Jaka smycz dla psa? Smycz dla psa, którą i jaką wybrać?

Wiele ludzi krytykuje smycze automatyczne. Natomiast dla innych jest to bardzo dobra opcja. Stereotyp jest taki, że ludzie wyprowadzający swoje psy na flexi (jest to zwyczajowa nazwa smyczy automatycznej), to najczęściej właściciele niewielkich ujadających psów, nad którymi nie są oni w stanie zapanować, więc robią one to na co mają ochotę. Jednak nie warto opierać się na czyjejś opinii i zniekształcać nasz własny obraz świata. Oto rodzaje smyczy, które możemy zakupić dla swojego psiaka.

Najzwyklejsza smycz 

Tradycyjnie jest to kawałek linki, pasek ze skóry lub taśmy (może być wykonana z różnych materiałów i mieć różne kolory) zakończony rączką do trzymania, aby panowanie nad psem było łatwiejsze.

Jest to podstawowy sprzęt, który powinien posiadać każdy właściciel psa. Materiał, z którego zrobiona jest smycz jest ważny. Powinna ona być odpowiednio wytrzymała (wiele zależy od wagi i wielkości psa) oraz wygodna dla zwierzaka i właściciela (nie obcierała dłoni przy silnym ciągnięciu).  Duże psy łatwo zerwą delikatną, cienką, mało wytrzymałą smycz. Natomiast małemu psu może być niewygodnie, jeśli u jego szyi będzie wisiała ciężka skórzana lina. Karabińczyk powinien być dopasowany pod psa (szczególnie w przypadku dużych silnych psów powinien być solidny, a dla małych psów jego waga nie powinna być zbyt duża). 

Smycze automatyczne

Dostępne są w różnych kolorach. Trzeba ją dobrać do wagi psa. Jest to model z mechanizmem umożliwiającym precyzyjne i płynne regulowanie długości smyczy w każdym momencie. Z jednej strony smycz (dostępna w różnych długościach) zakończona jest karabińczykiem, który przypina się do obroży lub szelek. Z drugiej posiada plastikowy uchwyt, w którym zamontowany jest mechanizm pozwalający na rozwijanie i skracanie taśmy lub linki. Nie jest idealnym rozwiązaniem dla psów, które nie potrafią chodzić na luźnej smyczy, ciągną lub bywają agresywne podczas spacerów.

Smycz sportowa

Dobra do biegania z psem, na rower lub do pływania  (są to specjalistyczne modele dostosowane do specyficznego rodzaju aktywności, podczas której opiekunowi towarzyszy pies). Smycz dla czworonoga do joggingu z właścicielem wyposażona jest w specjalnie zaprojektowany uchwyt, który można przełożyć przez ramię, by zwiększyć komfort własnego treningu ale jednocześnie panować nad psiakiem. Inną możliwością jest przyczepienie smyczy do regulowanego pasa biodrowego. Modele te zazwyczaj wyposażone są w amortyzator łagodzący szarpanie psa. Smycz rowerowa została tak zaprojektowana, aby można ją było bezpiecznie i wygodnie zamocować do bagażnika. Dzięki specjalnej konstrukcji nie plącze się i zmniejsza ryzyko wbiegnięcia zwierzęcia pod koła roweru. Sportowe smycze nie zawsze jednak sprawdzają się podczas codziennych spacerów mniej aktywnych pupili i ich cena jest też zdecydowanie wyższa niż modeli klasycznych.

Różne rodzaje klipsów na smycz

  1. Klips, który wytrzymuje duży nacisk dzięki sprężynowej dźwigni, którą popychasz do wewnątrz, aby otworzyć zapięcie i połączyć z kołnierzem lub pierścieniem uprzęży. Te klipsy są zwykle większe niż styl zatrzaskowy i mogą wytrzymać większy nacisk ( polecane dla większych psów).
  2. Najczęstszy rodzaj zapięcia do smyczy polega na sprężynie wewnątrz trzonu,. Jest najłatwiejszy do szybkiego i łatwego podłączenia i odłączenia od obroży psa. Są one w większości niezawodne, ale z czasem sprężyna osłabia się, co może spowodować, że klips nie zostanie prawidłowo zamknięty, a silne psy ciągnące na smyczy mogą również zginać lub łamać tego rodzaju sprzęt
  3. Zapięcie z karabińczykiem jest nieco bardziej nieporęczny niż inne klipsy do smyczy, ale jest to najbezpieczniejsza opcja. Trzymanie karabińczyka na smyczy Twojego psa, niezależnie od tego, czy używasz go jako zapięcia, jest świetnym pomysłem i można go używać na wiele sposobów! Stanowi też świetne miejsce do przypięcia kluczy lub przenośnej miski na wodę dla psa.

Jak wybrać dobrą smycz dla swojego psa?

Różne czynności oraz aktywności są łatwiejsze do wykonania dzięki różnym rodzajom smyczy. Może się okazać, że potrzebne jest nam mieć wiele rodzajów smyczy, w zależności od tego, co zamierzamy robić ze swoim psem (inną smycz kupimy do wędrówek, a inną do spacerów w zatłoczonym mieście). Bez względu na to, jaki rodzaj smyczy wybierzesz, powinna być dobrze wykonana z bezpiecznym zapięciem i wygodna w użyciu. Wymienione poniżej rzeczy to te, o których powinieneś pamiętać przy wyborze smyczy.

  1. Jeśli martwisz się, że smycz zostanie zabrudzona podczas twoich spacerów z czworonogiem, wybierz taką, która jest odporna na zapachy i łatwo ją prać.
  2. Jeśli twój szczeniak zacznie żuć i gryźć smycz. Szybko ulegnie ona zniszczeniu, dlatego najpierw lepiej kupić więcej tańszych, dopóki nie wyrosną z nawyku i nie zostaną wyszkolone, aby jej nie szarpać.
  3. Jeśli potrzebujesz smyczy, która sprawdzi się w dzień i noc wybierz tę z odblaskiem. Dzięki niej ty i twój pies będziecie widoczni i bezpieczni.
  4. Rozmiar i materiał, z którego została wykonana smycz należy dobierać na podstawie wielkości i wagi psa. Chihuahua zostanie przygnieciony ciężarem grubej smyczy z ciężkim zapięciem, a wielki Bernard z łatwością zatrzaśnie cienki pasek smyczy lub lekkie zapięcie.

Przeczytaj również: CO ROBIĆ Z PSEM W DOMU?