Spacer to jedna z najważniejszych i najbardziej podstawowych potrzeb każdego psa. Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są spacery dla czworonoga. Często można spotkać się z opinią, że pies mieszkający w domu z ogrodem nie potrzebuje spacerów, ponieważ ma do swojej dyspozycji duży teren przy budynku. To jednak bardzo mylne stwierdzenie. Eksplorowanie codziennie tego samego terenu szybko znudzi psa. Efektem znudzenia mogą być poważne problemy takie jak przygnębienie czy apatia.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego pies ekscytuje się wyjściem na dwór? Czy wiesz, dlaczego spacer z psem jest tak istotny w jego życiu? Poznaj najważniejsze powody, dla których warto codziennie wyprowadzać psa na spacer.

Spełnienie potrzeb fizjologicznych psa

Spacer to jedyna okazja na załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych naszych czworonogów. Psie potrzeby fizjologiczne są silnie kontrolowane przez człowieka. To my jako przewodnicy naszych psów wymagamy od nich szybkiej nauki czystości. Obowiązkiem opiekuna psa jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości spacerów, aby mógł załatwić wszystkie swoje potrzeby. Należy mieć na uwadze, że szczeniaki i psy starsze będą potrzebowały częściej załatwiać swoje potrzeby niż dorosłe, zdrowe psy.

Pamiętaj, żeby nie kończyć spaceru tuż po tym, jak pies się załatwi. Psy są spostrzegawcze i jeśli zauważą, że czas spaceru kończy się zaraz po załatwieniu potrzeb, będą odkładać tą czynność w czasie.

pies załatwia potrzeby fizjologiczne

Niezbędna dawka aktywności dla psa i opiekuna

Każdy pies ma naturalnie wrodzoną potrzebę ruchu. Codzienne spacery z psem to idealny sposób na zachowanie sprawności fizycznej zwierzaka. Pies tak jak człowiek powinien utrzymywać określoną wagę. Prawidłowa waga psa zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Ponadto, spacer poprawia też nastrój psa i zwiększa poziom jego energii.

Pamiętaj o tym, że zapewniając psu coraz więcej ruchu budujesz jego kondycję. Na początku godzina spaceru może być wystarczająca, ale z czasem może okazać się, że to już za mało. Musisz podążać za zapotrzebowaniem psa na aktywność fizyczną.

Nie tylko fizyczna, ale również psychiczna aktywność jest bardzo ważna dla psa. Kiedy wychodzisz z psem na spacer, daj mu trochę czasu na węszenie. Eksplorowanie nowego terenu jest dla psa przyjemnością i pozwala na zaspokojenie jego naturalnych potrzeb. Warto jest urozmaicać trasy spacerów. Jeśli mamy możliwość, dobrym pomysłem jest przejechanie się z psem samochodem do innego parku czy dzielnicy, aby poznał miejsca pełne nowych zapachów.

Warto wspomnieć o tym, jakie korzyści spacer daje też opiekunowi. Jest to idealny sposób na dotlenienie organizmu oraz utratę zbędnych kilogramów. Dzięki aktywności fizycznej czujemy się zadowoleni i mamy więcej chęci do życia. Wspólny poranny spacer może zapewnić nam sporą dawkę energii na cały nadchodzący dzień.

Socjalizacja z innymi psami i ludźmi

Podczas spaceru pies ma możliwość kontaktu z innymi czworonogami. Psy są zwierzętami społecznymi i mają naturalną potrzebę budowania relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Zastanawiałeś się, dlaczego niektóre psy są duszą towarzystwa a inne nieśmiałe i introwertyczne? Wynika to z ich przeszłości i doświadczenia w kontaktach z obcymi ludźmi i  zwierzętami. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o prawidłową socjalizację psa już w wieku szczenięcym. Psy, które nie będą miały kontaktów z innymi czworonogami w przyszłości mogą reagować na nie lękiem lub agresją.

Ty, jako opiekun psa masz możliwość poznania innych właścicieli czworonogów. To bardzo istotne, żeby wymieniać się doświadczeniami i spróbować spojrzeć na te same sprawy w inny sposób. Właśnie w takich sytuacjach możesz zdobyć najlepsze wskazówki, które ułatwią Ci życie.

spotkanie psów co daje spacer z psem

Budowanie relacji z psem

Spacer to świetny sposób na wzmocnienie więzi z psem. Wspólna wędrówka jednoczy psa i jego przewodnika pod warunkiem, że człowiek jest obecny i skupiony na spacerze. W dzisiejszych czasach spacer z psem może być dla wielu tylko codziennym obowiązkiem do odhaczenia. Wiele osób doszło już do takiej perfekcji, że potrafi przejść z psem całą drogę będąc wpatrzonym w telefon.

Pamiętaj, że uczestnicząc aktywnie w spacerze masz szansę pokazać pupilowi, że jesteś osobą, na której może polegać i której może zaufać.

pies z przewodnikiem co daje spacer z psem

Jak powinien wyglądać spacer z psem?

Czas spaceru powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb i możliwości psa. Powinniśmy obserwować naszego pupila w trakcie spaceru i ocenić czy obecny czas spaceru jest dla niego wystarczający. Warto wybrać się na jeden dłuższy spacer w ciągu dnia.

Podczas spaceru powinniśmy zapewnić psu bezpieczeństwo. Dlatego, jeśli Twój pies nie reaguje na komendy i nie jesteś w stanie go przywołać, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie długiej smyczy. Pies nie powinien zakłócać przestrzeni innych zwierząt i ludzi, a my powinniśmy mieć nad nim kontrolę. Jeśli nauczysz pupila skutecznego przywołania, będziesz mógł zrezygnować ze smyczy i zapewnić mu maksimum swobody.

Zwiększ atrakcyjność spacerów wspólną zabawą. Spacer możesz przeplatać treningiem z posłuszeństwa. Pies będzie zachwycony nową aktywnością, a Ty będziesz usatysfakcjonowany nowymi umiejętnościami Twojego pupila.

Czy spacer z psem jest ważny? Oczywiście, że tak!

Podsumowując, codzienne wychodzenie z psem na spacer daje mnóstwo korzyści dla czworonoga i jego opiekuna. Spacer realizuje wiele funkcji, które trudno jest zastąpić innymi czynnościami.

Spacer jest dla psa zaspokojeniem jego życiowych potrzeb zarówno fizycznych jak i psychicznych. Zapewnia wiele atrakcji i doznań węchowych. Sprawia, że pies jest szczęśliwy i zadowolony z życia. Dla opiekuna to idealny czas, żeby zbudować relację z pupilem i czerpać energię z aktywności fizycznej!