Na pewno wiele razy widzieliście w filmach, że kąpiel psiaka wygląda jak niezła zabawa. Pełno radości i czworonoga, i właściciela. Niestety w rzeczywistości ten zabieg pielęgnacyjny może okazać się zupełnie inny, ponieważ mycie zwierzaka w prawdziwym życiu nie zawsze jest tak pozytywnym elementem dnia.

Najlepsze jest to, że pupile nie mają nic przeciwko kąpieli błotnej, po której są cali umorusani i brudni. Dodatkowo bardzo im się to podoba, natomiast ta w domowym zaciszu jedynie psuje całą frajdę. Oczywiście są wyjątki, które uwielbiają wodę oraz pływanie w niej i nie mają nic przeciwko szybkiemu wyczyszczeniu. Niestety jest to rzadkie zjawisko. No więc jak dobrze i bezproblemowo wykąpać naszego przyjaciela? W tym artykule doradzimy, rozwiejemy wątpliwości oraz damy wam cenne wskazówki.

Kiedy zacząć kąpać pupila?

Najlepiej zapoznawać go z tym tematem już od najmłodszych lat. Dzięki temu dorosły psiak nie będzie stawiać oporu kiedy będziesz chciał go wykąpać. Według weterynarzy najlepiej po raz pierwszy wykąpać szczeniaczka, który skończył już pół roku. Jest to idealny wiek zwierzaka. Natomiast jeśli jednak jego sierść lub włosy tego nie wymaga, to pierwszą przygodę z myciem możemy przełożyć na czas do ukończenia 9 miesiąca życia.

Czas Na Kąpiel, Szczenięta, Pies, Szczeniak, Kąpiel

 

Jaki szampon u szczeniaka? 

Szampon dla małych piesków musi bardzo delikatny dla wrażliwej skóry, żeby nie naruszył jej pH i nie spowodował nieprzyjemnej wysypki, wypadania futerka lub zbijania się sierści w duże, trudne do rozczesania kołtuny. Bardzo ważne jest to, że nie wolno sięgać po produkty do pielęgnacji dla dorosłych czworonogów albo jeszcze gorsze rzeczy np.: kosmetyki dla ludzi. Jest to bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne dla zdrowia pupila! W różnych sklepach zoologicznych dostaniemy specjalne szampony dla szczeniaków. Wybór jest nawet spory. Istnieje możliwość wybrania odpowiedniego produkt dla konkretnej rasy czworonoga albo można zakupić kosmetyk uniwersalny dla każdej rasy w wieku szczenięcym. Wszystkie szampony dla młodych piesków zawierają delikatne substancje, które myją oraz nawilżają. Wśród nich może się znaleźć bardzo dobry olej kokosowy, który pięknie nabłyszcza oraz stanowi dobrą pielęgnacje dla sierści. Dodatkowo znajduje się tam alantoina, która ma działanie łagodzące oraz ekstrakt z arniki, który jest przeznaczony dla wrażliwej skóry i doskonale poprawia strukturę włosa. Należy unikać przeróżnych sztucznych substancji, które mają działanie myjących (zwłaszcza mocnej chemii). Nie zaleca się używania do mycia szczeniąt szamponów barwiących. Powinniśmy zakupić też szampon przeciw pchłom dla szczeniąt. Kiedy pojawią się kłopoty z rozczesywaniem futerka i będzie potrzebne coś przeciw elektryzowaniu się sierści doskonała okaże się odżywka. Należy pamiętać, że nie można przesadzać z ilością kosmetyków, które nakładamy, bo futro stanie się oklapnięte i zbyt tłuste. Istnieją również spreje, serum i pudry ale są one dobre na wystawę, a nie na co dzień. Na szczęście możemy zakupić produkt do mycia, który będzie przyjemnie pachniał, na przykład będzie zawierał ekstrakt z owoców. Będzie on dokładnie pielęgnował i pięknie pachniał.

Jak kąpać młodego pieska?

Najważniejsze jest to, aby zrobić to szybko i dosyć sprawnie, bo tylko niewielka ilość psiaków od razu polubi kąpiele i będzie zadowolona. Wcześniej przygotujmy potrzebne kosmetyki, ręczniki oraz należy pamiętać o zamknięciu drzwi od łazienki. Szczeniaka najwygodniej i najszybciej będzie kąpać w brodziku, misce lub w wannie, do której trzeba nalać trochę wody. Nie należy jednak używać zbyt dużej jej ilości. Nie wolno ostro trzeć i mocno szorować futerka, ponieważ jest ono delikatne, a piesek może się przestraszyć. Wskazane jest wykonywanie kolistych ruchów i polewanie czworonoga letnią wodą. Tak jak u dziecka musimy uważać, żeby szampon nie dostał się do oczu lub uszu naszego pupila. Jeśli jest to nasz pierwszy raz z myciem, a psiak jest trochę zdenerwowany to można poprosić o pomoc drugą osobę. Po kąpieli musimy dokładnie wycieramy pieska. W momencie kiedy nasz przyjaciel ma długą sierść, być może trzeba będzie użyć i ręcznika, i suszarkę. Warto też od razu po kąpieli przeczesać futerko grzebieniem lub szczotką (delikatnie!). Po całej pielęgnacji nie wypuszczamy pupila na ogród ani nie idziemy z nim od razu na spacer. Najlepszym pomysłem będzie owinąć go kocykiem. Możliwe, że pójdzie on spać. Można też użyć sprytnej metody czyli wcześniejsze zmęczenie czworonoga podczas zabawy, żeby po kąpieli od razu poszedł spać.



Jak kąpać zwierzaka z krótką sierścią?

Między innymi mopsiki oraz kundelki mają bardzo krótką sierść. Warto ją wyczesać zanim przystąpimy do kąpieli. Pamiętaj, żeby stosować specjalny szampon dla takich psów oraz dokładnie go wmasuj i spłucz. Pod koniec można użyć odżywki nawilżającej (jeśli taką posiadasz). Odżywi ona skórę zwierzaka i dzięki niej jego sierść będzie mięciutka w dotyku. Potem dokładnie wysusz pupila.

 

Pies, Prysznic, Oporządzanie Konia, Czyste, Kąpiel

Co jeśli pupil ma dłuższą sierść lub włosy?

Na przykład maltańczyk i shih-tzu mają masę włosy zamiast sierści. Wymagają one innej pielęgnacji, dlatego trzeba to wziąć po uwagę podczas brania psiaka do domu. Ważne jest to, aby je codziennie szczotkować. Podczas psich kąpieli trzeba zwrócić bardzo dużą uwagę, by się one nie splątały. Jeśli o tym zapomnimy to potem może powstać wiele kołtunów. Kąpiel psów tych ras z długimi włosami powinna się odbywać obowiązkowo w dwóch etapach. Pierwszy i najważniejszy etap to usuwanie brudów (jest to kąpiel właściwa), natomiast ten drugi nazywa się pielęgnacja włosów. Pamiętaj, aby używać szamponów, które są przeznaczone dla psiaków z ras miniaturowych. Można też zastosować różne odżywki do włosów dla naszego pupila, które nadadzą włosom blask i dzięki nim rozczesywanie po kąpieli będzie dużo łatwiejsze niż do tej pory. Włosy u zwierzaków mają bardzo delikatną strukturę, dlatego złym pomysłem może się okazać wycieranie ich za pomocą ręcznika. Natomiast dobrą opcją jest jednak użycie go od razu po kąpieli, aby odsączenia nadmiaru wody. Następnie poleca się, aby wysuszyć naszego przyjaciela za pomocą suszarki i rozczesywać jednocześnie włosy.


A jeśli pies ma podszerstek?


Jest to mięciutka i bardzo gęsta warstwa pod okrywą włosową u zwierzaka. Stanowi on doskonałą ochronę termoizolacyjną. Dodatkowo jest również nieprzemakalny. Przez to pojawia się utrudnienie w dotarciu szamponu do skóry pupila. Podszerstek plus włosy okrywowe tworzą wspólnie sierść czworonoga. Zmienia się on w zależności od rasy naszego przyjaciela oraz tego jaka jest pora roku (jest wtedy bardziej lub mniej obfity). Te które mają podszerstek nie wymagają zbyt częstych kąpieli. W przypadku tych pupili, którzy mieszkają u nas w ogrodzie wystarczy bardzo rzadka kąpiel. Najważniejszy czas tych kąpieli to wiosna i jesień. Ta warstwa doskonale chroni skórę przed różnymi brudami. Ważne jest to, aby pamiętać, że kąpiel psa z podszerstkiem musi się odbyć tylko po wcześniejszym i dokładnym wyczesaniu naszego przyjaciela z martwej okrywy i jego nadmiaru.


Porady podczas kąpania:

  • zawsze używaj wody o temperaturze ok. 37-39 stopni Celsjusza. Nie można kąpać psiaka w wodzie zbyt gorącej ani zbyt zimnej! Inaczej nie będzie to dobrym doświadczeniem dla zwierzaka.
  • błędem jest zaczęcie kąpieli od głowy! Istnieje wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo, że pies się przestraszy. Lepiej zacznij od zmoczenia karku oraz łapek (należy robić to stopniowo). Jeśli dbasz o pielęgnację pieska i korzystasz ze słuchawki prysznicowej to trzymaj ją blisko swojego pupila. Podczas kąpieli chroń uszy, oczy i pyszczek psa! Do mycia można użyć specjalnej szczotki. Aby sierść nie uległa splątaniu należy wykonywać ruchy w kierunku, w którym rosną włoski.
  • osusz swojego przyjaciela. Wykorzystaj do tego ręcznik lub ściereczkę. Jeśli twój psiak ma krótkie futerko to zwierzę może doschnąć podczas spaceru. Oczywiście jeśli jest wystarczająco ciepło. Można oczywiście też użyć suszarkę, jednak należy pamiętać, aby nie używać zbyt gorącego powietrza. Wyrządzi to pupilowi krzywdę i poparzy skórę.
  • rozmawiaj ze swoim zwierzakiem bardzo spokojnym głosem. W krótkim czasie psiak zrozumie, że nie chcesz mu robić krzywdy tylko sprawnie i dokładnie umyć. Niestety nikt jednak nie da ci gwarancji, że twój pupil mimo wszystko nie będzie uciekać, bać się i chować się za każdym razem, gdy nadejdzie pora na zabiegi pielęgnacyjne.
  • nagródź przyjaciela. Po wykąpaniu wskazane jest pochwalić psa. Daj mu przysmak, kość i zapewnij dobrą zabawę, aby ułatwić mu rozluźnienie się po stresującej czynności.


Jak często czyścic psiaka?


Psy w przeciwieństwie do ludzi nie wymagają codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Co gorsze jeśli będziemy zbyt często kąpać naszego zwierzaka to może to spowodować u niego różne skórne infekcje, a nawet niezbyt przyjemny zapach. Jeśli nie masz psa rasowego, z którym jeździsz na wystawy to najlepiej, jeśli będzie on czyszczony jedynie wtedy kiedy naprawdę będzie taka potrzeba. Mówiąc dokładniej to częstotliwość kąpieli u psiaka zależy od bardzo różnych czynników np.: takich jak środowisko, w jakim zazwyczaj przebywa czworonóg i rodzaju sierść lub włosów np.: pupile o bardzo tłustej sierści mogą potrzebować kąpieli nawet jeden raz w tygodniu, żeby utrzymać jego czystość.

 

Pies, Szampon Dla Psów, Umyć Psa, Pies Pcheł
O czym trzeba pamiętać?


Aby dobrze wychować psiaka i wytłumaczyć mu, że kąpiel to normalna sprawa potrzeba trochę czasu. Najpierw trzeba sprawić, żeby kąpiel była kojarzona przez czworonoga jako coś miłe, przyjemne i normalne. Dobrym sposobem jest dawanie pupilowi smaczki, zabawki lub po prostu go głaskać. Nie należy jednak nigdy krzyczeć na psiaka podczas kąpieli, ponieważ dla niego też jest to stresujące. Na dobry początek zacznij od tego, aby przyzwyczaić swojego przyjaciela do wskakiwania do pustej wanny lub brodzika. Możesz spędzać z nim tam czas na np.: zabawie i budować pozytywne skojarzenia z tym miejscem. Po jakiś czasie zapełniaj ją powoli wodą. Należy powtarzać te czynności do momentu, kiedy pies sam będzie przychodził do miejsca ( oczywiście bez nagrody), w którym będzie kąpany.