Czworonogi są niewątpliwie wspaniałymi towarzyszami ludzi. Głównie uczą nas bezwarunkowej miłości (taką właśnie nas darzą), odpowiedzialności oraz empatii. Dodatkowo na co dzień dają nam ogromną ilość radości. Oczywiście nie może być tak pięknie, dlatego jest jedna wada – żyją znacznie krócej niż my. Myślę, że myśl o nieuniknionej stracie najlepszego przyjaciela niejednego właściciela mogą doprowadzić do łez. Istnieje wiele czynników, które mają znaczący wpływ na to, ile żyją psiaki. Ponadto ludzi sami mogą zadbać o to, aby pupil towarzyszył nam jak najdłużej jest to możliwe. Każdy, kto jest właścicielem pieska, bez podziału na rasę czy płeć, może długo opowiadać o swoim zwierzaku i wychwalać jego zdolności, mądrość oraz specyficzne zachowania czy liczne dowody jego cudowności lub niepowtarzalności.

Czy nasz pies jest najlepszy?


Jest to niepodważalna prawda, ponieważ nasz pupil, czy to rasowy medalista konkursów dla psiaków, czy domowy kundelek jest dla nas jedynym w swym rodzaju i tak naprawdę nie ma na świecie drugiego takiego jak nasz. Dodatkowo warto wspomnieć, że zmieniło się też podejście człowieka do psiaka, które dokonały wielkiego awansu stając się zwierzakami, które są typowo domowe oraz towarzyszą nam na co dzień. Te zwierzaki są towarzyszami człowieka od ponad 15 tysięcy lat. Jest to bardzo długi okres czasu. Na początku żyły one z nami w symbiozie, natomiast później zaczęliśmy traktować je bardziej jako zwierzaki użytkowe (pomagały w polowaniach oraz nawet w transporcie jedzenia. W dzisiejszych czasach duża ilość psiaków to zwierzęta towarzyszące, które są oczywiście członkami ludzkich rodzin. Dlatego nic dziwnego nie ma w tym, że ich opiekunowie chcą, by żyły jak najdłużej. Na nasze szczęście długość życia czworonożnych pupili (w ostatnich latach) ulega stopniowemu wydłużeniu! Choć przepisu na długowieczność nie udało się jeszcze do końca napisać to istnieją pewne czynniki, dzięki którym zwierzaki mogą pożyć dłużej.


Ile żyją psy?


Jeśli szukamy w sieci odpowiedzi na pytanie „ile żyją psy”? to bardzo często możemy się natknąć na informacje, z których możemy wywnioskować, że średnia długość ich życia wynosi około od 10 do 13 lat. Oczywiście jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje wiele, różnych czynników, które mają na to wpływ. Do najważniejszych zalicza się rasę, wielkość, wagę, obciążenia genetyczne oraz jakość życia. Zazwyczaj większe rasy przeżywają zdecydowanie mniej lat życia. Przedstawiciele małych psiaków żyją nawet 16, a czasem nawet 18 lat, podczas gdy te większe dożywają tylko do około 13 roku życia. Niestety są też takie rasy, które dożywają zaledwie 7 lat ( jest to np. berneński pies pasterski, który jest dużym czworonogie). Pocieszające jest jednak to, że zdarzają się wyjątki, które żyją nawet o kilka lat dłużej niż wynosi średnia ich życia. Podsumowując, psy żyją średni od 10 lat do nawet i 18 lat.

Pies, Kundelek, Mokry, Zwierzę, Psiaczek, Beżowy
Kundelek przeżyje najdłużej?


Właściwie to bardzo często to właśnie kundelki okazują się wyjątkowo długowieczne. Można powiedzieć, że dla nich nie jest niczym specjalnym osiągnięcie nawet 20 lat. Jest to bardzo dobry wynik! Według przeprowadzanych statystyk przeciętny psiak żyje 10–14 lat. Jeszcze niedawno zakładało się, że trzynastoletni pies znajduje się już w końcówce swojego życia. Jednak znani są psi rekordziści. Do najsłynniejszych należy Bluey (australijski pies pasterski), który widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa z wynikiem 29 lat i 5 miesięcy! Znalazło się również miejsce dla beagle’a Butcha-28 lat i Taffy-ponad 27 lat, która należała do rasy welsh collie. W naszym kraju również żył rekordzista- kundelek Miniuś z Poznania, który przeżył około 27 lat.


Co z innymi rasami?


Niestety, nie wszystkie pupile mogą cieszyć się tak długim życiem. Wśród ras psiaków znajdą się zarówno takie, których przewidywana żywotność wynosi zaledwie nieco ponad lat 6 (np.: wilczarz irlandzki), 7 (berneński pies pasterski). Nie zapominajmy o tym, że wielkie znaczenie ma tu też zdrowie – wiele psiaków umiera z powodu nowotworów, chorób serca lub zdarzeń losowych. Do czynników, które również decydują o długości życia psa należą kwestie natury genetycznej, przebyte choroby, tryb życia i sposób żywienia, możliwe, że także odrobina szczęścia.

Pies, Berneński Pies Pasterski, Lasu, Wiosna, Fiolet
Jak przeliczyć wiek psa na wiek ludzi?


Życie każdego pupila jest dużo krótsze niż ludzi, dlatego też rozwój psiaków przebiega o wiele szybciej. Dlatego też wcześniej niż człowiek doświadczają procesów starzenia. Możemy przyjąć, że nasz roczny przyjaciel jest na podobnym etapie życia jak 15-letni człowiek. Wychodzi więc, że czworonóg, który ukończył już 2 lata ma w przeliczeniu na wiek ludzki około 24 lata. Podczas każdego kolejnego roku czworonóg starzeje się o około 4 lata. Jednocześnie należy pamiętać, że u psów tych większych ras rozwój przebiega troszeczkę w inny sposób. Tak naprawdę to 10-letni mastif będzie więc dużo starszy niż chihuahua, nawet jeśli będą pozornie w tym samym wieku. Gdy patrzymy na pupila to lubimy się zastanawiać nad tym, ile miałby ‘naszych’ lat. Ważne jest to, aby mieć na uwadze to, że nie da się dokładnie porównać wieku psa z wiekiem człowieka. Do 2 roku życia nasi przyjaciele różnej wielkości rozwijają się dokładnie tak samo. W późniejszym czasie u małych ras przyjęło się, że kolejny rok to 5 ludzkich lat, u średnich psów jest to 6 ludzkich lat, a u dużych psów to 7 ludzkich lat.


Płeć psiaka ma znaczenie?


Zazwyczaj może ona wpływać na długość życia poprzez skorelowane z nią różne choroby. Oczywiście nie każdego zwierzaka to dotyka. Psie samce mogą cierpieć między innymi na choroby prostaty czy chorobę zwyrodnieniową stawów z uwagi na zazwyczaj większą masę ciała. Suczki natomiast na choroby gruczołu mlekowego czy ropomacicze. Tak naprawdę każda z poważnych i groźnych chorób może przyczynić się do skrócenia długości życia naszego zwierzaka. Myślę, że chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że wizyty u weterynarza są bardzo ważne, aby możliwie szybko rozpoznać i leczyć.


Jak przedłużyć życie pupila?


Chociaż tak naprawdę nie wiadomo, jak długo nasz przyjaciel będzie żył ani na co zachoruje to istnieją pewne rzeczy, które jesteśmy w stanie wykonać, aby przedłużyć nasze wspólne życie. Co można zrobić? Przede wszystkim zapewnij psiakowi zdrową dietę. W końcu nie tylko ludzi dotyczą słynne słowa „jesteś tym, co jesz”. To samo tyczy się naszych czworonogów. Należy wiedzieć, że również stres ma zły wpływ na życie zwierzaka. Dlatego zawsze staraj się jak najszybciej i bardzo sprawnie wyeliminować stresogenne czynniki. Co najważniejsze, jeśli chcesz wydłużyć psu życie to koniecznie pamiętaj też o regularnych szczepieniach i kontrolnych wizytach u lekarza weterynarii.

Pies, Golden Retriver, Przyjaciel, Patyk, Aportowanie
Jak przedłużyć życie zwierzaka?


Pysznie i zdrowo- psiaki, które posiadają błyszczącą sierść, odpowiednią sylwetką oraz są pełne energii raczej nie żywią się resztkami ze stołu lub jakimiś odpadami. Oczywiście nie jedzą też nawet byle jakiej karmy! Zwierzak, który jest zdrowy i wygląda imponująco, musi być przede wszystkim dobrze karmiony. Nie zawsze oznacza to, że musimy kupować najdroższą suchą karmę (mogą to też być zróżnicowane, gotowane w domu posiłki). Na pewno nie wierz ślepo reklamom i opisom produktów. Przede wszystkim obserwuj wygląd i zachowanie swojego pupila, a w razie wątpliwości konsultuj się z weterynarzem, który dobrze dobierze karmę.


Komendy

Każdy zwierzak powinien, a nawet musi bezwzględnie wracać na wołanie opiekuna. Dlatego, że jest to komenda, która naprawdę może uratować pieskowi życie, i to nie jeden raz. Można sobie bowiem wyobrazić, jak skończy się sytuacja, w której nasz czworonóg wybiegnie na ulicę, po której często jeżdżą samochody i nie wróci na nasze zawołanie. Wytłumaczenie, że „mój pies nie musi znać komend, ponieważ chodzi na smyczy”, nie ma sensu, gdyż smycz może się nam wyślizgnąć albo urwać. Oprócz „do mnie” komendami ratującymi życie są także „stój” i „siad”. Nie są one trudne do wyuczenia, a mogą być bardzo przydatne.


Pomoc i badania

Pewnie o tym, jak ważne jest wczesne wykrycie jakiejkolwiek możliwej choroby, nie trzeba nikomu przypominać. Należy obserwować swojego pupila, ponieważ wykonywana na co dzień przez opiekun, ma ogromne znaczenie. Kto jak nie my zauważy, że coś jest nie tak jak być powinno. Niestety często, gdy widać niepokojące objawy, jest już za późna. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby weterynarz prowadzący naszego czworonoga przynajmniej raz na pół roku dokładnie go przebadał i wykonał podstawowe badania typu: krew, kał, mocz, zęby itd. Warto zorientować się też, gdzie w twojej okolicy znajduje się całodobowa lecznica weterynaryjna (nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda, a w sytuacji ratowania psiaka na poszukiwania może być za późno). Kartkę z adresem i numerem telefonu takiej 24-godzinnej przychodni powieś w widocznym miejscu w domu, np. na lodówce. Dzięki temu nie będzie trzeb jej potem szukać.


Pieniądze na nagłe wydatki

Chorób nie da się przewidzieć, więc nie można się więc na nią przygotować. Dotyczy to też finansowego aspektu w tej sprawie. Wydatki na leczenie w przychodni weterynaryjnej mogą być dość spore. Wielu ludzi stawało przed dylematem, czy zapożyczyć się i dalej walczyć o życie ukochanego zwierzaka, czy z powodu braku pieniędzy się poddać. W 100% nie da się na taką sytuację przygotować, ale można chociaż trochę się zabezpieczyć. W domu postaw skarbonkę na nagłe psie wydatki. Warto do niej wrzucać drobne z zakupów lub wcześniej ustaloną kwotę co tydzień czy też co miesiąc. Przez większość życia psiaka zgromadzi się jakaś kwota. Na starość, gdy zwierzaka dopada najwięcej dolegliwości, zawartość skarbonki będzie jak znalazł.


Dbanie o seniorów

Starsze pieski mogą być bardzo kłopotliwe, mają przecież problemy z poruszaniem się, niedowidzą, z czasem zaczynają popuszczać mocz. Działa to dokładnie tak, jak u ludzi. Rolą troskliwego właściciela jest wtedy zapewnienie im jak najlepszej opieki i bezpieczeństwa. Odpowiednie warunki, zdrowe i lekkostrawne jedzenie, spokojne oraz niezbyt długie, ale za to częste spacery. Najważniejsze to przede wszystkim dużo miłości ze strony otoczenia! Może to zdziałać cuda i przedłużyć pieskie życie! Dlatego warto dbać o naszego przyjaciela