Co robić z psem w domu? W jakie zabawy można bawić się z psem? Idealny sposób na spędzenie czasu z psem? Sprawdź nasz wpis!

Istnieje wiele wspaniałych i korzystnych skutków spędzania czasu ze zwierzakiem w domu. Możliwość spędzenia więcej czasu z psem w domy wpłynie dobrze i na właściciela i pupila. Jest jedną z najlepszych rzeczy, które możemy zrobiła dla swojego czworonoga! Dzięki temu twój psi towarzysz będzie wiedział, że może ci zaufać i się do ciebie przywiązać. Niezależnie od tego, czy twój pies jest mały czy duży będzie się cieszył z twojej obecności w domu z nim. W domu zawsze można znaleźć czas na zabawę z pupilem i pracę. Całe szczęście można to połączyć. Dobra relacja ze swoim zwierzęciem może zwiększyć samopoczucie i pomóc w codziennym utrzymaniu zdrowych interakcji społecznych. Posiadanie psiaka w domu lub mieszkaniu może poprawić wydajność i zmniejszyć stres w życiu i pracy. Oto parę sposobów, w jakie możesz spędzić więcej czasu z psem w domu, mieszkaniu lub ogrodzie:

Zaplanuj z czworonogiem trening do wykonania razem.

 Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla twojego zdrowia jak i dla zdrowia twojego psa. Włączenie psiego towarzysza do codziennego treningu to świetny sposób na spędzenie razem więcej czasu. Dodatkowo psiak będzie czuł się potrzebny. Spróbuj przekonać go, że razem możecie wykonywać ćwiczenia treningowe i wcale nie musi to być nudne. Miałeś do czynienia kiedyś z psią jogą? Doga to nowy trend w jodze, którego celem jest wzmocnienie ciała, umysłu i więzi między tobą a psem. Twój pies naśladuje różne pozy z jogi tuż obok ciebie, nadając zupełnie nowe znaczenie pozie psa z głową w dół!

Możesz nauczyć swojego czworonoga nowych sztuczek!

Każdy, kto chce wieść spokojne i radosne życie z ukochanym zwierzakiem, musi zadbać o jego edukację i posłuszność. Natomiast nie wystarczy tylko szkolić swojego pupila, co nie jest tak łatwą rzeczą jak się wydaje. Trzeba to robić mądrze i z rozsądkiem! Opiekunowie swoich pupilów, debiutujący w nowej roli, często nie zdają sobie sprawy, na jakie problemy mogą się natknąć w przyszłości jeśli źle zabiorą się za szkolenie psiaka. W wychowaniu ulubieńca polegają na intuicji lub działają pod wpływem emocji, co nie zawsze skutkuje dobre efekty. Natomiast prawidłowe wyszkolenie psa nie tylko ułatwi życie właścicielowi oraz całej jego rodzinie, ale także przyniesie radość i poczucie bezpieczeństwa czworonogowi, ponieważ pies, który jest wytrenowany i zna komendy, staje się bardziej zrównoważony, spokojny i nie ma problemów z zaufaniem dla swojego opiekuna. Niezależnie od tego, czy twój zwierzak towarzyszy ci przez wiele lat, czy twój pies jest młodym szczeniaczkiem biegającym swobodnie po domu lub mieszkaniu, nigdy nie jest za późno na nauczenie swojego zwierzaka imponującej sztuczki, która zrobi wrażenie na twoich przyjaciołach i rodzinie. Nowe triki mogą nawet pomóc twojemu pupilowi w koncentracji i stymulacji umysłowej, dzięki temy w przyszłości będzie się on szybciej uczył nowych rzeczy. Sztuczka może być tak prosta jak uścisk dłoni lub tak skomplikowana jak jazda na deskorolce.

 

Możesz zrobić swojemu zwierzakowi psie spa.

Warto zastanowić się nad zorganizowaniem dla swojego psiaka dzień relaksu w domowym spa, które będzie zrobione specjalnie pod niego. Wielu właścicieli zwierzaków koncentruje się teraz na utrzymaniu swojego pupila w stanie dobrym i zrelaksowanym, oferując specjalistyczne pedicure, masaże i inne usługi terapeutyczne. Natomiast to wszystko może być zrobione w domowym zaciszu. Dzień spa w domu może być równie relaksujący. Kupić nowy szampon dla zwierząt i inne akcesoria.

Pielęgnacja zalecana do rodzajów sierści:

Sierść krótsza:

Wymaga małą ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale może być dość kłopotliwa w pielęgnacji, głównie za sprawą intensywnego okresowego linienia. Sierść ta może być miękka i twarda, różnej grubości.

Sierść dłuższa:

Może być prosta, kręcona, falowana i wełnista. Taki rodzaj sierści może wymagać strzyżenia, szczotkowania lub innych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo często charakteryzuje się ona obfitym podszerstkiem, ale bywa, że jest go zupełnie pozbawiona i jest najzwyklejszym włosem.

Sierść szorstkowłosa:

Zdecydowanie najwygodniejsza i najprostsza w codziennej pielęgnacji – wymaga okresowego trymowania. Podszerstek u psów szorstkowłosych jest gęsty.

Rasy o pojedynczej warstwie sierści:

Występuje u nich tylko i wyłącznie sierść okrywowa, bez podszerstka. Często są nazywane rasami nieliniejącymi, ponieważ linienie jest u nich niemal niezauważalne, bez jakichkolwiek skutków.

Rasy o podwójnej okrywie włosa:

Mają miękki podszerstek oraz szorstką sierść okrywową. Podszerstek znajduje się przy skórze, jest bardzo delikatny i gęsty, dzięki czemu spełnia rolę izolatora dla pupila. Większość ras psów ma podwójną okrywę.

Psy i koty bezwłose-nagie:

Mają bardzo rzadką sierść lub wcale. W przypadku tych ras bardzo ważna jest odpowiednia ochrona oraz nawilżanie skóry.

Czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy dobieraniu kosmetyków dla zwierzaków:

  1. długość sierści,
  2. rodzaj sierści,
  3. rodzaj umaszczenia,
  4. wiek,
  5. podatność na alergie,
  6. problemy skórne,
  7. rasę,
  8. problemy z sierścią (np. nadmierne jej wypadanie).

Pobaw się z pupilem!

Zbierz i przyszykuj wszystkie potrzebne zabawki i smakołyki. Wiele gier, w które będziesz grać z psem, wymaga zabawek, takich jak liny, zabawki do żucia lub piłki. Upewnij się, że jesteś przygotowany na różne zabawy, w które twój psiak miałby ochotę się pobawić. Przysmaki posłużą za rzeczy, które nagrodzą twojego psa za dobre zachowanie, szczególnie jeśli angażujesz swojego psa w trening. Chociaż miejsca do zabawy z psem w twoim domu mogą być ograniczone, prawdopodobnie nadal możesz znaleźć wystarczającą ilość miejsca do zabawy z psem w pomieszczeniu. Jeśli masz korytarz w domu, jest to świetne i przestronne miejsce do zabawy. Możesz także przesunąć meble w swoim salonie na bok, aby stworzyć otwartą przestrzeń, na której ty i twój czworonóg możecie grać i bawić się.

Zagraj ze swoim psiakiem w gry, które wymagają myślenia.

Chodzi o to, że twój zwierzak ma potrzeby węszenia, gonienia, interakcji z innymi psami i ludźmi, poznawania nowych miejsc, a także kontaktu z opiekunem i jego bliskości. Warto pamiętać także o tym, że psiak to inteligentne stworzenie, które lubi się uczyć i potrzebuje stymulacji umysłowej. Dzięki niej będzie się rozwijał i szybciej uczył nowych rzeczy. Możemy mu to zapewnić poprzez łamigłówki. Zaproponowane przez nas aktywności mogą w znacznym stopniu urozmaicić twoje życie z pupilem. Nie dość, że trenując z psem oraz wymyślając gry i zabawy dla niego, wzmacniacie waszą więź, to zwierzak, któremu zapewnisz różnorodne aktywności, będzie bardziej skoncentrowany na człowieku, co może zmniejszyć skłonność do ucieczek i powoduje, że psiak ci ufa i się do ciebie przywiązuje. Polecane przez nas zabawy są różnorodne i zaspokajają wiele psich potrzeb. Jest sporo węszenia i wyszukiwania, elementów psiej gimnastyki oraz współpracy z człowiekiem na odległość.

Zrób swojemu przyjacielowi tor przeszkód w ogrodzie.

Uwielbiasz spędzać czas ze swoimi psami, i choć zabawny jest tor przeszkód dla psów, może wydawać się nieosiągalny. Na szczęście możesz już mieć materiały i sprzęt do domowego kursu w domu. Nie ma znaczenia, czy Twój pies nie ćwiczy, czy nie masz doświadczenia w szkoleniu. Tak wielu prostych sztuczek można uczyć samodzielnie. Rozpocznij kurs od prostych skoków, splotów kijów i tuneli, a oboje będziesz wyglądać jak profesjonaliści w mgnieniu oka. Oto co możesz umieścić w domowym torze przeszkód:

Przeszkody do skakania

Skakanie jest świetnym początkowym ćwiczeniem, jeśli twój psiak dopiero zaczyna trening z przeszkodami. A jeśli masz np.: kosz na pranie, pudełko lub skrzynię to masz wszystkie narzędzia potrzebne do wykonania przeszkody do skoków dla początkującego zwierzaka.

Slalom

Jeśli posiadasz małe kolorowe przeszkody będą one idealne do poukładania na trawie, tak aby psiak musiał między nimi przechodzić. Jeśli masz kijki również możesz ich użyć. Twój pies wyraźnie zrozumie ścieżkę, przez którą ma biec. Będą to wystarczająco bezpieczne przeszkody, które nie będą przewracać się za każdym razem, gdy twój pupil minie jednego z nich. Jednak powinny one być wystarczająco lekkie, aby zwierzakowi nie stała się krzywda jeśli wpadnie na jednego. Nie umieszczaj ich zbyt blisko siebie lub zbyt daleko od siebie. Zacznij powoli, pozwalając mu przejść przez slalom, zanim zacznie biec. Możesz go wytrenować, prowadząc go najpierw na smyczy, nagradzając go, gdy wykona zadanie, lub możesz wyciągnąć przysmak i pozwolić mu podążać za nim przez kijki. Pamiętaj, aby podczas treningu używać spójnych poleceń werbalnych lub ręcznych, aby powiązał twoje polecenia z czynnościami, o które go prosisz.

Przeszkody tunelowe

Istnieje wiele opcji stworzenia tunelu z artykułami domowymi. Pamiętasz te małe tunele do zabawy dla dzieci? Te lekkie składane korytarze są idealne do szkolenia zwierzaków. Ponadto, gdy ich nie używasz, można je łatwo przechowywać i zajmują bardzo mało miejsca. Psy, które są zupełnie nowe w szkoleniu biegu w tunelu, odczują taką samą przyjemność w biegu przez kartonowe pudełko ze zdjętym dnem. Istnieje możliwość, że konieczne będzie zapewnienie dodatkowego wsparcia pudełka, gdy twoje szczenię z niego korzysta. Zawsze możesz zacząć od krótszych tuneli, dopóki pupil nie przyzwyczai się do pomysłu przejścia lub przebiegnięcia przez nie. Jeśli twój pies nigdy wcześniej nie robił treningu zwinności w tunelach, może się wahać przed wejściem do niego. Musisz po prostu go zachęcić. Sam przejdź przez tunel na kolanach, a twój psiak pójdzie za tobą. Możesz także spróbować umieścić smakołyki z przodu, na środku i na końcu tunelu, aby zachęcić zwierzaka do przejścia. Pamiętaj, aby przy wszystkich ćwiczeniach, zachować spójność w swoich komendach słownych, aby pomóc twojemu pupilowi zrozumieć, że chcesz, aby przeszedł przez tunel.

Niezależnie od tego, jak i z czego zdecydujesz się zrobił tor przeszkód, twój pies będzie czerpał radość z całej zabawy. Ponadto pomóż mu wykonać ćwiczenia, a będziesz cieszyć, gdy on sam będzie sobie radzić z przeszkodą. Po chwili możesz zacząć odmierzać czas i przekonać się, jak szybko pokona przeszkody. Nigdy nie wiadomo kiedy twój zwierzak stanie się profesjonalistą.

Już w środę wpis o tym „co robić w domu z kotem?”!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj nowe wpisy od razu na mail!