Jak bawić się z kotem? Co robić z kotem w domu? Zabawy i pomysły na wspólne spędzanie czasu w dzisiejszym wpisie.

Chociaż koty są często uważane za zwierzęta wymagające niskiej opieki, zazwyczaj mogą stać się nerwowe i agresywne, jeśli nie otrzymają wystarczającej uwagi oraz troski ze strony człowieka. W trosce o zdrowie i zadowolenie twojego kotka i ogólne szczęście twojej rodziny, ta krótka lista zadań do robienia z pupilem w domu poprawi wasze życie. Dzięki swojej osobowości, czułości i uroczym pyszczku koty mogą być idealnym zwierzakiem do domu lub mieszkania. Ale pomimo powszechnej opinii koty potrzebują, aby zadbał o nie człowiek! Aby twój kociak był zdrowy i szczęśliwy, musisz wiedzieć, jak się nim opiekować i zapewnić jak najlepsze życie swojemu nowemu owłosionemu przyjacielowi. Warto poświęcić mu uwagę, ponieważ dzięki temu będzie on ci bardziej ufał w przyszłości. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić ze swoim pupilem w domu, aby sprawić i sobie i jemu przyjemność.

Przeczytaj również: Co robić w domu z psem? 

1. Naucz go paru sztuczek.

Jak wiele zwierzaków domowych, koty można trenować w robieniu sztuczek. Ponieważ koty wydają się być niezależne od człowieka, uczenie tych czworonogów może wymagać zawzięcia i cierpliwości w dążeniu do celu. Dzięki tobie twój kot może świetnie się bawić grając w gry i wykonując różne sztuczki, które będzie umiał wykonywać poprzez zabawę. Wyszkolenie kota może być trudne, ponieważ może wymagać od kociego trenera przekonanie do siebie zwierzaka, aby ten mu zaufał. Ale przy odrobinie cierpliwości możesz wyszkolić swojego kota, aby był lepszym najlepszym pupilem. Co zrobić w celu nauki kociaka sztuczek:

Zdobądź zapas smakołyków.

Aby nauczyć się sztuczek, koty muszą być stale nagradzane ulubionymi, kocimi smakołykami. Trzymaj pod ręką mnóstwo ulubionych przekąsek swojego zwierzaka podczas próby jego wyszkolenia, ponieważ przyniesie to lepsze efekty waszej pracy. Dawaj swojemu kotu wiele smaczków, trenując go w krótkich sesjach treningowych. Możesz również często zmieniać smakołyki, aby zainteresować zwierzaka. Idealne wybory treningowe to:

  • Kurczak pokrojony w kosteczkę
  • Kawałki ryby (np.: tuńczyka)
  • Małe kawałki suchej karmy

Zwróć uwagę swojego kota. 

Twój pupila nie będzie chciał uczyć się sztuczek, jeśli nie ma na to nastroju. Zacznij od podania kociakowi jego smakołyków, możesz zwrócić na siebie tym jego uwagę. Jeśli twój zwierzak nie chce się uczyć określonej sztuczki, nie zmuszaj jej do zabawy – po prostu bądź cierpliwy i spróbuj ponownie później. 

Powtarzaj sztuczki podczas szkolenia swojego kota.

 Kiedy twój czworonóg wykona twoje polecenie, daj mu smakołyka. Następnie postaraj się, aby kot powtórzył je 5–10 razy z rzędu (za każdym razem daj mu nagrodę), o ile mają na to ochotę.

Nauczaj go jednej sztuczki na raz.

Jasne polecenia oraz zachęcenie go, takie jak pochwały i smakołyki, gdy twój kot uczy się sztuczki, pomogą mu się zmotywować. Próba nauczenia go więcej niż jednej sztuczki na raz może go zmylić, ponieważ może nie zrozumieć, jakie zachowanie jest nagradzane. Poczekaj, aż twój pupil opanuje jedną sztuczkę, zanim przejdziesz do następnej.

Przyzwyczaj kota do szczotkowania zębów.

Te czworonogi mogą cierpieć na choroby zębów. Aby umyć mu zęby, potrzebujesz szczoteczki o miękkim włosiu i weterynaryjnej pasty do zębów. Nigdy nie używaj ludzkiej pasty do zębów – zbyt dużo fluoru może zaszkodzić żołądkowi twojego kota, a przy wysokim stężeniu fluoru w ludzkiej paście do zębów zbyt wiele może być toksyczne. Zacznij od zakupu mu smaku weterynaryjnej pasty do zębów. Następnym razem pozwól mu spróbować pasty do zębów, a następnie przesuń palcem wzdłuż dziąseł górnych zębów. Powtórz proces ze szczoteczką do zębów. Przeciągnij włosie szczotki wzdłuż linii dziąseł górnych tylnych zębów i pochyl lekko w górę, aby włosie znalazło się poniżej linii dziąseł. Pracuj od tyłu do przodu, tworząc małe kółka wzdłuż linii dziąseł. Mycie zębów zwierzaka powinno zająć mniej niż 30 sekund. Na początku nie próbuj myć całego ust. 

Upewnij się, że twój zwierzak ma wystarczająco zabawy. 

Twój kot potrzebuje codziennej interakcji i zabawy, aby był zarówno emocjonalnie szczęśliwy i zadowolony, jak i sprawny fizycznie. Używaj zabawek przeznaczonych dla twojego pupila, mówienia do niego i pielęgnacji jako okazji do wspólnego spędzania czasu. Wskaźniki laserowe, piłki, myszy do zabawy i zabawki z piór to również dobry sposób na zaangażowanie kota w zabawę.

2. Zrób pupilowi domowe spa.

Podczas gdy koty wymagają mało pielęgnacji, są chwile, kiedy naprawdę potrzebują kąpieli. Czasami wpadają w coś bardzo lepkiego lub brudnego. Innym razem mają schorzenie, które wymaga regularnej kąpieli szamponem leczniczym. Mimo to większość kotów zareaguje negatywnie na kąpiel, która może być stresująca zarówno dla kota, jak i właściciela. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby czas kąpieli był mniej stresujący i kłopotliwy dla obu stron.

Przytnij pazury kota.

 Twój zwierzak może być podekscytowany lub przestraszony, gdy jest w pobliżu wody, więc aby zmniejszyć jego zdenerwowanie, przycinaj jego paznokcie przed kąpielą. Spróbuj to zrobić kilka godzin, a nawet dzień lub dwa przed kąpielą, aby miał czas na uspokojenie się. Uważaj, aby ciąć w punkcie, który nie spowoduje bólu ani krwawienia. Podarowanie kociakowi nagród w zamian za przycięcie paznokci zawsze sprawi, że poczuje się on lepiej i spokojniej.

Zdobądź odpowiedni szampon dla kota.

Szampony specjalistyczne dla kociaka można otrzymać od weterynarza lub lokalnego sklepu zoologicznego. Sprawdź instrukcje, aby przekonać się, czy jest to odpowiednie dla twojego pupila, jeśli to konieczne, rozcieńcz go wodą. Używanie zwykłego ludzkiego szamponu może nie tylko wysuszyć skórę zwierzaka, ale może być dla niego toksyczne. Nie używaj też szamponu dla psów. Lepiej jest używać wody niż produktu, który może zaszkodzić jego delikatnej skórze. Możesz użyć myjki do wmasowania szamponu na ciele czworonoga, ale twoje ręce mogą wydawać się lepszym rozwiązaniem. Oto niektóre rodzaje szamponów dla kota:

  1. Suchy szampon – jeśli chcemy oczyścić sierść kota długowłosego lub nie dajemy sobie rady ze skołtunioną pokrywą możemy zastosować specjalny puder, spray lub właśnie suchy szampon dla kota, którym posypuje się skołtunione miejsca, co ułatwi rozczesanie ich grzebieniem lub szczotką.
  2. Szampony przeciw pchłom, przeciwświądowe – to preparaty zawierające środki owadobójcze, które są generalnie nieszkodliwe dla zwierząt. Należy je stosować na zwierzaku tylko wtedy, kiedy jest potrzeba, a nie do codziennej pielęgnacji.
  3. Szampony specjalistyczne, lecznicze – stosowane jako uzupełnienie w leczeniu stanów zapalnych, infekcji skórnych oraz w innych schorzeniach dermatologicznych u twojego pupila. Mogą to być też specjalne szampony nawilżające dla kotów długowłosych, przeznaczone do pielęgnacji zniszczonej, przesuszonej i łamliwej sierści.

3. Zrób mu domowy plac zabaw

Siłownie dla kotów, place zabaw i domki na drzewie to drogie rzeczy. Wielu ludzi, którzy chcieliby zapewnić swoim kotom sprzęt do zabawy w pomieszczeniach, nie stać na to. Na szczęście możesz to zrobić sam w domowym ogródku. Możesz zbudować przeszkody dla pupila za pomocą tanich materiałów eksploatacyjnych i prostego kunsztu. Ręcznie robiony plac zabaw zapewni twojemu zwierzakowi tyle samo radości, co jedna ze sklepu, i sprawi, że i ty będziesz się cieszył. Trasa przyjazna dla czworonoga, w której znajduje się szereg wspinaczy dla kotów, huśtające się platformy niskopoziomowe i drapaki, a także siedzisko z pergolą, wodne fontanny i domek, to marzenie każdego kociaka. Oto wskazówki do wykonania placu zabaw dla zwierzaka w swoim ogródku.

Bądź kreatywny. 

Koty są z natury ciekawe i uwielbiają eksplorować, wspinać się, chodzić po chodnikach, płotach i platformach i obserwować ich terytorium z wysokiego punktu obserwacyjnego. Ustal wymiary rzeczy, które chcesz zrobić i używaj wszystkiego co masz pod ręką – poziomów zabezpieczonych kłód, desek z drewna, glinianych rur kanalizacyjnych jako tuneli, dużej i stabilnej doniczki ceramicznej ułożonej na boku.

Zapewnij swojemu kotu miejsce do schowania się. 

Wytrzymałe drzewko można ustawić na zewnątrz w cichym miejscu, które zapewnia zarówno słońce, jak i cień, a dwie poduszki w osłonie przeciwdeszczowej mogą zapewnić przytulne posłanie. Te czworonogi uwielbiają kartonowe pudełka, ponieważ zapewniają ciepło i posiadają idealną konsystencję do żucia i drapania. Aby uzyskać prostą kryjówkę w suche dni, zabezpiecz blat bezpiecznym dla zwierząt klejem lub taśmą samoprzylepną, a następnie zrób otwór wystarczająco duży, aby zwierzę mogło się czołgać i wychodzić oraz umieścić swoje dzieło w zacisznym miejscu, aby zapewnić dodatkową prywatność. Niektóre koty z przyjemnością będą przebywać na zewnątrz, nawet gdy jest zimno lub pada deszcz, a stare drewniane pudło lub specjalnie zaprojektowany „domek dla kota” może zapewnić idealne miejsce schronienia.

Rośliny i krzewy przyciągają naszych futrzaków. Zastanów się nad zrobieniem ogrodu ziołowego na świeżym powietrzu zaopatrzonego w bezpieczne dla kota rośliny, które mają naturalny, nietoksyczny efekt zadowolenia u niektórych kotów.

Umieść pojemniki z wodą.

Dzięki temu twój zwierzak będzie mógł uzupełnić płyny po dużym wysiłku Spróbuj umieścić tam kilka piłek ping-pongowych na powierzchni i obserwuj, czy kot je rozbija. To także może być dla niego dobrą zabawą. Woda przyciągnie również owady, zapewniając dalszą stymulację dla twojego kota.

Koty uwielbiają różne tekstury. 

Solidna gałąź lub stary pień drzewa mogą stworzyć idealne miejsce dla kota, aby rozciągnął się, podrapał lub zostawił swój zapach. Twój kot może pokochać dotyk dużej płyty chodnikowej delikatnie ogrzewającej ją na słońcu lub wrażenie kilku kamyków pod jego łapami. Oczyszczony obszar zawierający piasek lub luźną ziemię zapewni twojemu pupilowi odpowiednie miejsce do toalety.

Pomimo wszystko trzeba zadbać również o to, aby nasz przyjaciel bawił się bezpiecznie. Dzięki temu będzie mógł on z tego swobodnie korzystać, a my nie będziemy się bali, że coś się z nim stanie kiedy nas nie będzie w pobliżu. Zrobienie idealnego placu zabaw dla zwierzaka to gwarancja jego i naszego zadowolenia. Będzie mógł spędzić każdy wolny czas drapiąc, bawiąc się lub skacząc na różnych przedmiotach do tego przeznaczonych.