Szkolenie psa – najważniejsze informacje. Czy wiesz, że w niektórych krajach właściciele psów zobowiązani są do odbycia z nimi profesjonalnego szkolenia?

Taki wymóg został wprowadzony m.in. w Niemczech. Dotyczy on dużych ras oraz tych uznawanych za niebezpieczne. Należy zapisać psa na szkolenie, a następnie zdać egzamin, które potwierdzi umiejętności w panowaniu nad psem.

W naszym kraju szkolenia nie są obowiązkowe, ale na pewno są warte uwagi. Na szczęście, właściciele psów coraz częściej korzystają z oferty trenerów, żeby pracować nad zachowaniem swojego pupila. Oferta szkoleń jest dosyć szeroka, rozpoczynając od zajęć z psiego posłuszeństwa, sztuczek aż do kursów z obrony mienia. Szkolenie psów jest niezbędne, aby relacje między opiekunem a czworonogiem układały się komfortowo.

Kiedy wysłać psa na szkolenie?

Na początku zaleca się, aby zapisać czworonoga na szkolenie psa towarzyszącego. Najlepiej zacząć takie szkolenie już około 6 miesiąca życia szczeniaka. Podczas zajęć kładzie się nacisk na prawidłową relację z właścicielem, motywację do pracy oraz posłuszeństwo. Uczenie szczeniaka prawidłowych nawyków sprawia, że nie powiela on niepożądanych zachowań w przyszłości, dlatego szkoląc młode psy osiąga się najlepsze rezultaty.

Gdy pupil ukończy szkolenie psa towarzyszącego i będzie już umiał chodzić przy nodze, aportować a także zostawać na miejscu będzie można oddać go w ręce specjalistów, którzy wyszkolą Twojego psa z obrony. Podczas takiego szkolenia pies nauczy się pogoni za napastnikiem a także ataku na komendę. Pies nabierze pewności siebie i stanie się dobrym obrońcą Twojego mienia a także Ciebie i Twoich bliskich.

pies biegnie Szkolenie psa

Ile kosztuje szkolenie psa towarzyszącego i obronnego?

Koszt kursu psa towarzyszącego wynosi od 700 do 1000 zł. Trwa około 20h. Szkolenie zawiera elementy posłuszeństwa, jakie powinien znać każdy pies domowy. Jest też przepustką do bardziej zaawansowanych kursów.

Koszt kursu obronnego waha się w granicach 1000-1500 zł. Zazwyczaj zajęcia odbywają się w ramach 60 minutowych spotkań realizowanych indywidualnie lub grupowo. Tresura dostosowana jest do charakteru, wieku i typu psa.

Ceny kursów uzależnione są od regionu. W większych miastach zdecydowanie łatwiej jest znaleźć trenera psów, ale ceny są znacznie wyższe.

A co ze szkoleniem psa dorosłego?

Bez wątpienia to młode psy mają największą zdolność uczenia się. Nie oznacza to jednak, że dorosły pies nie jest zdolny do nauki. Dobry instruktor będzie w stanie podjąć pracę rozpoczynając od stanu posłuszeństwa, w którym pies się znajduje i zaplanować szkolenie w taki sposób, aby uzyskać najlepsze efekty nauki.

Najczęstszym powodem, dla którego właściciele dorosłych psów zapisują pupila na szkolenie jest problem z nawiązaniem więzi, zazwyczaj wtedy, gdy pies został adoptowany ze schroniska. Tymczasem należy pamiętać, że dorosły pies również potrzebuje wyzwań intelektualnych, aby poprawnie funkcjonować.

Czytaj więcej: Co jeśli pies jest agresywny?

pies skacze Szkolenie psa

W grupie czy indywidualnie – jak lepiej szkolić psa?

 Zarówno zajęcia indywidualne i grupowe mają swoje plusy i minusy. Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, która metoda szkolenia jest lepsza. Musisz rozpatrzyć za i przeciw w Twoim przypadku i podjąć najlepszą decyzję.

Dzięki zajęciom w grupie, pies może nauczyć się pracy z opiekunem mimo rozproszeń, które stanowią psy ćwiczące obok. Ważny jest tutaj również element motywacji. Gdy widzimy, że inny pies z grupy może wykonać dane zadanie, możemy pomyśleć, że my też damy sobie z tym radę. Warto wspomnieć o aspekcie finansowym. Kursy grupowe są zazwyczaj tańsze, ponieważ w szkoleniu bierze udział wiele osób, które opłacają pracę trenera.

Zaletą szkoleń indywidualnych jest możliwość skupienia całej uwagi trenera na Twoim zwierzaku. Dzięki temu szkolenie przynosi szybsze efekty. Zajęcia indywidualne będą dla Was najlepszą opcją, gdy grupowe nie przyniosą oczekiwanych efektów. Może się tak zdarzyć, gdy pies nie będzie w stanie się skupić na nauce, ponieważ inne psy w grupie będą go rozpraszać.