Pewne jest, że adopcja lub kupno młodego pieska jest powiązane z wieloma emocjami- szczęściem, wielką radością oraz podekscytowaniem. Niestety jednocześnie występuje też spora irytacja, ponieważ oprócz wielu przyjemnych chwil i poprawiających nastrój sytuacji, zwierzakowi zdarza się powodować nieprzyjemne zapachy. Chociaż jest to naturalne to przysparza to właścicielowi czworonoga wiele kłopotu. Warto już na początku uświadomić sobie, że załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych przez przyjaciela w domu jest jedną z rzeczy, które jest trudno oduczyć.


Tylko u młodego pupila?


Nie dotyczy to tylko każdego młodego pieska, ponieważ może się to też zdarzyć starszemu osobnikowi. Jeśli decydujemy się na opiekę nad zwierzakiem to warto już przed jego wprowadzeniem do domu zastanowić się nad sposobem uczenia go zachowania czystości w miejscu zamieszkania. Prawda jest taka, że zazwyczaj jest to jednym z pierwszych problemów, z jakimi muszą się zmierzyć dopiero co upieczeni właściciele. Warto też dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje. Następne pytanie brzmi jakie błędy popełniamy zdecydowanie najczęściej?

Pies, Zobacz, Słodki, Portret Zwierząt, Oczy, Pyska
Co cię czeka przez pierwsze chwile z młodym pupilem?


1. Szczeniaczek do 4 lub 5 miesiąca życia nie jest zbytnio w stanie długo wytrzymywać bez zaspokajania swoich potrzeb fizjologicznych. Właśnie dlatego może zdarzyć się przypadek, że zesika się w domu tak w ciągu dnia lub nocy.
2. Dość logiczne jest, że maluszek nie prześpi całej nocy bez przerwy na siku. Nasz mini przyjaciel załatwia swoje potrzeby fizjologiczne zawsze po drzemce, dłuższym spaniu, po posiłku lub po intensywnej zabawie.
3. Zawsze bądź uważny w takich sytuacjach jak np. przychodzą do ciebie goście i zaczynają bawić się z twoim malutkim przyjacielem. Nie może ona trwać zbyt długo, ponieważ psiak załatwi się w domu. Należy przerwać zabawę i wyprowadzić czworonoga na dwór.
4. Warto też wiedzieć, że u pupilów, które są małymi rasami(np.: chihuahua, maltańczyk lub York) i posiadają drobniutkie gabaryty, dużo szybciej zachodzą procesy trawienne. Właśnie dlatego pupile tych ras załatwiają się zauważalnie częściej.
5. W sytuacji kiedy twój czworonóg zachowywał już czystość w swoim domu, a ostatnio zdarzyło mu się parę razy powrócić do dawnego brudniejszego zachowania to może być to np.: choroba psiaka ( wtedy należy go najpierw przebadać u wybranego przez nas lekarza weterynarii). Może to być też spowodowane jakimś traumatycznym wydarzeniem, którego doświadczył pupil.


Dlaczego zwierzak załatwia się w domu?


Żeby jak najlepiej wyuczyć pupila wypróżniać się na zewnątrz to wskazane jest na początku uświadomić sobie, dlaczego psiak tak często załatwia się w domowym zaciszu. Głównie problem ten może dotyczyć małych szczeniaków, które zostały zaadoptowane z hodowli. To dlatego, że w takich miejscach nie uczy się czworonogów załatwiania w określonym miejscu. Radzą sobie one same, czyli mocz oraz stolec oddają one w przypadkowych dla nich miejscach.

 


Dlaczego psiak się moczy?


Młode pieski oddają mocz dużo częściej niż dorosłe zwierzaki Dzieje się tak, ponieważ ich mięśnie odpowiadające za ujście moczu nie są jeszcze całkiem rozwinięte. Moczenie się nie dotyczy tylko małych czworonogów. Może też dotyczyć tych starszych, które wcześniej nie miały problemów z wypróżnianiem się na zewnątrz. Wtedy zaczynamy dziwić się, dlaczego nagle zaczęły spełniać swoje potrzeby w domu. Jednym z wielu powodów takiego zachowania może być choroba układu moczowego. Infekcja jest bardzo łatwa do rozpoznania. Możemy ją stwierdzić po tym, że w okolicach intymnych pupila pojawiło się zaczerwienienie lub inne nietypowe objawy.


Co robić jeśli to choroba układu moczowego?


W przypadku jej wystąpienia konieczna jest wizyta u weterynarza, aby udzielił naszemu przyjacielowi fachową pomoc. Lekarz stwierdzi przyczynę występowania takich objawów choroby oraz wskaże kolejne kroki. Zazwyczaj pierwszym zlecanym dla zwierzaka badaniem jest badanie moczu. Czasem ale rzadziej zleca się także zrobić USG pęcherza moczowego i dodatkowe badania. W przypadku, kiedy jest to lżejsze schorzenie to wystarczy jedynie leczenie farmakologiczne oraz odpowiednie żywienie pupila.


Jak oduczyć psiaka sikać w domu?


Po pierwsze trzeba być konsekwentnym oraz cierpliwym. Te dwie cechy właściciela są bardzo ważne dla czworonoga. Nie trzeba być od razu znawcą psiej psychiki, ani zwierzęcego zachowania. Natomiast wskazane jest bycie spokojnym, wyrozumiałym oraz cierpliwym przyjacielem psiaka. Należy konsekwentnie szkolić pupila, który załatwia się w domu. Wiadomo, że nikt nie rodzi się z wiedzą co i gdzie robić. Jeśli przystępujemy do nauki zachowania higienicznego, które ma dotyczyć szczeniaka to sprawa jest dość prosta. Natomiast jeśli chodzi o przypadki pupilów, które są już dorosłe to problem jest trochę większy i wymaga więcej wspólnej pracy. Trzeba pamiętać, że karygodnym zachowaniem, którego nigdy nie wolno robić jest karanie lub stosowanie przemocy i krzyku. Jeżeli dopiero zastanawiasz się, czy dać jakiemuś szczeniaczkowi nowy dom to musisz zadawać sobie świadomość z paru istotnych rzeczy. Młody piesek to takie malutkie dziecko, które nie jest w stanie przez dłuższy czas utrzymać moczu. Dlatego trzeba z takim maluchem odpowiednio postępować oraz go zrozumieć. Nie jest też jednak tak, że nie da się oszacować tego, kiedy mały pupil będzie chciał się wysikać. Zazwyczaj są to wybrane momenty w życiu małego pieska jak np.: spanie, jedzenie i długa zabawa. Można więc przygotować się na to, co za chwilę nastąpi. Trzeba więc bardzo często wychodzić z nim na dwór i nie będzie problemu.

Pies, Zwierzęcy, Szczeniak, Ładny, Młody, Psina
Załatwianie się na matę


Nauka czystości jest podstawą do tego, aby i właściciel, i pupil czuł się dobrze w domu. Dodatkowym dla nas plusem jest to, że młody pupil bardzo szybko przyswaja nowe umiejętności i będzie się do nich szybciej stosował. Musimy być konsekwentni. Jeśli będziemy się do tego stosować to w ciągu kilku lub kilkunastu dni nauczymy czworonoga załatwiać się na dworze. Należy jednak pamiętać, że czas trwania nauki to kwestia bardzo indywidualna. Każdy zwierzak uczy się w innym tempie, dokładnie tak jak jest to u ludzi. Najważniejsze jest to, aby właściciel wykazał się ogromną cierpliwością oraz właściwym podejściem do malucha. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jak nauczyć psa sikać na specjalną matę. To pierwszy krok do sukcesu.


Jaką matę wybrać?


Jak należy nauczyć psiaka czystości? Na samym początku wskazane jest to, aby zadbać o właściwe wyposażenie. Z pewnością wiele osób ma skojarzenia, jak gdzieś w amerykańskim filmie rozkładało w mieszkaniu gazety, na które załatwiał się młody piesek. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji o wiele wygodniejsze rozwiązania. Jeśli zakupimy dobrej jakości matę to nie tylko przyspieszy cały proces nauki, ale również zabezpieczymy podłogi w domu lub mieszkaniu przed zniszczeniem. Najbardziej jest ona rekomendowana tym osobom, które za bardzo nie mają pojęcia, jak oduczyć pupila sikania w domu. Warto wspomnieć o tym, że profesjonalne maty są niedrogie, a jednocześnie bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Pewne jest, że na początku możemy potrzebować ich dosyć sporo. Bardzo często jest tak, że pies podczas aklimatyzacji w nowym miejscu psiak znacznie częściej się załatwia. Jest to zupełnie normalne, nie należy się martwić. Z czasem zwolni i zacznie robić to o określonych porach. Jednak nadal trzeba pamiętać, że częstotliwość wypróżniania nadal pozostanie dużo większa, niż w przypadku dorosłych osobników. Maty charakteryzują się tym, że są wyjątkowo trwałe oraz chłonne jak na kawałek szmatki. Dodatkowym plusem jest to, że znacznie zmniejsza to ryzyko zabrudzenia podłogi. Jest to sporym ułatwieniem dla osób np.: pracujących, które muszą wyjść z domu i nie mają możliwości sprzątać po przyjacielu na bieżąco. Oczywiście zaleta jest również taka, że produkt neutralizuje nieprzyjemny zapach, który byłby dla nas uciążliwy. Jest ona też produkowana z bezpiecznych tworzyw, które nie wywołają stanów alergii oraz żadnego zagrożenia dla zdrowia naszych pupilów. Jest to bardzo istotne w przypadku, kiedy zwierzak ma problemy z nadmiernym gryzieniem. Wtedy warto też doinformować się, jak oduczyć zwierzaka gryzienia.


Właściwe miejsce na matę


Najważniejsze jest to, aby nie kłaść maty zbyt blisko legowiska lub pożywienia. Z drugiej strony trzeba też uważać, żeby nie znajdowała się ona zbyt daleko, gdyż wtedy futrzak nie będzie chciał z niej korzystał. Na początku możemy rozłożyć kilka mat (dla bezpieczeństwa), jednak z czasem należy ograniczyć ich liczbę do tylko jednej. Jeśli natomiast zaobserwujemy dziwne zachowanie naszego pupila to mamy obowiązek przenieść go na inna matę. Wymaga to obserwacji malucha. Na szczęście wystarczy zrobić to tylko kilka razy, aby zrozumiał on do czego służy mata. Po załatwieniu się powinien dostać od nas smakołyka.

Szczeniak, Złoty Pies Myśliwski, Pies, W Wolnym
Jak nauczyć sikania na dworze?


Trzeba posiadać świadomość, że jak poświęcisz pieskowi więcej czasu na naukę zachowywania czystości to szybciej on tę umiejętność opanuje i szybciej przestanie sikać w domu. Nauka załatwiania się na dworze nie jest czymś niezwykłym. Ważne jest to, żeby poświęcić na to odpowiednio dużo czasu oraz zaangażowania. Im więcej powtórzeń zostanie wykonanych, tym większa szansa, że przyswoi się więcej nowej wiedzy lub lepiej i szybciej opanuje nową umiejętność. Jak to w każdym odpowiednim procesie nauczania odpowiedzialność za końcowy efekt spoczywa głównie na trenerze (w tym wypadku jesteś to ty – nauczyciel). Warto obserwować swojego psa i uczyć się jego różnych zachowań. Będzie to skutkować tym, że przewidywanie potrzeb czworonoga będzie dużo łatwiejsze. Np.: jeśli szczeniaczek chodzi po całym domu i węszy noskiem to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że szuka odpowiedniego miejsca, w którym mógłby się wypróżnić. Jest to dla nas znak, że musimy zabrać pupila na zewnątrz. Każde dobre zachowanie dobrze nagradzać. Dzięki temu naszemu przyjacielowi utrwala się, że dobrze robi i kreuje się wzorzec odpowiedniego sposobu postępowania. Dotyczy to w większości wszystkim sygnałów, które daje nam psiak w celu, aby ‘powiedzieć’ o swoich potrzebach (np. skomlenie przy drzwiach, kiedy musi załatwić swoją potrzebę).