Trzeba wiedzieć, że wybór imienia dla naszego psiaka jest bardzo dużą odpowiedzialnością. Jeśli to właśnie ty jesteś teraz na etapie wybierania imienia dla nowego czworonoga w rodzinie to uważnie przeczytaj wskazówki i rady, które są zawarte w tym wpisie. Tak naprawdę jeśli do naszego domu trafia nowy pupil to w głowie rodzi się wiele pytań. Główne z nich to to jakie imię wybrać dla nowego przyjaciela rodziny? Niestety znalezienie idealnego imienia, takiego które będzie pasowało do psiaka wcale nie jest takie łatwe i przyjemne. Są jednak pewne kryteria oraz wskazówki, którymi warto się kierować podczas tej jednorazowej czynności. Częstym zjawiskiem jest to, że niektóre zwierzaki pomimo tego, że mają wybrane imię to nie reagują, gdy je wołamy. Imię wybrane przez właściciela stanowi dla niego taki sygnał rozpoznawczy, a nie dla zwierzęcia- tak jak niektórzy błędnie myślą. Natomiast jeśli chodzi o psiaka to sprawa ma się trochę inaczej. Imię pupila jest bardzo ważne podczas procesu tresury. Dodatkowo czworonogi mają również znaną nam skłonność do przywiązania się do właściciela. Dlatego też wykonują wypowiedziane przez swojego pana komendy. Tak naprawdę żadne inne zwierzątko nie wykazuje takiego podobnego zachowania jak psiak. Przy nadawaniu imienia trzeba pamiętać, że zwierzę do końca życia będzie je nosiło. Nie należy go zmieniać. Tak samo działa to w przypadku ludzi. Poszczególne imię jest przypisane do konkretnego człowieka. Dokładnie tak samo jest w wypadku naszych czworonogów. Imię będzie stanowiło znak rozpoznawczy naszego pupila. Dlatego warto, żeby dobrać imię nie tylko ze względu na to, że jakieś nam się podoba, ale przede wszystkim zgodnie z wymogami i radami praktycznymi. Imię czworonoga ma być jego wizytówką i spełniać funkcję rozpoznawczą. Najbardziej przydatne jest to szczególnie w chwili kiedy chcemy przywołać zwierzaka (nawet jeśli jest on w dużej odległości).
Krótkie oraz dźwięczne
Psiaki w najlepszy sposób reagują na imiona krótkie oraz takie, które są dźwięczne. Niestety jeśli nadamy pupilowi zbyt długie imię (takie, które sprawiają problemy podczas wymowy) jest bardzo niepraktyczne, szczególnie w momencie, kiedy musimy szybko przywołać do siebie przyjaciela. Oczywiście krótkie słowo jest też dużo łatwiejsze do zapamiętania dla naszego zwierzaka. Jeśli mimo rad i wskazówek zdecydujesz się na długie imię to warto pomyśleć czy dobrze będzie brzmiała jego krótka wersja. Z doświadczenia wszyscy wiemy, że, zazwyczaj długie imiona i tak potem zamieniają się w zdrobnienia, które mają charakter pieszczotliwy. Wskazane jest to, aby wybrane przez nas słowo zawierało głoski takie jak np.: „r”, „dż”, „i”, „ks”. Imiona takie jak: Dżoker, Koki lub Junior bardziej przyciągną uwagę psiaka i łatwiej się go nauczy. Zazwyczaj słowa, które mają jedną lub dwie sylaby będą sprawdzać się najlepiej. Dłuższe imiona są nie tylko trudniejsze do nauczenia się dla zwierzaka, ale też bardzo mało praktyczne dla jego właściciela lub właścicielki. Dzieje się tak , ponieważ zdecydowanie łatwiej i szybciej zawołać naszego pupila krótkim imieniem np.: Maks niż dłuższą wersją Maksymilian.
Oryginalność
Wskazane jest to, aby unikać bardzo popularnych imion takich jak np.: Max, Sonia lub Azor. Fajnym sposobem jest wykazanie się swoją kreatywnością i nazwać pupila w bardziej oryginalny sposób. Niestety przy bardziej popularnym imieniu są bardzo duże szanse, że inny właściciel czworonoga może nieświadomie przywołać do siebie również naszego psa, który będzie trochę zdezorientowany. Warto też zaznaczyć, że ludzka mowa tak naprawdę nic nie znaczy dla naszych futrzaków. Zwierzak ma bardzo duże trudności w wyłapaniu poszczególnych słów z naszych konwersacji. Dlatego nie ma potrzeby utrudniać im tego zadania przez nadawanie imion, które będą brzmieć podobnie jak inne ważne dla nich słowa np.: wypowiadane przez nas komendy. Dobrym przykładem jest nazwanie psiaka np.: Trop i jednoczesne używanie komendy „stop”. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ psu się wszystko pomiesza. Kolejnym takim przykładem jest suczka, która wabi się Yoga, przez to komenda „noga” jest niemożliwa do używania, ponieważ piesek się pogubi. Te dwa słowa brzmią dla naszego pupila po prostu zbyt podobnie. Warto pamiętać też, że nazwanie zwierzaka ludzkim imieniem może być niezbyt odpowiednie. Istnieje możliwość, że ktoś z naszej rodziny będzie urażony tym, że ma na imię tak samo jak nasz pupil. Źle odebrane będzie także nadanie psu imienia, które będzie kojarzyć się jednoznacznie bardzo negatywnie lub takie, które jest wulgarne i obraźliwe.
Powinno być dopasowane do zwierzaka
Oczywiste jest to, że imię powinno pasować do naszego psiaka. Decyduje o tym jego wygląd, zachowanie oraz temperament. Należy też mieć w głowie to, że szczeniaczki bardzo szybko rosną, a imię zostanie z naszym czworonogiem już na zawsze. Między innymi nadanie imienia nowofundlandowi musi być przyszłościowe. Jeśli nazwiemy go Kulka to może to nie pasować do okazałego, dorosłego psiego olbrzyma. Można też nazwać przyjaciela bardziej przekornie. To też jest dobrym pomysłem, ale należy to robić ostrożnie i z rozwagą. Najlepiej jest jeśli imię bardzo pasuje do jego osobowości, płci lub wyglądu. Istnieją imiona, które pasują dla obu płci. Również są one dobrym wyborem. Natomiast jeśli będzie nam przeszkadzać, że ktoś pomyśli, że nasz pupil jest innej płci to można zwracać uwagę na imiona tylko dla suczek lub dla samców. Przy wyborze tego jednego słowa również można się kierować tylko rasą psiaka oraz jakimiś znakami szczególnymi, które znajdują się na jego ciele. Zdarzają się takie sytuacje, że już w dniu zakupu nowego zwierzęcia wiemy jakie nasz futrzak będzie nosił imię. Dla ostrożności warto jednak poczekać może kilka dni lub dzień, żeby lepiej poznać charakter nowego czworonoga, poznać jego cechy charakteru i nadać mu idealne imię, na które będzie reagował. Bardzo często to właśnie wtedy imię dla psa nasunie się nam samo np.: Pączuś- puchaty zwierzak, Łasuch- jeśli będzie głodomorem, Leniuch- kiedy nie będzie zbyt chętny do aktywności fizycznej.
Co jeśli na początku podejmę złą decyzję?
Jeśli już nadaliście futrzakowi nieodpowiednie, niepasujące imię, lub postanowiliście przygarnąć ze schroniska zwierzaka, który już miał je nadane i, które wam nie pasuje to często pojawia się pytanie, czy jest możliwość zmiany tego słowa? Oczywiście, że tak. Niczym dziwnym nie jest to, że psiaki szybko przyzwyczajają się do brzmienia swojego imienia i dosyć szybko nauczą się na nie reagować. Nie ma nic złego również w tym, żeby zacząć uczyć nawet dorosłego już zwierzaka nowego imienia. Nie należy jednak popełniać błędu i przesadzać z ilością tych zmian. Jeśli naszym celem jest to, żeby pupil bezbłędnie oraz szybko reagował na swoje imię to warto wybrać jedno i się go cały czas trzymać. Oczywiście adoptowanemu przyjacielowi zmiana imienia może dać znać, że rozpoczyna nowy, lepszy okres w życiu, który nie przyniesie mu więcej rozczarowania i bólu.
Dziwne imię
Jeśli zakupiłeś psa rasowego, który pochodzi z hodowli to bardzo prawdopodobne jest to, że będzie on już miał swoje dość długie oraz bardzo wymyślne imię. Zazwyczaj imię u psa rasowego składa się z dwóch części. Jest to właściwe imię, które jest napisane dużymi literami oraz z przydomka, który pochodzi z hodowli. Natomiast hodowca sam określa czy na początku znajduje się imię psiaka, czy jego przydomek hodowlany. Ciekawą informacją jest to, że szczenięta, które zostaną urodzone w jednym miocie muszą mieć imiona, które będą zaczynać się na tę samą literę z alfabetu. Przy czym kolejność alfabetyczna przy kolejnych miotach nie jest zbyt ważna. Dlatego istnieje możliwość pierwszego miotu np. na literę „Z”, a kolejnego np. na „B”. Trzeba również wspomnieć, że imiona czworonogów , które są rasowe zazwyczaj są w języku angielskim. Jest to pomocne w momencie, kiedy będziemy chcieli wystawiać naszego futrzaka na zagranicznych wystawach. Niestety dla sędziów oraz asystentów ciężkim zadaniem będzie zapamiętanie lub nawet zapisanie obcobrzmiące, dziwnej dla nich nazwy psa. Dodatkowo ważne jest to, że międzynarodowa organizacja kynologiczna FCI absolutnie nie akceptuje przydomków hodowlanych, które posiadają w sobie polskie znaki.
Podsumowując:
1. Postaraj się wybrać takie imię, które będzie bardzo łatwe do zapamiętania dla twojego czworonoga. Zwierzaki szybciej uczą się oraz reagują na imię, które składa się z dwóch sylab.
2. Znajdź takie imię, którego nie będziesz się wstydził, kiedy będziesz wołać pupila w parku lub kiedy pokażesz go swojej rodzinie.
3. Ważne jest to, aby unikać imion, które brzmią jak początek komend dla naszego futrzaka np.: „Zostań”, „Siad”, „Leżeć”, „Chodź” czy „Przynieś”. Niektóre słowa są zbyt podobne do siebie, więc psiakowi będzie bardzo trudno rozróżnić te dwa bardzo podobnie brzmiące wyrazy.
4. Jeśli decydujesz się na długie imię to pomyśl również o tym jak będzie brzmiał jego skrót. Bardzo częste jest to, że właściciel nadaje długie imię, a potem używa tylko zdrobnienia.
5. Rasa oraz pochodzenie naszego pupila może być dobrym źródłem do zainspirowania się przy wyborze słowa, które będzie wizytówką dla naszego czworonoga. Jeśli nasz pies będzie rasy, która jest orientalna (imię to np.: Kumiko, Sadako), niemieckiej (Ulrich,), i inne.
6. Nie śpiesz się z podjęciem decyzji. Jeśli nie jesteś pewny to najlepiej jest poczekać kilka dni. Zachowanie twojego futrzaka może nasunąć nam pomysł co do jego imienia. Koniecznie zwróć uwagę na jego cechy charakteru lub wyglądu.
7. Najlepiej wybierz takie imię, które będzie pasowało nie tylko do małego szczeniaczka ale także do wielkiego psa.
8. Jeśli nazwiesz pieska często spotykanym imieniem, które jest nadawane ludziom to najpierw zastanów się czy nie sprawisz tym przykrości komuś ze swojej najbliższej rodziny lub przyjacielowi, ponieważ taka osoba, która tak ma na imię może poczuć się urażona, że nazwałeś tak swojego czworonoga.