Kiedy decydujemy się w podróż z psem najczęściej wybieramy samochód. Jest to najbardziej komfortowy sposób podróży zarówno dla człowieka jak i dla psa. Przede wszystkim możesz zatrzymać się w każdej chwili, gdy pies będzie potrzebował załatwić potrzeby fizjologiczne lub napić się wody. Dodatkowo, nie musisz przejmować się tym, że zwierzę może przeszkadzać pozostałym towarzyszom podróży.
Wybierasz się w podróż z psem i nie wiesz, jak się do tego przygotować? Poznaj najważniejsze zasady podróżowania z psem!
Sprawdź stan zdrowia psa
Pamiętaj, żeby przed podróżą sprawdzić, czy pies ma ważne szczepienia. Najlepiej wybierz się na wizytę do weterynarza. Przy okazji takiej wizyty warto sprawdzić również aktualność odrobaczania a także zaaplikować środek przeciw kleszczom.
Przed pierwszą dłuższą podróżą możesz zaopatrzyć się u weterynarza w leki na chorobę lokomocyjną. Przygotuj się na to, że pies może źle znosić podróż, a takie środki pozwolą załagodzić nieprzyjemne skutki choroby.
Czytaj także: szczepienia psa-koszt, kiedy, na co- najważniejsze informacje
Zabierz ze sobą dokumenty psa
Jedną z pierwszych rzeczy do zabrania ze sobą w podróż z psem powinna być książeczka zdrowia psa. Zawiera ona całą historię leczenia. W razie problemów zdrowotnych lekarz weterynarii będzie w stanie sprawdzić, jakie leki podawano psu lub na co był szczepiony.
Warto przyczepić psu adresówkę z numerem telefonu. Będzie to pomocne, gdy pies zagubi się podczas wyjazdu.
Jeśli wybierasz się w podróż za granicę pamiętaj, żeby zabrać ze sobą paszport Twojego psa. Jeśli nie masz jeszcze paszportu, czym prędzej go wyrób. O tym, jak wyrobić paszport możesz przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie.
Czytaj także: Jak wyrobić paszport dla psa?
Przyzwyczaj psa do jazdy samochodem
Dużo psów odczuwa strach przed jazdą samochodem, ponieważ są to dla nich nowe, stresujące wrażenia. Należy poświęcić odpowiednią ilość czasu i energii, aby przyzwyczaić psa do podróżowania.
Jeśli wybierasz się w długą podróż, zaplanuj wcześniej kilka krótszych 15 minutowych przejażdżek, aby przyzwyczaić czworonoga do nowych wrażeń. Przed każdą podróżą wybierz się z psem na dłuższy spacer, żeby załatwił wszystkie swoje potrzeby a także nieco się zmęczył. Następnie umieść psa w samochodzie i wydaj mu nagrodę w postaci przysmaków. Aby wywołać pozytywne skojarzenia u psa– zakończ przejażdżkę w lesie lub parku i wybierz się z psem na spacer. Pamiętaj, żeby celem pierwszych przejażdżek nie była wizyta u weterynarza, ponieważ pies będzie wtedy kojarzył jazdę samochodem ze stresem.
Gdy pies będzie się dobrze czuł podczas krótkich przejażdżek, zacznij zwiększać czas podróży.
Spakuj psi bagaż
Bagaż Twojego psa powinien zawierać przede wszystkim miskę na wodę oraz karmę. Zabierz ze sobą również zapas jedzenia, którym na co dzień żywi się pies. Pamiętaj, żeby podczas podróży nie zmieniać psu karmy, ponieważ może to spowodować problemy trawienne.
Nie zapomnij o posłaniu dla psa. Zabierz ze sobą takie, które już wcześniej użytkował. Pies będzie czuł się bardziej bezpiecznie w legowisku, które już zna. Niezbędne będą również akcesoria do sprzątania po pupilu takie jak worki na odchody.
Czytaj także: Jak wybrać idealne legowisko dla psa?
Zadbaj o bezpieczeństwo podczas podróży
Pamiętaj, że decydując się na podróż samochodem musisz zapewnić psu bezpieczne warunki transportu. Nie może on biegać po samochodzie albo siedzieć na kolanach właściciela, gdyż jest to niebezpieczne zarówno dla samego psa jak i wszystkich podróżujących osób.
Gdzie w takim razie przewozić psa?
Jedną z możliwości jest umieszczenie psa w bagażniku. Taka forma podróżowania przeznaczona jest dla większych psów, ze względu na komfort, który daje duża przestrzeń bagażnika. Takie miejsce należy specjalnie przygotować. Warto wyłożyć bagażnik matą antypoślizgową, aby zapewnić psu komfort podróżowania.
Drugą z metod przewożenia psa jest transporter, który sprawdzi się u mniejszych psów lub szczeniaków. Transporter należy umieścić na tylnej kanapie lub w bagażniku. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć transporter pasami bezpieczeństwa.
Ostatnim sposobem jest przewożenie pupila na tylnej kanapie samochodu. Aby przewozić psa w ten sposób- wyłóż tylne siedzenie matą samochodową dla psa. Chroni ona psa przed upadkiem oraz zabezpiecza siedzenia przed brudnymi łapkami. Najważniejsze jest założenie psu szelek wpinanych w pas bezpieczeństwa. Zabezpieczy to czworonoga na wypadek nagłego hamowania.
Jak przygotować psa do podróży samochodem? Podsumowanie!
Bardzo ważne jest to, żeby przygotować się do podróży z psem odpowiednio wcześniej. Odbyć wizytę u weterynarza oraz przyzwyczaić psa do jazdy autem. Jeśli będziesz przestrzegał podstawowych zasad to pupil będzie czuł się w samochodzie komfortowo i bezpiecznie- a przecież to jest dla nas najważniejsze!
Szerokiej drogi!