Miłość ze strony zwierzaka mamy za darmo, lecz jeszcze trzeba o niego zadbać. Dlatego przedstawiamy analizę kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z posiadaniem pupila. Ile kosztuje utrzymanie psa? Można się naprawdę zdziwić.

Jedno jest pewne – dla psiaka musimy poświęcić sporo gotówki. Pytanie o wydatki to jedno z najczęstszych pytań, z którymi można się spotkać w ogóle, jeśli chodzi o zagadnienia związane z posiadaniem własnego zwierzaka. Moim zdaniem to bardzo dobrze, bo oznacza to, że ludzie analizują, czy stać ich na zapewnienie dobrego życia włochatemu przyjacielowi – to pierwszy krok do szczęśliwej relacji ze swoim podopiecznym. Nie ma chyba nic gorszego niż zdecydowanie się na własnego pupila tylko po to, żeby dość szybko zrozumieć, że kogoś po prostu na to nie stać. Dzisiejszy wpis ma na celu opisanie wydatków, z którymi trzeba się zmierzyć będąc właścicielem psiaka. 

Adopcja czy kupno?

Pojawiają się dwa wyjścia: albo przygarniamy zwierzaka ze schroniska, albo kupujemy rasowego psa z hodowli. O ile pierwsze rozwiązanie nie obciąży naszego budżetu wcale, o tyle drugie będzie się wiązało z kosztami od 2000 do nawet 5000 zł. Oczywiście można również kupić „rasowego” psa z dziwnego źródła za np. 300−500 zł, trzeba mieć jednak świadomość, że zwierzak skrzyżowany bez odpowiedniej wiedzy może cierpieć w bliskiej bądź dalszej przyszłości na wiele chorób genetycznych. Powodem tego jest to, że pula genów w przypadku psów rasowych, inaczej niż u kundelków, jest ograniczona, dlatego bezmyślne krzyżowanie to prosta droga do pogłębiana chorób genetycznych i problemów behawioralnych.

Adopcja zalety:

  • Pies ze schroniska jest tańszy– Niektóre schroniska oddają psy za darmo, inne miejsca mogą prosić o drobną wpłatę. Wiele osób może marzyć o przyjacielu, ale jednak nie stać je na duży wydatek, który jest konieczny przy psie z hodowli. Inni mogą woleć przeznaczyć te środki na zakup lepszych produktów dla nowego psiaka.
  • Pies ze schroniska jest odchowany– decydując się na adopcję dorosłego zwierzaka z fundacji lub schroniska mamy możliwość zapoznania się z jego charakterem i temperamentem. Widzimy, czy pies jest pewny siebie czy nieśmiały. Czy lubi zabawę, a może jest leniuchem. Dzięki temu mamy większą pewność, czy psiak będzie dopasowany do nas.
  • Adopcja to szansa dla zwierzaka, który przeżył naprawdę dużo– nie można również zapomnieć o fakcie, że adopcja psa ze schroniska to po prostu dobra sprawa. Futrzaków, które czekają na dom jest naprawdę wiele i ciągle ich przybywa. W związku z tym decyzja o adopcji jest godna pochwały. Nie da się ukryć, że wiele osób czuje się w pewien sposób spełnionych, jeśli mają świadomość, że dali szansę na lepsze życie jakiemuś biednemu psiakowi.

Adopcja wady:

  • Problemy behawioralne– nie jest to możliwe, aby na kilku spotkaniach dobrze poznać psa. Każdy zwierzak ze schroniska jest inny i ma własną historię oraz doświadczenia. Może zdarzyć się, że osoba bez doświadczenia zaadoptuje pupila, który będzie trudny na początku.
  • Problemy zdrowotne– częste stwierdzenie, które można usłyszeć to, że psy rasowe są bardziej chorowite niż kundelki. Niestety nie ma danych, które by to potwierdzały. W schroniskach futrzaki nie są sprawdzane tak często i wnikliwie.

Kupno zalety:

  • Możemy zostać właścicielami psiaków, o których  marzyliśmy– jeden z największych plusów zakupu psiaka z hodowli związany jest z tym, że zazwyczaj jesteśmy pewni tego, co kupujemy. ”Zazwyczaj”, bo jak najbardziej zdarzają się oszustwa, gdzie zamiast rasowego szczeniaka dostaniemy psa, który nie jest zgodny z wzorcem rasy.
  • Możliwość obserwowania psa od samego początku- można obserwować przyjaciela już od momentu, kiedy jest szczeniaczkiem.

Kupno wady:

  • Szczeniak to kosztowna rzecz– decydując się na dobre i sprawdzone miejsce możemy spodziewać ceny w zakresie 4 000 – 8 000 tysięcy złotych za malucha.
  • Małego psiaka można ‘zepsuć’– brak zasad, rozpieszczanie, pozwalanie na wszystko i mało ćwiczeń – to wszystko może spowodować, że nasz pies będzie dla nas kłopotem.

Żywienie:

Karmienie naszego zwierzaka to najważniejszy element, który w dużej mierze decyduje o tym ile kosztuje utrzymanie psa. To również najbardziej istotny element, jeśli chodzi o zdrowie i komfort życia naszego psiaka. Dieta to najistotniejsza rzecz w życiu, a bardzo często jest ignorowana lub traktowana po macoszemu. 

Ilość jedzenia zależy od naszego futrzaka – płci, rasy, wielkości oraz stanu zdrowia. Inne koszty poniosą właściciele małych, zdrowych piesków, a inne dużych z problemami zdrowotnymi, które wymagają specjalistycznej diety. Im pies jest starszy, tym wydatki zaczynają się coraz bardziej stabilizować. Największym kosztem będzie karma. Specjaliści od żywienia psów zalecają szybkie przyzwyczajenie pupila do jedzenia suchej karmy dobrej jakości, której stosowanie jest korzystne dla zdrowia psa oraz bardzo praktyczne dla właściciela. Niestety, koszy są wysokie. Karma wysokogatunkowa kosztuje minimum 150 złotych za 15-kilogramowy worek, a pies sporych rozmiarów (np. owczarek niemiecki), zjada go w bardzo szybko.

Opieka zwierzaka i leczenie:

Drugim wysokim kosztem w utrzymaniu pupila są wszelkie badania, szczepienia, leczenie oraz zabiegi. Są psy, które bardzo rzadko muszą odwiedzać swojego lekarza, a są także takie, które są regularnymi pacjentami. Przed zdecydowaniem się na zwierzaka nie wiemy jaki będzie, więc warto jednak założyć, że jakieś leczenie będzie konieczne.

Podstawowym kosztem, którego nie unikniemy są szczepienia oraz odrobaczanie. Ceny poszczególnych usług są zależne od miejsca zamieszkania i samego weterynarza. Odrobaczanie to cena w ok. 30 zł od psa (dużo zależy od wagi, ponieważ to wpływa na ilość tabletek).  Szczepienie na wściekliznę (raz w roku trzeba zrobić zgodnie z prawem) to koszt ok. 50-100 zł. W okresie szczenięcym potrzebne są również 3 serie szczepień (na nosówkę) w cenie ok. 50 zł na serię. Jeżeli będziemy kastrować naszego psa to również jest to większy koszt. Cena zabiegu wynosi ok. 300-500 zł za kastrację (zależne od wagi i płci). Trzeba również wziąć pod uwagę różne wypadki losowe.

Szkolenie zwierzaka:

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz przyjaciel stanie się mądrym, posłusznym psiakiem, musimy zainwestować w jego wychowanie. Świetnie nadają się do tego różnego rodzaju szkoły dla psów. Treserzy stosują wszelakie metody (od klasycznych po oparte na zabawie) i to od nas zależy, na którą z nich się zdecydujemy. Koszt podstawowego szkolenia, trwającego kilka tygodni, wynosi kilkaset złotych. Duże znaczenie ma tu rejon Polski. Trzeba się liczyć z wydatkiem około 50 złotych za jedno spotkanie. Do kosztów tresury trzeba doliczyć wydatki na dojazd. Na szkoleniu można jednak sporo zaoszczędzić. Miejscowe związki kynologiczne lub towarzystwa opieki nad zwierzętami cyklicznie organizują darmowe, ewentualnie minimalnie płatne warsztaty tresury. Warto czytać ogłoszenia i śledzić nowinki na stronach internetowych wymienionych organizacji. Samodzielne wyszkolenie psa jest oczywiście możliwe, ale bardzo czasochłonne. Pomocny okazuje się być Internet, literatura fachowa i porady hodowców. Na początek zawsze trzeba nauczyć psa upominania się o wyjście na spacer i grzecznego zachowania w domu. Straty spowodowane przez niesfornego czworonoga mogą zrujnować każdy budżet.

Psie akcesoria:

Decydując się na pupila trzeba mu zapewnić pewne dodatki i udogodnienia, które może nie są najważniejsze (jednak są potrzebne), ale jednak może to być dla wielu spory koszt. Głównie trzeba tu wliczyć smycz, obroże, miski dla psa, jakieś legowisko, zabawki i tym podobne. Niektóre rzeczy wystarczy kupić ”raz na jakiś czas” – porządna smycz i obroża mogą nam starczyć na lata, więc jeśli nie chcemy to nie musimy kupować nowych egzemplarzy. Oczywiście wiele osób po prostu lubi zmiany, więc nie ma tu ograniczeń – można kupić jedną obrożę co kilka lat lub zmieniać je w każdy sezon. Podobnie jest ze smyczą. Jednak na samym początku (szczeniak) polecam kupić coś tańszego. Droższe rzeczy warto kupić jak już psiak dorośnie i zmądrzeje, ale oczywiście ”kto bogatemu zabroni” – każdy robi jak uważa. Jeśli chodzi o utrzymanie psa i koszty z tym związane to akurat akcesoria trudno obliczyć, bo każdy będzie miał inne podejście. Niektórzy są minimalistami i nie kupują nowych rzeczy, a inni nałogowo zmieniają wystrój psa w każdy sezon. Tutaj też najłatwiej szukać oszczędności w przypadku jakiegoś zdarzenia losowego lub mniejszej ilości gotówki w jakimś okresie.

Dodatkowe wydatki:

Ostatnia kategoria to takie dodatkowe koszty, które można ponieść, ale nie są one konieczne. To wszelkiej aktywności dla psa – udział w zawodach, zakup elementów do treningu i tym podobne. Wszystko zależy od nas – niektórzy są z psiakiem bardzo aktywni i biorą udział we wszystkim, inni skupiają się tylko na szkoleniach lub konkretnej dyscyplinie sportu. Jeszcze inni dokształcają siebie biorąc udział w seminariach, kupują książki behawiorystyczne i tym podobne. Większości bardzo trudno się oprzeć przed zakupem nowych zabaweczek dla pupila. Czasami do poniesienia takich kosztów może nas jednak zmusić sam pies – jeżeli sami nie damy sobie rady z jego problemami behawioralnymi lub wystąpią jakieś inne kłopoty, które będą dla nas uciążliwe. Decydując się na psa trzeba więc wziąć takie koszty pod uwagę, ponieważ sytuacja może tego wymagać.

Psiak w domu albo na podwórku:

Kolejną kwestię do rozstrzygnięcia – również pod względem finansów – jest zdecydowanie, gdzie nasz przyjaciel ma mieszkać. Jeśli zaprosiliśmy psa do mieszkania, nie ma wyjścia. Ale właściciele domów jednorodzinnych mogą już mieć dylemat. Zdecydowanie większym wydatkiem będzie dla nas psiak, który z założenia ma mieszkać na dworze. Przynajmniej na początku. Musimy zainwestować w dobrą budę, która kosztuje od 200 złotych wzwyż (w zależności od rozmiaru psa). Budę możemy też wykonać samodzielnie – to nic skomplikowanego, a na pewno uda się sporo zaoszczędzić. Jeśli nie chcemy, aby zwierzak w krótkim czasie zrujnował ogród, powinniśmy postawić specjalne ogrodzenie. Wydamy pieniądze na przęsła, słupki cement i jakieś zadaszenie. Są również zwolennicy kojców, których budowa będzie kosztować co najmniej kilkaset złotych.