Warto na poświęcić na zastanowienie się dużo więcej czasu i dokładnie zapoznać się z cechami, które są charakterystyczne dla kilku ras, którymi jesteśmy zainteresowani. Dzięki temu dokonamy zakupu psa o cechach zbliżonych do naszych oczekiwań. Wiadomo, że jeśli nie dysponujemy dużą ilością czasu lub nie przepadamy za długimi spacerami nie powinniśmy się decydować na zakup między innymi charta lub psa rasy husky. Dla pupila, który z natury potrzebuje dużo ruchu będzie to męczarnia i nieszczęście, mimo największej miłości, którą mu damy to nie zapewnimy mu optymalnych warunków.

Berneński, Górskie, Pies, Berneński Pies, Berner
Zwierzak musi do nas pasować


Należy pamiętać, że dużą rolę odgrywa także nasz charakter. Osoby, które są zazwyczaj uległe i cechuje je brak stanowczości, nie powinny sięgać po takie rasy jak np.: beagle, czy psiaki, które wcześniej hodowano do walk, gdyż są pewne siebie i wymagają one utrzymania dyscypliny, bo przedstawiciel takiej rasy powinien znać swoje miejsce. Nie można pozwolić, żeby zwierzak wszedł nam na głowę. Właścicielem musi być osoba, która jest zrównoważona oraz spokojna. Jest to wskazane, gdyż takie osoby wszelkie emocje przenoszą na czworonoga. Każdym z nas kierują inne powody, które skłoniły nas do tego, aby zdecydować się na puchatego członka swojej rodziny. Jednak należy pamiętać, że psiak to nie tylko zwierzak do głaskania. To także ogromny obowiązek, który bierzemy na siebie na całe życie zwierzaka.

Jak to jest z kundelkiem?


Po pierwsze trzeba pamiętać, że kundelki, a mieszańce to dwie różne sprawy. Oczywiście mieszaniec to psiak, którego rodzicem jest chociaż jeden pies rasowy (lub też w typie jakiejś rasy). Dlatego z wyglądu może przypominać konkretną rasę zwierzaka. Jego charakter też będzie w pewnym stopniu podobny do jego przodków, więc niektóre zachowania, te z pierwotnych instynktów odziedziczy po rasowym rodzicu. W odróżnieniu od rasowego, kundelek to psiak, w którego drzewie genealogicznym już dawno nie miał miejsca żaden rasowy przodek. Kundelki mogą mieć bardzo różny wygląd. Czasami mogą przypominać swoją budową lub umaszczeniem jakąś rasę. Jednak jest to całkowicie przypadkowym zjawiskiem. Przez niektórych ludzi kundelki są traktowane jak osobna rasa czworonogów.


Cechy kundelków


Te zwierzaki zazwyczaj nie wykazują tak skrajnych cech charakteru i instynktów jak psy rasowe. Zazwyczaj są bardzo przyjacielskie dla dorosłych i dla dzieci. Dodatkowym plusem jest to, że chętnie poddają się prostemu szkoleniu za nagrody ( oczywiście te w postaci smaczków). Warto również wspomnieć, że są to dość inteligentne psiaki. W porównaniu do rasowych są stosunkowo samodzielne oraz dobrze sobie radzą zarówno na wsi, jak i w miastach. Co najważniejsze nie wymagają specjalnych aktywności czy wymyślnych zajęć umysłowych.

Pies, Senny, Drzemka, Mokry, Zwierze
Rasowy znaczy lepszy?


Niekoniecznie! Trzeba wiedzieć, że te psy potrzebują znacznie bardziej specjalistycznych, czasem bardziej kosztownych zabiegów, pielęgnacji oraz zajęć. Oczywiście, gdy kupimy rasowego czworonoga to wraz z nim dostajemy pakiet cech, których możemy się spodziewać. W kundelku trafiamy losowo. Niczego nie da się przewidzieć. Jednak psiak to psiak, więc nie należy kierować się tylko tym, że chcemy rasowego. Każdy będzie kochany oraz zostanie naszym najlepszym przyjacielem.


Dorosły czy szczeniaczek?


Jeśli zdecydujesz się na szczeniaka to musisz liczyć się z obowiązek jego wychowania. Bierz pod uwagę to, że piesek będzie się załatwiał w mieszkaniu, może będzie gryzł meble i ręce oraz będzie wymagał szczególnego nadzoru i troskliwej opieki ze strony właściciela. Największą zaletą posiadania szczeniaka jest możliwość wpływania na jego wychowanie, kształtowania go od samego początku oraz obserwowanie jak z małego, nieporadnego pieska staje się dorosłym czworonogiem. Dorosły psiak ma już ukształtowany charakter. Oczywiste jest to, że nie będzie się on uczył tak szybko jak szczeniaczek, ale psiaki mają duże zdolności adaptacyjne, więc jeśli będziesz mądrym i odpowiedzialnym właścicielem to zwierzak ci zaufa i będzie twoim najlepszym przyjacielem.

Border Collie, Skok, Wody, Brytyjski Owczarek, Lato
Może adopcja?


Dla osób starszych, opieka nad szczeniakiem może być zbyt ciężka i wyczerpująca, dlatego najlepiej jest wtedy rozważyć wzięcie dorosłego psa np. ze schroniska. One potrzebują wiele miłości. Jeśli adoptujesz psa ze schroniska staraj się wybrać takiego, który nie przebywa tam zbyt długo. Psy, które przebywając długo w schronisku uczą się wielu niepożądanych zachowań, które mogą sprawiać kłopoty mniej doświadczonym właścicielom. Warto też porozmawiać z opiekunami zwierzaków w schronisku. Opisz, jakim psem chciałbyś się zaopiekować i poproś ich o poradę. Opiekunowie znają je najlepiej, więc będą umieli pomóc w wyborze.


Pies czy suczka?


Również istotną kwestią jest płeć czworonoga. Różnice pomiędzy psem i suczką można rozpatrywać z kilku różnych aspektów. Psy można dosyć łatwo odróżnić od suczki, ponieważ są one większe i masywniejsze. Dlatego mają większą od nich siłę. Wybór płci zwierzaka jest sprawą indywidualną i uzależnioną od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeżeli nie mamy zdobytego doświadczenia w opiece nad psami i nie chcemy rzucać się od razu na głęboką wodą to warto przemyśleć wzięcie suczki. Są one idealne dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Natomiast pies będzie dobrym towarzyszem dla osoby, która lubi aktywnie spędzać czas.


Jaki jest samiec:


-jest dostojniejszy i mocniejszy fizycznie (tak jak jest to u ludzi),
-systematycznie znaczy znakami zapachowymi swój teren,
-może bardzo często ‘zakochiwać się’ w suczce, która wtedy ma cieczkę,
-są o wiele częściej bardziej samodzielne oraz bardziej władcze niż suczki,
-samce wykazują większą skłonność do bójek z innymi samcami. Powodem jest utrzymywanie swojej pozycji w stadzie i obrona własnego terenu,


Jaka jest suczka:


-ma delikatniejsza oraz subtelniejszą psychikę i charakter,
-łatwiejsza do układania oraz wychowywania,
-bardziej przywiązuje się do miejsca, w którym przebywa na stałe,
-bardziej wrażliwa i kontaktowa niż pies,
-Podczas obrony i stróżowania w niczym nie jest gorsza od samca,
-średnio 2 razy w roku ma cieczkę, która może trwa około trzech tygodni.

Dog Niemiecki, Pies, Lato, Pet, Ładny, Zwierząt, Reszta
Jaką wielkość psa wybrać?


Duży psiak


Według niektórych osób pies jest psem dopiero wtedy, gdy przekracza wysokość biodra. Oczywiście duże psy są bardzo wyjątkowe, ponieważ jest więcej ciałka do kochania. Ale ważne do zapamiętania jest to, że czworonogi takiej wielkości potrzebują w mieszkaniu więcej miejsca do poruszania się. Najlepszy byłby dla nich dom z ogrodem. Już w momencie kiedy machają ogonami, nie zawsze jest łatwo uniknąć obrażeń. Trzeba równie uważać na przedmioty, które znajdują się w domu. Przez to, że zwierzak ma takie gabaryty to wymaga opiekuna, który poradzi sobie z dużą siłą czworonoga. Decydując się na dużego przyjaciela trzeba pomyśleć o całym jego życiu. Należy wziąć pod uwagę nie tylko okres szczeniaka czy dorosłe lata, ale przede wszystkim ten czas, kiedy nasz zwierzak będzie już staruszkiem. Niestety prawda jest taka, że wielkie psy często cierpią na dysplazję stawu biodrowego lub artretyzm. Przez to może się okazać, że mogą potrzebować twojej pomocy przy wchodzeniu po schodach czy np.: wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu. Nie jest to łatwe, gdy pies waży około 60 kg. Ponadto takie czworonogi żyją krócej.

Średni pupil


Ten rozmiar jest wręcz idealny dla osób, które lubią duże psy, ale niestety nie mają możliwości, nie dysponują przestrzenią lub siłą, które są potrzebne do opieki nad dużym zwierzęciem. Średniej wielkości czworonogi potrzebują trochę mniej miejsca niż psiaki, które mają wielkie gabaryty. Tacy przyjaciele są jednocześnie tak delikatne, jak niektóre małe czworonogi.


Mały zwierzak


Psiak, który posiada małe gabaryty z pewnością odnajdzie się w niewielkim mieszkaniu. Należy uważać, ponieważ czasami ludzie źle pojmują, że czworonóg takiej wielkości wcale nie wymaga aktywności fizycznej ani szkolenia. Oczywiście jest to bzdura, ponieważ mały pies też chce się uczyć oraz powariować na spacerze. Plusem w porównaniu do psów gigantów jest to, że żywienie i opieka nad maluchami kosztuje o wiele mniej. Dodatkowo mniejsze psiaki są łatwe do przenoszenia. Również ze względu na swój rozmiar, mogą częściej towarzyszyć człowiekowi w podróżach. Ważne do zapamiętania jest jednak to, że niektóre małe psy są bardzo delikatne i wrażliwe. Nadepnięcie na nie lub niewłaściwe postępowanie może spowodować duże obrażenia. Niestety małe psy mogą być bardziej wrażliwe na niższe temperatury.

Pies, Młody Pies, Mały Pies, Maltańczyk, Biały
Jakie są najmądrzejsze rasy świata?


1. Border Collie to pies, który jest uważany za najinteligentniejszego na świecie. Jest bardzo bystry, szybko się uczy oraz jest niezwykle posłuszny swojemu właścicielowi. Szybko się uczy na szkoleniu, uwielbia biegać i wykonywać zadania powierzane mu przez właściciela. Świetny towarzysz dla dzieci.
2. Pudel to pies wesoły oraz ciekawski, uwielbiający człowieka i wspólną zabawę. Jest posłuszny i nietrudny do ułożenia. Czasami jednak złośliwy. Istnieją pudelki, które idealnie nadają się do pracy z chorymi i niepełnosprawnymi ludźmi.
3. Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras w Polsce. Wykorzystywany jest on do wielu czynności. Tropi, szuka bomb, narkotyków, pomaga niewidomym oraz świetnie sprawuje się jako stróż. Czworonóg opiekuńczy oraz wrażliwy, kiedy trzeba również agresywny i niezwykle groźny.
4. Golden Retriever charakteryzuje się inteligencją, posłuszeństwem oraz bardzo łagodnym charakterem. Golden Retrievery są energiczne, wytrzymałe i aktywne. Bardzo szybko przywiązują się do swojego właściciela. Potrzebują bliskiego kontaktu ze wszystkimi członkami rodziny oraz dobrze tolerują inne zwierzęta w domu. Ze względu na swój łagodny charakter, nadają się jako towarzysze osób starszych i dzieci. Nie nadają się jako psy stróżujące i obronne.
5. Doberman- jeśli są odpowiednio prowadzone i traktowane to są psami nieagresywnym, radosnym, ufnym i nie sprawiającymi kłopotów. Bardzo często służy w policji. Doberman jest psem o zrównoważonym i silnym charakterze. Jednak mimo swego temperamentu i ruchliwości potrafi zachować spokój. Jest psem przywiązującym się silnie do swojego pana i członków rodziny, jego kontakty z dziećmi powinny być pod nadzorem osób dorosłych.
6. Owczarek szetlandzki to pies pracujący przy zaganianiu i pilnowaniu stad. Hodowany także jako czworonóg do towarzystwa. Sprawdza się jako pupil stróżujący, w szkoleniach i psich sportach. Jest wesoły, żywy i skory do zabaw. Nie ufa obcym, jest oddany wobec właściciela.