Ziemniaki na naszych stołach goszczą bardzo często. Pytanie co z naszymi pupilami. Czy gdy pies zje ziemniaka to może mu on zaszkodzić? Zapraszam do dzisiejszego wpisu.
Wielu właścicieli psu chce urozmaicić posiłki swojego pupila o dodatkowe składniki. Zanim cokolwiek „nowego” trafi do miski psa, warto się zastanowić i sprawdzić, czy aby ten składnik nie zaszkodzi naszemu zwierzęciu. Tutaj można się zastanawiać czy lepszym dodatkiem będą surowe ziemniaki czy gotowane ziemniaki dla psa? Czy w ogóle powinien pies jeść ziemniak, które od lat stanowią podstawę naszej polskiej kuchni.
Czy pies trawi ziemniaki?
Zacznijmy w ogóle od zalet kartofli, czyli ziemniaków. To warzywo posiada sporą ilość węglowodanów i jest cennym źródłem wapnia, magnezu, potasu, fosforu, a także witamin A, C oraz tych z grupy B. Ziemniaki mają także dużą ilość błonnika pokarmowego wspierającego układ trawienny. Do tego są lekkostrawne i niskokaloryczne. Obecność polifenoli w ziemniakach wykazują działania nowotworowe i chronią organizm przed chorobami układu pokarmowego. Skoro wiemy już jakie korzyści przyniesie jedzenie ziemniaków to przejdźmy do sprawy psów.
Czy pies może jeść ziemniaki surowe?
Czy pies może jeść nieugotowane ziemniaki? Odpowiedź brzmi – NIE, pies nie może jeść surowych ziemniaków. Dotyczy to zarówno szczeniaków, młodych psów, dorosłych i seniorów. Nie wolno mu podawać ani surowych, niedojrzałych czy kiełkujących. Zielona skórka ziemniaka i pędy posiadają wysokie stężenie solaniny, czyli silnie toksycznego związku (pierwotnie chroniącego ziemniaki przed szkodnikami i bakteriami). Warto dodać, że solanina występuje także w karczochach i bakłażanach. Podawanie psu surowych ziemniaków wyrządza mu krzywdę. Pamiętajmy, że nawet jeśli psu coś smakuje, to nie oznacza że jest to dla niego zdrowe.
Czytaj także: Jak uchronić psa od pcheł?
Czy pies może jeść ziemniaki gotowane?
W tym przypadku jest już znacznie lepiej i odpowiedź jest równie prosta. TAK – pies może jeść gotowane ziemniaki jako element diety. Ziemniaki stanowią bardzo często składnik pełnoporcjowych karm gotowych, jako źródło węglowodanów. Jeśli chcemy dodawać ziemniaki do porcji psa to pamiętajmy o odliczeniu kaloryczności. Zbyt duże spożycie ziemniaków przez naszego pupila, przy małej ilości ruchu skutkować będzie otyłością u psa. Mimo, że pies może jeść ziemniaki to nie zaleca się aby stanowiły element codziennego posiłku. Traktujmy to raczej jako nagrodę lub bardzo rzadki dodatek do karmy. Pies jedzący pełnowartościową karmę nie potrzebuje tego typu dodatku (na tym polega pełnowartościowa karma). Ziemniaki posiadają wysoki indeks glikemiczny więc, jeśli Twój pies jest chory na cukrzyce to musisz omijać gotowane ziemniaki w jego pokarmie. Zamiast ziemniaków może spróbować podawać psu bataty! Tak, bataty posiadają znacznie więcej składników odżywczych, które wpłyną korzystnie na zdrowie psa. Jak zawsze, jeśli nie jesteś pewny/a czy TWÓJ pies może jeść ziemniaki lub bataty – koniecznie zapytaj specjalisty weterynarii. Wiedza w Internecie nie zawsze jest aktualna lub sprawdza się w przypadku Twojego psa.
Pies zjadł surowego ziemniaka – co robić?
Jeśli zauważyliśmy, że nasz pupil je surowe ziemniaki lub obierki to koniecznie musimy obserwować jego zachowanie. Objawy zatrucia solaniną to:
- wymioty,
- nadmierne ślinienie się,
- senność,
- drżenie,
- biegunka,
- drgawki.
W przypadku, gdy widzimy powyższe symptomy, które nie ustają – warto skorzystać z pomocy weterynarza. Wystarczy nawet zwykły telefon. Jeśli wiemy, że pies zjadł małego ziemniaka to najczęściej skończy się to na kilkugodzinnymi problemami żołądkowymi, a później wszystko wróci do normy. Jeśli jednak te problemy nie ustąpią – zawieź psa do weterynarza.
Czytaj także: Jak obcinać pazury u psa?
Podsumowując.
Pies może jeść gotowane ziemniaki i bataty. Powinny stanowić jednak bardzo mały element w przypadku, gdy pies je pełnowartościową karmę. Zbilansowana dieta zaspokaja 100% potrzeb żywieniowych psa. Jeśli chodzi o ziemniaki surowe – tego nie wolno podawać psu. Stanowią one, źródło toksyn, które wyrządzą krzywdę Twojemu pupilowi.