Adopcja naszego nowego pupila pozwala uratować jego marzenia o własnym i kochającym domu. Jest to jedna z pożyteczniejszych rzeczy na tym świecie. Czytaj dalej.

Nam będzie przyjemnie, ponieważ będziemy mieli nowego przyjaciela, a on dostanie szanse na normalne życie. Przemyślane adopcje przywracają wiarę w dobro ludzi. Ale czy o adopcjach wiemy tyle ile potrzeba? Czy wiemy na czym one polegają? Jak działa „mechanizm” adopcyjny? Na potrzeby tego wpisu możemy założyć, że chciałabym adoptować zwierzaka. Jeśli chciałabyś adoptować psa ze schroniska, ale nie wiesz jak wygląda cały proces adopcyjny i zastanawiasz się w jaki sposób przygotować dom i domowników na przyjęcie adoptowanego psa to przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co może spotkać cię na drodze adopcyjnej. Schroniska w każdym mieście w Polsce przepełnione są zwierzakami, które czekają na swoje nowe, kochające domy. Chociaż jest ich tak wiele, a ich utrzymanie sporo kosztuje, adopcja zwierzęcia wcale nie jest prosta. To długotrwały proces, który – jeśli pójdzie sprawnie – zakończy się zabraniem psa czy kota do domu. Może się jednak okazać, że spotkamy się z decyzją odmowną! Jak przebiega proces adopcji zwierzaka ze schroniska i na co się przygotować? Dzisiaj przybliżymy wam ten temat.

>> Nasz portal do adopcji zwierzaków <<

Pupile w schroniskach

Schroniska dla zwierząt pełne są psów, kotów, a czasem i gryzoni i ptaków, które czekają, aż ktoś je pokocha, zaopiekuje się nimi i da kochający dom. Choć ich opiekunowie dwoją się i troją, aby znaleźć im nowy dom, nie zawsze proces adopcji przebiega tak łatwo i szybko, jak spodziewają się tego chętni. Zwierzęta te zostały już dostatecznie skrzywdzone przez los, aby przechodzić przez odrzucenie po raz kolejny. Bezdomne zwierzęta potrzebują specjalnego traktowania. Zazwyczaj są one mniej ufne i przestraszone. Pracownicy takich miejsc, chcąc je uchronić przed kolejnym nieszczęściem, dlatego przeprowadzają dokładny wywiad z osobą chętną oraz obserwują ją podczas spotkań z wypatrzonym psem czy kotem.

Decyzja musi być przemyślana

Zwierzaki ze schroniska często mają za sobą traumatyczne przeżycia. Utraciły swój dom lub nigdy go nie miały. Możliwe, że w przeszłości były okrutnie i źle traktowane. Z uwagi na swoje doświadczenia mogą okazać się niezdyscyplinowane, wrogo nastawione do ludzi lub strachliwe. Miewają napady lęków i bywają agresywne w stosunku do ludzi i zwierząt. Często cierpią na różne choroby przewlekłe – niewydolność trzustki,  zapalenie spojówki czy padaczkę oraz skórne takie jak: pchły i wszy. Przez to wymagają drogiej i czasochłonnej pomocy lekarza weterynarii. Musisz wziąć pod uwagę, że wybrany przez ciebie nowy pupil, będzie potrzebował znacznie więcej czasu, uwagi i cierpliwości, a często i nakładów finansowych, niż pierwotnie zakładałaś. Dlatego decyzja o adopcji musi być przemyślana i podjęta przez wszystkich domowników. Pamiętajmy, że jeżeli nam coś nie odpowiada w zachowaniu psa lub innego zwierzaka, uważamy, że sobie z nim nie poradzimy, to nie musimy go brać na siłę. To że wykonaliśmy jakieś kroki by zapoznać się z psem, dowiedzieć się czegoś o nim nie oznacza, że już natychmiast musimy go brać. Decyzja o adopcji psa jest bardzo ważną decyzją, decydującą o życiu psiaka i naszym.

Wybór zwierzaka i pytania

Następną sprawą, którą musimy rozważyć, jest to, którego pupila chcemy zabrać do domu. Czy ma być młody czy stary. Szczeniaki cieszą się ogromną popularnością. Młodego psa możemy wychować od podstaw i nie musimy martwić się o jego przeszłość.  Adopcja dorosłego psa wymaga odwagi. Możemy trafić na psa spokojnego lub agresywnego, dlatego warto go poznać i spędzić z nim czas przed adopcją. Kilka odwiedzin i spacerów pozwoli rozwiać obawy. Pamiętajmy o tym, aby wybrać psa, który będzie pasował do naszego stylu życia i warunków mieszkalnych. Jeśli mieszkasz w bloku zastanów się nad czworonogiem, który jest mały i nie potrzebuje zbyt dużo ruchu.  Duży psiak potrzebuje przestrzeni. O pomoc w wyborze pupila możemy prosić pracowników schroniska.  Wolontariusze zazwyczaj znają swoich podopiecznych, dlatego warto umówić się na spotkanie i zadać kilka pytań. Zanim zdecydujemy się na adopcję, dowiedzmy się jak najwięcej o zwierzaku, którym jesteśmy zainteresowani. Zapytajmy w jaki sposób dany futrzak trafił do schroniska, czy był w przeszłości maltretowany, czy zwierzę zostało wysterylizowane/wykastrowane, czy ma komplet szczepień, jak zachowuje się w stosunku do ludzi, dzieci i innych zwierząt. Nie zapomnijmy dowiedzieć się jak najwięcej o stanie zdrowia, jest to bardzo ważne. Każda choroba wiąże się z leczeniem, które często jest długotrwałe i drogie. Jeżeli chcesz adoptować szczeniaka, dowiedź się czy w schronisku przebywają jego rodzice. Dzięki temu zobaczysz, jak piesek będzie wyglądał w przyszłości.

Pierwsza wizyta

Gdy do schroniska zgłasza się osoba chętna do adopcji bezdomnych zwierząt pracownicy mają prawo być wobec niej nieufni, ponieważ nigdy nie wiadomo jaki jest dany człowiek. Nierzadko mają niestety do czynienia z nieodpowiedzialnymi ludźmi, którzy psa lub kota biorą tylko na kilka dni albo tygodni, by potem ponownie je porzucić i zawieść ich zaufanie. Po kontakcie telefonicznym lub mailowym odbywa się wizyta przedadopcją w domu osoby, która jest chętna na adopcję pupila. Ma ona na celu wykluczenie przeciwskazań – złych warunków w mieszkaniu lub domu, braku codziennej opieki, chęci trzymania psa w ciasnym kojcu lub na łańcuchu i wielu innych. Pracownicy schroniska dla zwierzaków chcą poznać prawdziwe intencje i zachowanie osoby planującej adopcję zwierząt. Nasz nowy pupil musi mieć zapewniony kochający dom, a nie chwilowa przystań. Czy nie ma to być prezent, czy czworonóg nie będzie szkolony do nielegalnych działań i nie stanie się mu krzywda, czy będzie się nim miał kto zająć w czasie wyjazdu domowników, czy nikt w domu nie ma alergii i innych przeciwwskazań, czy rodzinę stać na wydatki związane ze zwierzakiem – karmę, weterynarza itp. Nie wystarczy mieć osiemnastu lat, aby zaadoptować zwierzę – trzeba być też odpowiedzialnym, rozsądnym człowiekiem i wyrażać szczerą chęć opieki nad bezdomnym zwierzęciem.

>> Nasz portal do adopcji zwierzaków <<

Proces adopcji psa

Człowiek, który zdecydował się na adopcję nowego przyjaciela musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim adopcji dokonują osoby pełnoletnie.  W schronisku musimy pojawić się osobiście, zwierzaki nie są wydawane pośrednikom, ponieważ jest to niebezpieczne. Po wybraniu odpowiedniego psa,  przyszły właściciel musi podpisać umowę adopcyjną, w której zobowiązuje się do :

  • sterylizacji/ kastracji ,
  • stworzenia psu odpowiednich warunków,
  • godnego traktowania zwierzęcia,
  • nie porzucenia go w przyszłości,
  • zapewnienia mu opieki weterynarza,
  • poinformowania schroniska w razie ucieczki psa i podjęcia wszelkich kroków mających na celu odnalezienie czworonoga,
  • oddania psa z powrotem do schroniska, gdy nie może dalej opiekować się zwierzęciem.

Trzeba pamiętać, aby odbierając naszego nowego czworonoga, musimy wziąć ze sobą dowód osobisty, smycz i obrożę. Myślę, że można również wziąć smaczki dla psiaka, aby przekonać go do siebie oraz zdobyć troszkę zaufania zwierzaka.

Koszty adopcji

Adoptując czworonoga musimy pamiętać, że jego utrzymanie będzie trochę kosztować. Przyszły mieszkaniec naszego domu lub mieszkania musi mieć zapewnione odpowiednie akcesoria, pożywienie i opiekę weterynarza, która często wraz z wiekiem pochłania coraz więcej pieniędzy. Starsze pieski potrzebują więcej wizyt ze względu na różne choroby. Dodatkowym kosztem jest sterylizacja/ kastracja psa. Nawet, gdy adoptowany pupil jest już po tym zabiegu, ponosimy koszty adopcji . Kwota jest indywidualną decyzją dyrekcji schroniska i wynosi  od 20 do 150 złotych. Najwięcej kosztować nas będzie dorosła suczka (po zabiegu sterylizacji i szczepieniach), a najmniej szczeniak, który nie był jeszcze kastrowany i nie przeszedł wszystkich szczepień.  W skład kwoty jaką zapłacimy w schronisku wchodzi dotychczasowa opieka weterynarza i koszt szczepień i dokonanych zabiegów. Warto pamiętać, że pieniądze które płacimy za naszego nowego pupila w schronisku pomagają przeżyć innym psom. Bardzo często schroniskom brakuje pieniędzy. Warto mieć na uwadze, że biorąc zwierzaka ze schroniska pomagamy jemu oraz wielu innym czworonogą, które tam przebywają. Nie zapominajmy, że pies nie jest zabawką. Adoptując, decydujemy się na kilka lub kilkanaście lat wspólnego życia, więc decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana. Pies będzie potrzebował  twojego czasu i zainteresowania, a gdy tego nie otrzyma będzie nieszczęśliwy. Nikt nie chce mieć na sumieniu psiaka, który po raz drugi może się zawieść na człowieku. I stać się bardziej nieufny i agresywny w stosunku do ludzi.

>> Nasz portal do adopcji zwierzaków <<

Podpisanie umowy i wizyty poadopcyjne

Osoba, która  będzie pozytywnie odebrana i przejdzie przez proces przedadopcyjny podpisuje umowę ze schroniskiem dla zwierząt i odbiera zwierzę do swojego domu lub mieszkania. Nie jest to jednak koniec kontaktu z pracownikami tego miejsca. W przyszłości będą się oni kontaktować z osobą, która zaadoptowała psa lub kota, by sprawdzić, w jakich warunkach żyje zwierzę, czy nie cierpi i czy jest otoczone opieką. Jeśli deklaracje złożone podczas wizyty przedadopcyjnej nie mają pokrycia w rzeczywistości, a psiak czy kot jest zaniedbany, trzymany w ciasnej klatce albo stał się agresywny i bardziej nieufny lub – w najgorszym wypadku – widać po nim ślady przemocy domowej, może zostać natychmiast odebrany nowym właścicielom i z powrotem trafić do schroniska, w którym będzie miał lepszą opiekę.

W Polsce w schroniskach oficjalnie zarejestrowanych przebywa ok 200 tysięcy psów. Ale szacuje się, że liczba wszystkich bezdomnych zwierząt sięga miliona albo jeszcze więcej.  Jednocześnie w hodowlach ciągle rozmnaża się zwierzęta, tworząc coraz bardziej zmodyfikowane genetycznie rasy, które nierzadko są powodem niższej odporności i chorób u rasowych psów i kotów. Przynosi to tylko choroby oraz więcej cierpienia dla zwierzaka, który urodzi się w pewien sposób ‘uszkodzony’. Co gorsza, popularne rasy często padają ofiarą tzw. pseudohodowców, którzy rozmnażają zwierzęta bez jakiejkolwiek kontroli i – dla oszczędności – krzyżują ze sobą osobniki blisko spokrewnione, co oczywiście wiąże się z poważnymi powikłaniami genetycznymi i cierpieniem przez całe życie. Zazwyczaj warunki przetrzymywania zwierząt w pseudohodlowlach są skandaliczne. Najlepsze jest nie wspieranie takich miejsc i unikanie ich jak ognia.