Jak przygotować dom na szczeniaka? Dowiedz się w dzisiejszym wpisie!

Przybycie małego szczeniaka do domu to wielka radość ale i odpowiedzialność. Posiadanie psa to bardzo poważna decyzja. Jeśli już wiesz, że w Twoim domu pojawi się nowy domownik, zadbaj o jego bezpieczeństwo i komfort. Im lepiej przygotujemy dom na przyjście szczeniaka tym odczujemy mniej negatywnych skutków i zniszczeń.

W Twoim domu niedługo pojawi się szczeniak, ale nie wiesz od czego zacząć przygotowania? Zastanawiasz się co trzeba kupić? Czego unikać?

Poznaj najważniejsze sposoby na to, aby przygotować odpowiednio swój dom na przyjęcie czworonoga i zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. 

Schowaj niebezpieczne przedmioty

Najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie mieszkania. Należy sprawdzić wszystkie pomieszczenia i zastanowić się, które elementy mogą zaszkodzić szczeniakowi. Postaraj się zabezpieczyć gniazdka elektryczne. Można zasłonić do nich dostęp trudnymi do przesunięcia meblami. Kolejnym niebezpieczeństwem mogą być wszelkie kable i przewody. Najlepiej podłączyć urządzenia do gniazdek, które są zlokalizowane wyżej, aby na podłodze nie leżały kable.

Ostatnim niebezpiecznym elementem dla szczeniaka mogą być rośliny. Maluch z pewnością będzie chciał zaspokoić swoją ciekawość i zainteresuje się kwiatami w mieszkaniu. Sprawdź dokładnie, które rośliny z Twojej kolekcji są trujące dla zwierząt. Umieść je wysoko poza zasięgiem zwierzaka lub schowaj do pomieszczenia, do którego szczeniak będzie miał zakaz wstępu.

Przygotuj wyprawkę dla szczeniaka

 Jeśli zdecydowałeś się na szczeniaka, zakup z wyprzedzeniem wszystkie niezbędne akcesoria, żeby zapewnić mu udany start. Podstawowym elementem wyprawki jest legowisko. Powinno być odpowiednie do wielkości szczeniaka. Najważniejsze, żeby znajdowało się w takim miejscu, aby pies mógł się w pełni zrelaksować i odpocząć. Nie wydzielaj miejsca na legowisko na korytarzu lub tam, gdzie cały czas ktoś chodzi. Pamiętaj, żeby nie ustawiać legowiska również przy grzejnikach.

Niezbędne są również miski do jedzenia i wody. Ustaw je na początku obok legowiska. Zakup karmę, którą szczeniak jadł w hodowli lub schronisku. Nie zapomnij o obroży i smyczy, które będą niezbędne do wychodzenia na spacery, gdy szczeniak będzie już po okresie kwarantanny domowej.

Przydatne mogą być również zabawki. Szczeniak prawdopodobnie będzie podgryzać meble lub przedmioty. Posiadając ciekawą zabawkę będziesz mógł odwrócić jego uwagę od podgryzania.

szczeniak na trawie

Wyznacz pupilowi granice

Przyjęcie szczeniaka do domu to kluczowy moment na to, żeby wyznaczyć mu granice poruszania się. Możesz pozwolić mu na chodzenie po pokoju, ale zabronić wstępu do kuchni. Jeśli już na początku zaczniesz wprowadzać konsekwentnie zakazu wstępu do niektórych pomieszczeń, później nie będziesz miał problemu z ich egzekwowaniem.

Wyznaczenie granic jest ważnym rozwiązaniem, gdy w domu mieszkają również osoby z alergią. W takim przypadku sypialnia alergika powinna być miejscem, do którego szczeniak nie będzie miał wstępu. To zapewni mieszkańcowi przestrzeń wolną od sierści, która wzmaga alergię.

Pamiętaj, żeby nie decydować się na psa zbyt pochopnie! Jeśli masz alergię zastanów się, czy posiadanie zwierzaka to na pewno dobry pomysł w Twoim przypadku. Nie pozwól, aby pies trafił do później schroniska, jeśli okaże się, że alergia jest zbyt uciążliwa.

Zadbaj o poczucie komfortu

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to dla niego stresujący czas. Jeśli masz dzieci, przeprowadź z nimi rozmowę o tym, jak należy zachowywać się w stosunku do zwierząt. Nie pozwalaj na to, aby dzieci stresowały szczeniaka i traktowały go nieodpowiednio.

Dodatkowo, jeśli w Twoim domu jest już jeden zwierzak, daj mu czas na stopniowe zapoznawanie się z nowym domownikiem. Szczenięta mają bardzo dużo energii, co może okazać się przytłaczające dla starszego lub spokojnego zwierzaka. Stwórz obu pupilom bezpieczną przestrzeń, w której będą mogły odpocząć w samotności.

szczeniak na legowisku

Jak przygotować dom na szczeniaka? – Podsumowanie!

Teraz już wiesz, co zrobić, żeby przygotować się na przybycie szczeniaka do domu. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli przygotujesz wszystko odpowiednio to opieka nad szczeniakiem wymaga od Ciebie pełnego skupienia. Warto, abyś cały czas miał na niego oko, ponieważ pomysłowość szczeniaków nie zna granic.

Pierwsze dni szczeniaka w domu mogą być trudne zarówno dla Ciebie jak i pupila. Nie zniechęcaj się! Dbaj o swojego pupila a odwdzięczy Ci się najlepszą przyjaźnią na świecie!