaków, które zmagają się z alergią pokarmową. Równie pożyteczne będą dla tych, które mają problemy z trawieniem. W składzie takich produktów zazwyczaj będą znajdować się ryż albo ziemniaki.

Jakich smaczków użyć do treningu?

W momencie kiedy zwierzak zdaje sobie sprawę, że zaraz zostanie ukarany to w jego organizmie zostaje uruchomiony natychmiastowy mechanizm obronny, czyli walki albo szybka ucieczka. Zwierząt nie powinno się karać, należy im jedynie udzielić ostrzeżenia, czyli np.: słowa „nie wolno” użyte w odpowiednim tonie. Niestety ale częste reprymendy to duży stres dla psa. Bardzo łatwo można go nauczyć co wolno, a czego nie wolno robić w inny, delikatny sposób. Jeśli psiak nas posłucha to możemy dla motywacji nagradzać go smakołykami.

Pies, Lhasa Apso, Zwierząt, Pet, Zabawa, Udomowiony
Jak podawać psiakowi przysmaki podczas treningu:

-przysmaki najbardziej interesują psiaka w momencie, kiedy nie jest on najedzony. Właśnie dlatego warto je podawać przed posiłkiem lub dopiero kilka godzin po karmieniu.
-nie zaleca się podawania zbyt twardych smaczków, które podczas gryzienia i żucia mogą odwracać uwagę od wspólnego treningu. Psiak musi zostać i nagrodzony, i wytrenowany.
-tak naprawdę to największe znaczenie mają tylko w pierwszej fazie szkolenia pupila. To właśnie dzięki takim pysznością można łatwo i sprawnie naprowadzać czworonoga na właściwe zachowania i nauczyć go określonych komend. Przysmaki należy ograniczać i podawać stopniowo. Dodatkowo potem trzeba je powoli wycofywać, żeby pies nie nauczył się współpracować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie widział smakołyki.
-warto zapoznać się z zalecaną przez producenta dopuszczalną dawką przysmaków. Potem należy je dobrać do wielkości, masy ciała oraz wieku naszego przyjaciela.

Jakie smakołyki dla młodego pieska?

Szczeniaki często mogą traktować karmę jako pewnego rodzaju zabawki, oczywiście jest to normalne i nie powinno cię niepokoić. Młode pieski bardzo szybko nauczą się do czego właściwie służy jedzenie, które podajemy mu w misce. Ważne jest to, aby podczas wybierania przysmaków dla szczeniaka, żeby kierować się jego składem i wielkością. Logiczne jest, że małe psy nie poradzą sobie z dużymi kawałkami suszonego mięsa, które jest przeznaczone dla psów dorosłych. Ważne jest też to, żeby lepiej nie przyzwyczajać szczeniaków do tłustych przysmaków. Bardzo smakują naszemu psiakowi ale też są bardzo kaloryczne, co w przyszłości może skutkować problemami z wagą. Należy pamiętać też, że przysmaki dla szczeniąt powinny być jedynie urozmaiceniem w diecie i nagrodą. Nie powinny one stanowić podstawy żywienia psów w żadnym wieku.

Dziewczyna, Pies, Pet, Przyjaźń, Pomocnik, Właściciel
Jakie są naturalne smaczki?

Najbardziej popularne i znane przysmaki to kawałki suszonego mięsa dla czworonogów. Zwierzaki bardzo chętnie je żują oraz obgryzają. Ich twarda struktura będzie dobrze oczyszczać zęby z osadu oraz stymulować ślinianki do wydzielania śliny. Dodatkowym plusem jest to, że wpływa to na odpowiednie pH w jamie ustnej. Pamiętaj, aby stosować tylko te bezpieczne naturalne przysmaki, które nie będą stanowiły zagrożenia mikrobiologicznego.
Najbardziej popularne naturalne smakołyki, które możemy kupić naszemu psiakowi:
– żwacze wołowe,
– kurze nóżki,
– przełyki wołowe,
-serca, płuca i kawałki wątroby,
– uszy,
– penisy.
Niestety ale nie zawsze tego typu naturalne gryzaki będą w pełni bezpieczne dla twojego psiego przyjaciela. Może się tak stać, ponieważ zawierają one groźne (także dla ludzi) bakterie oraz mogą być zbyt twarde i mogą prowadzić nawet do złamania mocnych zębów.

Lepsze są smakołyki sztuczne czy naturalne?

Należy pamiętać, że tak jak z jedzeniem dla ludzi, im bardziej przetworzone jest to, co podajemy psiakowi to tym więcej zawiera to chemicznych dodatków, na które pies może być uczulony lub po prostu nie wpływają one korzystnie na dietę. Trzeba pamiętać więc, żeby nie podawać tak często różnych kolorowych „kiełbasek”, „patyczków” i „kosteczek”. Działa to dokładnie tak samo jak w przypadku fast foodów, czyli od czasu do czasu nie zrobią nic złego ale w nadmiarze mogą zaszkodzić. Popularne, pieczone i twarde ciasteczka np.: w kształcie kosteczek lub zwierzaków zawierają mąkę i są tuczące. Jeśli natomiast zaobserwujesz, że twój psiak dziwnie dużo się drapie, a jego sierść straciła połysk i pojawiły się biegunki lub wzdęcia to należy zareagować. Może to znaczyć że, powinieneś się zastanowić, czy zwierzak nie dostał zbyt dużo sztucznych smakołyków.

Naturalne też mogą być szkodliwe?

Chociaż prawda jest taka, że niektóre naturalne smakołyki też mogą przyprawić psiaka o rewolucje żołądka. Bezdyskusyjnym liderem jest żółty ser. Pokrojony w małą kostkę jest bardzo dobrą przekąską dla psa i motywuje go do działania. Niestety, podany w nadmiernej ilości może spowodować częste wychodzenie z psem za potrzebą.