Większość z nas uwielbia Sylwestra, jednak nasze zwierzęta wręcz przeciwnie. Wiele psów panicznie boi się petard i sztucznych ogni. Ze strachu wyją, szczekają, trzęsą się lub chowają w najciemniejsze zakamarki mieszkania. Jak zatem je uspokoić i pomóc im przetrwać tą straszną noc?
Jak co roku właściciele psów zastanawiają się, co zrobić z pupilem w najbardziej huczną noc w roku. Wystrzały fajerwerków szczególnie silnie oddziałują na psy, które wpadają w panikę, kulą się i uciekają przed hałasem. Zdarza się, że pies ze strachu drży, nadmiernie się ślini, szczeka, a nawet niekontrolowanie sika na dywan. Oto siedem rad weterynarzy dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak przygotować zwierzę do hałasu przed sylwestrem i jak go przed tym hałasem ochronić.
Wizyta u weterynarza
Jeśli nasz pies w poprzednich latach okazywał duży lęk z powodu wystrzału fajerwerków, warto przed 31 grudnia odwiedzić z nim klinikę weterynaryjną. Weterynarz pomoże dobrać środki uspokajające i ustalić dawkę leku dla naszego pupila.
Ucieczka z miasta
Oczywiście nie każdy ma takie możliwości, ale niektórzy właściciele specjalnie na tę noc wywożą zwierzęta poza Warszawę. Tak robi Tośka, która pracuje w niewielkiej pracowni architektonicznej. Jej foksterier Saba na święta będzie odwieziony do jej teściów, którzy mieszkają w Sochocinie koło Płońska. Tam hałas na pewno będzie mniejszy niż w mieście.
Pies z zabawkami
Jeśli wychodzimy z domu na imprezę sylwestrową, a pupil zostaje w mieszkaniu, należy zostawić mu dużo zabawek, szczególnie do gryzienia. To przynajmniej częściowo odwróci jego uwagę od huku fajerwerków.
Zasłonięte okna
Jeśli pies zostaje sam w domu, zasłońmy okna, ustawmy spokojną muzykę lub zostawmy włączony na noc telewizor. Lekki szum odbiornika uspokoi psa i spowoduje, że odgłosy wystrzałów będą mniej niepokojące.
Kryjówka pod kocem
Przed sylwestrem wyłóżmy legowisko psa kocami, w których będzie mógł się zakopać, jeśli będzie się bał.
Nie dla psa łazienka
Absolutnie nie zamykajmy psa w łazience. Pozostawiony tam pies jeszcze bardziej się boi
Nocleg w hostelu
Innym sposobem na zapewnienie psu spokoju jest umieszczenie go w hostelu dla zwierząt. Cena za pobyt pupila w takim miejscu waha się od 40 do 70 zł i zależy od jego wielkości oraz wyboru boksu/pokoju.
Spacer w ciągu dnia
Jeśli zostajemy na sylwestra w domu lub urządzamy w nim spotkanie dla przyjaciół, pamiętajmy o dłuższym spacerze z psem w ciągu dnia. Wybiegany pies będzie mniej impulsywny. Starajmy obrać się trasę tak, aby prowadziła daleko od miejsc ewentualnych wystrzałów, które zaczynają się już po południu.
Nie krzyczeć, ale też nie głaskać
O północy, gdy huk fajerwerków będzie już bardzo donośny, a pies zacznie skamleć, w żadnym razie nie krzyczmy na niego. To tylko spotęguje jego lęk.
Ale nie głaszczmy ani nie uspokajajmy go przesadnie, w ten sposób jedynie utwierdzimy go w przekonaniu, że należy się bać. Starajmy się raczej odwrócić jego uwagę od hałasu.
Warto porozmawiać z sąsiadami
Możemy także spróbować wyperswadować pomysł odpalania z hukiem fajerwerków naszym sąsiadom. Nie ma gwarancji, że to zadziała, ale jeśli sąsiedzi lubią naszego psa powinni wziąć pod uwagę jego lęki.
Warszawski Ekopatrol zapowiada
Co roku Ekopatrol straży miejskiej będzie wyłapywał psy, które uciekły – jak to się w sylwestra zdarza – przerażone hukiem uciekają swoim właścicielom. Zwierzętom sprawdzany będzie chip. Psy bez identyfikatora przewożone będą do Schroniska na Paluchu. – W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia na ulice wyjadą trzy Ekopatrole. Pierwszego dnia nowego roku mamy zaplanowany wyjazd czterech załóg funkcjonariuszy – informuje Piotr Mostowski, szef Ekopatrolu.
Stowarzyszenie Empatia corocznie organizuje akcję „Nie strzelam w sylwestra!”. W wydarzeniu na Facebooku bierze udział 27 tys. osób. Organizatorzy akcji zachęcają do zrezygnowania z wystrzeliwania fajerwerków w sylwestra, a także do rozwieszenia w swoim sąsiedztwie plakatu z poradami, jak pomóc zwierzętom przetrwać ostatnią noc w roku. Zwracają także uwagę, że z powodu wystrzału fajerwerków życie tracą także dzikie ptaki.
– Miejmy świadomość, że 1 stycznia rano niektórzy nadgorliwcy również strzelają petardami. Jeśli wyjdziemy na spacer z psem, koniecznie musi on być na smyczy – apeluje Mostowski. – Obserwujmy zachowanie swoich pupili przez cały okres sylwestrowo-noworoczny.