Paszport dla psa - jak go wyrobić

W dzisiejszym artykule zajmiemy się paszportem dla psa. Czym jest paszport, co zawiera i jak go wyrobić. Wszystko w dzisiejszym wpisie nt.”paszport dla psa”

Paszport to dokument, który potwierdza tożsamość zwierzęcia. Są w nim zawarte informacje o szczepieniach, dane psa i jego właściciela. Jest przydatny do przemieszczania się zwierzęcia poza granicami Polski. Jeśli wybierasz się z psem na urlop za granicę, nie zapomnij wyrobić mu paszportu! Pamiętaj o tym, że niektóre kraje mogą mieć dodatkowe wymogi, co do przewozu zwierząt. Informacje o zasadach transportu psów do konkretnych państw znajdziesz tutaj zaznaczając kraj, z którego rozpoczynasz podróż. 

Co jest niezbędne przed wyrobieniem paszportu dla psa?

W pierwszej kolejności oznaczenie zwierzęcia za pomocą microchipu, który pełni funkcję identyfikatora. Następnie zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Należy pamiętać o tym, że jeśli pies ma powyżej 12 tygodni i jest to jego pierwsze szczepienie w życiu to uzyska ono ważność dopiero po 21 dniach. W przypadku kolejnych dawek szczepień tzw. dawek przypominających wykonanych przed upływem terminu ważności poprzedniej dawki-szczepienie jest ważne w dniu podania.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa?

  • Koszt wszczepienia microchipu to ok.100 zł 
  • Szczepienie na wściekliznę ok.35 zł
  • Koszt wykonania paszportu określony jest przepisami prawnymi wynosi 100 zł (70 zł to wynagrodzenie dla lekarza weterynarii a 30 zł to opłata za wydruk paszportu).

Oczywiście, jeśli Twój pies posiada już czip to nie musisz płacić za kolejny. Idąc do przychodni weterynaryjnej pamiętaj o zabraniu dokumentów potwierdzających zaczipowanie Twojego pupila.

Paszport dla psa - jak go wyrobić

Gdzie można wyrobić psi paszport?

Taki dokument można wyrobić w przychodniach weterynaryjnych, które posiadają  uprawnienia do wystawiania tego dokumentu. Listę placówek znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

Ile czeka się na wyrobienie paszportu dla pupila?

Jeśli pies posiada microchip i jest szczepiony na wściekliznę regularnie to paszport wydawany jest zazwyczaj od ręki na wizycie u weterynarza. Jeśli zwierzę nie było wcześniej szczepione na wściekliznę oczekiwanie na paszport wydłuża się o 21 dni. Dopiero po tym czasie szczepionka uzyskuje ważność. 

Jaki jest termin ważności paszportu dla psa?

Paszport wyrabiany jest raz na całe życie psa. W przeciwieństwie do paszportu ludzkiego nie traci ważności. Jedynym obowiązkiem, aby paszport był aktualny jest regularne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie.