Pies, jak i człowiek wymaga opieki i aktywności, aby jego życie było pełne szczęścia i zdrowia. Jakie ćwiczenia można wykonywać z psem, aby zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu i korzystnie wpłynąć na jego życie?

Szukasz prostych aktywności na poprawę życia swojego psa i zapewnienie mu szczęścia? Świetnie trafiłeś/aś bo właśnie o tym jest ten wpis. Aby to osiągnąć nie potrzeba wykonywać jakiś skomplikowanych czynności. Wystarczy, że zapoznasz się z moją listą 5 ćwiczeń i już dzisiaj będziesz mógł/mogła wprowadzić je do zabaw ze swoim psem.

Zapraszam Cię również serdecznie do naszego sklepu, gdzie możesz zakupić najwyższej jakości smycze i obroże wykonane własnoręcznie z wytrzymałej skóry > https://sklep.prozwierz.pl/

5 ćwiczeń na poprawę życia Twojego psa

Regularne ćwiczenia są ważne dla ogólnego samopoczucia psa, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Psy z nadwagą są bardziej narażone na problemy zdrowotne, takie jak zapalenie stawów, choroby serca i cukrzyca. Możesz zmniejszyć to ryzyko, utrzymując aktywność fizyczną psa.

Brak ćwiczeń może również powodować nudę i frustrację. Psy, które nie mogą się wybiegać, mają skłonności do zachowań destrukcyjnych, takie jak nadmierne gryzienie lub szczekanie. Regularne aktywności dają psu możliwość spalenia kalorii, wykorzystanie energii i lepszego snu. To chyba lepsze niż przeżuwanie Twoich ulubionych butów?

Nie martw się, nie musisz chodzić z psem na siłownie czy wyciskać z nim sztangi! Wystarczy dziennie wykonywać najprostsze zabawy, które korzystnie wpłyną również na Twoje życie! Pamiętaj, że niektóre zabawy są przeznaczone tylko dla dużych psów.

Rzucanie frisbee

Może to być zarówno frisbee jak i dowolna zabawka, którą pies aportuje. Świetne ćwiczenie, które zwiększa więź między opiekunem a zwierzęciem. Kilkanaście rzutów zapewni psu dużą dawkę ruchu i zwiększy jego zarówno koordynację ruchową, jak i inteligencję.

Codzienny spacer psa (lub jogging)

Doskonała aktywność, którą można wykonywać nawet całą rodziną. Jest to idealna forma spędzania wolnego czasu po pracy kiedy to cały dzień siedzimy przy biurku. Wspólny spacer z rodziną i psem zwiększa u psa poczucie bezpieczeństwa i pomaga nawiązywać dobre relacje (np. podczas spaceru z partnerką). Pies widzi, że spaceruje z całą rodziną i nikt nie został w tyle w domu (szczególnie gdy pies przywiązany jest do jednej osoby). Jest to dobry trening dla nas samych.

Jazda na rowerze

Nie mówię tutaj o psie podróżującym w specjalnym wózku. Mam na myśli jazdę na rowerze i psa na smyczy biegnącego obok. Jest to już zaawansowana aktywność i może być również niebezpieczna. Dlatego zanim wybierzemy się na taki trening to warto przygotować psa. Przede wszystkim musi umieć chodzić dobrze na smyczy czyli nie może jej ciągnąć (silny pies i jadący rower to nie jest dobre połączenie). Pies nie może reagować na inne psy w sposób agresywny. Kiedy pies już przyzwyczai się do roweru to pamiętaj o zasadach:

  • wolna prędkość roweru – pamiętaj, że pies cały czas jest w biegu i męczy się 2 razy szybciej niż my. Zachowuj stałą wolną prędkość dostosowaną do Twojego psa.
  • krótkie dystansy – nie zapomnij, że jeśli gdzieś dojedziesz to musisz też wrócić. Na długich dystansach pies może nie dać rady, bo trasa liczy się razy dwa.
  • odpoczynek – rób częste postoje i zachęcaj psa do picia. Podstawiaj mu miskę z wodą na każdym postoju. Nie zakładaj z góry, że „pies nie chce pić”.
  • bezpieczeństwo – nigdy ale to przenigdy nie używaj kagańca weterynaryjnego, który uniemożliwia otwieranie pyska. Pies chłodzi się przez pysk i musi ziać.
  • specjalny sprzęt – mowa tutaj o specjalnej smyczy przeznaczonej do roweru, która umożliwia jazdę i zapobiega wbiegnięciu zwierzęcia pod koła roweru.

Już wkrótce taka smycz będzie dostępna w naszym sklepie! Zapisz się już dzisiaj do newsletter’u, a otrzymasz na nią 10% zniżki!

[newsletter]

Przeciąganie liny

Ta aktywność nie tylko zapewni ruch zwierzęciu, ale również polepszy uzębienie psa zwiększając siłę szczęki i wytrzymałość zębów. Przeciąganie liny to również trening dla Twoich mięśni. Pamiętaj jednak, że siłowanie się z Yorkiem to żadna zabawa.

Psi zaprzęg

Ćwiczenia idealne na zimę ze śniegiem i doskonale sprawdzą się przy dużych psach i małych dzieciach. Duże psy bez problemu poradzą sobie z ciągnięciem sań i będzie to dla nich świetny trening. Dzięki obciążeniu taki bieg będzie zwiększał wydolność psa i wzmocni jego mięśnie. Zwróć uwagę czy sanie łatwo się ślizgają i dobierz odpowiedni ciężar (nie zmuszaj psa do ciągnięcia ciężaru, który nie jest w stanie ciągnąć!). Będzie to świetna wspólna zabawa dla dzieci jak i psów. W przypadku lata jeśli masz działkę i lubisz sam trenować na świeżym powietrzu i Twój pies jest silny, duży i bardzo ruchliwy to możesz doczepić do jego smyczy oponę. Warto to połączyć z rzucaniem mu zabawki. Jest to trening wykonywany w szkoleniu psów służbowych, o których pisałem pracę naukową. Pamiętaj jednak o odpowiednim ciężarze, odpoczynku, nawodnieniu i bezpieczeństwu, a także, aby zarówno opona jak sanie były przyczepione do wygodnych i szerokich szelek lub szelek taktycznych, które pojawią się w naszym sklepie już w styczniu!

Zapisz się do newsletter’a i otrzymaj rabat 10% na szelki taktyczne

[newsletter]