Wiele osób zadaje sobie pytanie czy przyjaźń kociaka i psiaka istnieje, czy jest czymś absolutnie niemożliwym. A jeśli to jak zapoznać ze sobą zwierzaki? Pies tak jak i kot mieszkają na tym samym terenie, którym jest nasz dom. Również w sprawie żywienia w obu przypadkach pokarm dostarcza zwierzakowi właściciel pupila, który bardzo często jest głównym obiektem ich zainteresowań. Jednak należy pamiętać, że pies to zwierzę, które jest stadne. Natomiast koty to w większości indywidualiści, którzy chodzą własnymi ścieżkami. Posiadają także inną gestykulację (co innego będzie oznaczać uniesiony ogon u psiaka, a co innego u kota. Dlatego dzisiejszy wpis wyjaśni czy te zwierzęta mogą mieć ze sobą silną więź.

Początki

Zanim zaczniemy skupiać się na regulowaniu relacji między naszymi pupilami, warto dowiedzieć się co oznacza łączenie stada. Posługując się prostszym językiem chodzi o to, jak wprowadzić nowego pieska do domu, aby nie stresować i denerwować kota lub na odwrót. Trzeba pamiętać o tym, aby nie zniszczyć szans na zbudowanie dobrych, zdrowych i przyjaznych relacji pomiędzy naszymi zwierzakami. Główną rolę odgrywa początkowa izolacja pupilów od siebie. Odpowiedzialny właściciel czworonogów wie, że zwierzaki zapoznają się za pomocą zapachów ( są one najważniejsze). Na wspomnianą wcześniej wymianę zapachów warto jest poświęcić dużo czasu oraz cierpliwości. Sposobem na pierwsze i dobre kontakty futrzaków są ćwiczenia izolacyjne, które należy wykonywać regularnie. Jak to zrobić? Np.: kot zamieszkuje jeden pokój, który jest przygotowany specjalnie dla niego. Znajduje się tam kuweta, kocia miska, skrytki oraz zabawki. Natomiast piesek zazwyczaj chodzi po całym domu lub mieszkaniu. Kiedy wychodzimy z nim na spacer to kociaka należy wypuścić z jego pokoju i dać mu szansę na to, aby obwąchał całe mieszkanie, po którym wcześniej poruszał się psiak. Gdy wrócimy ze spaceru zwierzak może na nowo obwąchać miejsca, gdzie tym razem znajdował się kot. Jest to jedno z podstawowych ćwiczeń, które daje bardzo dobre efekty. Powinno odbywać się ono bez kontaktu wzrokowego zwierzaków i potrwać – zależnie od przypadku – od 2 do 7 dni. Dodatkową rzeczą, która pomaga pupilowi zapoznać się z nowym domownikiem, jest przenoszenie na nie ich własnych zapachów. Możemy pocierać pyszczek kota bawełnianą chusteczką i nanosić ten zapach na drugiego przyjaciela. Podobnie możemy czynić z pluszakami, które gryzie jedno z nich. Pokazanie takiej zabawki jest dobrym ćwiczeniem na zapoznanie z zapachem. Nie pocieramy kota zabawką tylko dajemy mu ją do własnego obwąchania.

Kto ma łatwiejsze zadanie?

Pewne jest, że w lepszej sytuacji jest człowiek, który ma w domu koty i chce zdecydować się potem na wzięcie do swojego domu nowego psiaka. Te pierwsze bardzo często są zadomowione, mają zaufanie do ludzi i siebie nawzajem oraz czują się dobrze na swoim terytorium. Aby wprowadzić czworonoga należy wtedy tylko lekko utemperować jego charakter, czyli nauczyć, że drugiego zwierzaka nie należy gonić. Z drugiej strony koty muszą przekonać się, że psiaka nie należy traktować jako zagrożenie. Natomiast jeśli jednak to kociak przychodzi do nowej rodziny, która posiada już innego czworonoga, poza wcześniej wspomnianymi dochodzi jeszcze stres, który jest związany z nowym otoczeniem, nowymi ludźmi oraz innymi zwierzętami. Możemy na pewno stwierdzić, że będzie to trudniejsze.

Co zrobić, aby dodać otuchy kotkowi?

Powinna pomóc seria domowych, ciekawych treningów. W tym celu należy doprowadzić do spotkania w jednym pokoju naszych dwóch czworonogów, w pewnej odległości od siebie (jeśli zwierzęta będą zbyt blisko to może to przynieść same straty). Psiak powinien być na smyczy. Wszystkie zapędy naszego pupila (aby pobiec do kotów) trzeba od razu powstrzymywać, nie popuszczając smyczy, a także odwracając uwagę psa od futrzaków. Jeżeli się nam podporządkuje to należy go nagrodzić np.: smaczkiem. Dzięki temu piesek nauczy się, że polowanie na te drugie zwierzaki jest zakazane, a one oswoją się z obecnością naszego pupila. Należy też wspomnieć, że jeśli koty pozbędą się nawyku uciekania przed psem, on nie będzie za nimi latał. Oczywiście, aby trening przyniósł rezultaty, trzeba go powtarzać parę razy w tygodniu.

Nowy pies w domu

Najważniejszą rzeczą, którą należy mu dać jest przytulny, kochający oraz bezpieczny dom. Dzięki takiemu postępowaniu, z kilkoma prostymi wskazówkami, twój nowy zwierzak i jednocześnie przyjaciel rodziny na pewno będzie się czuł lepiej i bardziej komfortowo oraz bezpiecznie w tym najważniejszym dla was dniu. Wystarczy, że przygotujesz kochający dom dla swojego nowego pupila. Pierwszym krokiem jest to, aby kupić członkowi rodziny własne miseczki na jedzenie i wodę i umieść je w wybranym przez siebie miejscu. Jeśli jest potrzeba zmiany sposobu jego karmienia to nową dietę należy wprowadzać stopniowo przez kolejny tydzień. Nie możesz zapomnieć o zapewnieniu mu dodatkowej miski na wodę na ogródku lub przed domem. Ważne jest to, aby twój psiak czuł się komfortowo, dlatego przygotuj mu legowisko ( może być ono specjalnie kupione lub być poduszką i kocykiem), które będzie nadawać się do prania. Na początku można zastanowić się nad umieszczeniem jego posłanka w specjalnej klatce lub kojcu dla szczeniaczków, aby był cały czas bezpieczny i mógł od razu zostawać bez nadzoru innych. Nie zapomnij również kupić pieskowi przyrządów, które są niezbędne w regularnej i dobrej pielęgnacji jego sierści. Ważne jest to, aby kupić szczotkę odpowiednią do rodzaju i długości futerka twojego zwierzaka. Oprócz tego, że pomoże to utrzymać zdrową oraz lśniącą sierść to także umożliwi wzmocnienie i rozbudowanie dotychczasowej więzi między człowiekiem a pupilem. Również zaopatrz się w podstawowe produkty prozdrowotne. Są to takie rzeczy jak szczoteczka do zębów lub roztwór do czyszczenia uszek. Pamiętaj, że te akcesoria należy dopasować odpowiednio dla swojego psa. Dodatkowo uzgodnij z lekarzem weterynarii częstotliwość oraz sposób pielęgnacji psiaka i przestrzegaj tych przydatnych zaleceń. Szczególnie należy zwrócić uwagę na czyszczenie i pielęgnację uszu, żeby w przyszłości zwierzę nie miało z nimi problemów.

Nasze wskazówki, które mogą być potrzebne w zaprzyjaźnianiu psa i kota

Trening posłuszeństwa.

Kiedy występuje problem w relacji między kotem i psem to zwykle jest to spowodowane przez zachowanie tych drugich. Dzieje się tak, ponieważ zwykle zaczynają one zaczepiać tego pierwszego (mają wyższy instynkt zdobyczy). Instynktownie będą biegać za małymi i puszystymi zwierzakami (takie jak króliki i te wyżej wspomniane). Należy pamiętać o tym, że zazwyczaj małe szczeniaczki chcą się tylko i wyłącznie bawić z kotem. Natomiast on peszy się i boi przez co zaczyna się między nimi spięcie. To wszystko powoduje, że nasze zwierzaki są do siebie negatywnie nastawione. Jednym ze sposobów, który pomoże w ograniczeniu tego niepożądanego zachowania jest trening posłuszeństwa. Trzeba nauczyć psiaka, że gonienie za kotami jest nieprawidłowym zachowaniem. Naucz go podstawowych poleceń np.: „siad”, „zostań” i „leżeć”. Na pewno pomogą ci one łatwiej obchodzić się z swoimi pupilami podczas interakcji między stałym domownikiem a nowym przyjacielem. Dodatkowo trening posłuszeństwa poprawia również komunikację oraz rozwija więź zaufania między psem i właścicielem.

Staraj się, aby interakcja była tylko pod twoim nadzorem.

Powinieneś pilnować tego zwłaszcza przez kilka pierwszych tygodni po spotkaniu dwóch swoich pupili. Ma to na celu ochronę zdrowia zwierzaków. Twój niezaprzyjaźniony kot z psem mogą stać się agresywni dla siebie i zranić się nawzajem, gdy zostaną sami i niedopilnowani.

Odczulanie.

Celem tego jest zmniejszenie reakcji psiaka na kota poprzez ciągłe przebywanie ze sobą. Wiele czworonogów jest bardzo podekscytowana, gdy po raz pierwszy widzą kota. Ich nadmierna radość oraz reakcja może skutkować tym, że ten drugi poczuje się nieswojo i źle oraz utrudni to ich kontakt. Między innymi może przydać się nam bramka dla dzieci. Jest ona przeznaczona dla niemowląt ale pozwala też oddzielić psa i kota, ale plus jest taki, że nadal mogą one patrzeć i wąchać się nawzajem przez bramkę. Jeśli zobaczysz, że twój pupil jest zbyt przywiązany do drugiego to odwróć jego uwagę. Możesz używać zabawek lub zacząć go głaskać. Poprzez odczulanie twój zwierzak w końcu straci zbyt duże zainteresowanie kotem i prawdopodobnie nie będzie przesadnie reagował radością, gdy zobaczy twojego drugiego pupila, ponieważ jest już zaznajomiony z jego obecnością.

Pozwól też decydować swojemu kociakowi.

Jeśli ma on tendencję do ucieczki podczas spotkania z innym czworonogiem to śmiało pozwól na to. Może to oznaczać, że nie jest on gotowy na interakcję z nowym zwierzakiem. Należy dać swojemu kotu więcej czasu. Nie należy wymuszać interakcji między zwierzakami, które chcemy do siebie przekonać, ponieważ może to prowadzić do negatywnego wyniku.

Nie śpieszcie się.

Jeśli trafisz na wyjątkowo przyjacielskie i chętne na nowe znajomości zwierzaki to mogą zostać one przyjaciółmi w ciągu kilku godzin. Ale jest to bardzo rzadko spotykane. Koty potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do psów. Natomiast te drugie muszą nauczyć się zachowywać w obecności innych zwierzaków. Bądź cierpliwy, a twoje zwierzaki w końcu się dogadają i zaprzyjaźnią. Jest to tylko kwestia czasu.

Staraj się utrzymać dobrą atmosferę podczas zapoznania.

Nie należy karać oraz krzyczeć na psa. Trzeba pamiętać, że nasz pupil jest bardzo podekscytowany i chce się bawić. Nasz przyjaciel może sobie pomyśleć, że to przez kota jesteśmy na niego źli. Doprowadzi to do tego, że zwiększy się napięcie między naszymi futrzakami. Natomiast jeśli twój psiak jest przyjacielski i miły wobec kota to nagradzaj go, głaszcz i dawaj pochwały. Zachęci go to do dalszego okazywania bardziej pozytywnego i koleżeńskiego zachowania w stosunku do drugiego zwierzaka.

Jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad to twoje zwierzaki mogą zostać najlepszymi przyjaciółmi! Dzięki temu nie będzie między nimi konfliktów, a właściciel będzie zadowolony z faktu, że jego przyjaciele bawią się razem.