Myślę, że każdy z nas wie jak ważną kwestią jest dbanie o higienę. Oczywiście nie tylko swoją ale też swojego pupila. Zazwyczaj mówi się, że pchły u ludzi lub u zwierząt to oznaka braku czystości i dużego zaniedbania. Nie jest to prawdą! Niestety pchły mogą zaatakować nawet takie zwierzaki, które są bardzo zadbane. Rozmnażają się one w bardzo szybkim tempie, dlatego ich usunięcie z naszego otoczenia może być czasochłonne oraz bardzo trudne. Pchły są uciążliwymi pasożytami, które zazwyczaj atakują zwierzęta latem, jesienią oraz wiosną. Natomiast jeśli się ich nie pozbędziemy to mogą bytować w naszym domu nawet przez cały rok.
Co robią pchły?
Jeśli zauważyłeś ostatnio, że twój psiak się drapie i jest nerwowy to bardzo możliwe, że to ich sprawka! Te pasożyty mogą wywołać nie tylko alergiczne zapalenie skóry ale również niebezpieczną tasiemczycę. Dlatego bardzo ważne jest to, aby działać szybko, od razu jak zauważymy problem. Pasożyty zewnętrzne, które żerują powodują duży dyskomfort u zwierząt. Pchły, w momencie kiedy pobierają krew, bardzo podrażniają skórę czworonoga. Są one potem przyczyną świądu lub alergii (APZS). Istnieje możliwość zarażenia psiaka tasiemcami. Prawdą jest też, że insekty gryzą nie tylko zwierzęta ale również mogą przenieść się na ludzi.
Co robić?
Jeśli masz pchły w domu to musisz reagować natychmiastowo. Należy zastosować skuteczne preparaty do walki z pchłami w środowisku. Mogą się przydać również preparaty weterynaryjne działające leczniczo i zapobiegawczo u wszystkich zwierząt w domu. Musimy pamiętać, że profilaktyka jest najważniejsza, dlatego regularnie zabezpieczaj swoje psiaki i koty przeciwko pasożytom zewnętrznym.
Gdzie występują pchły?
Po napiciu się krwi stają się brunatnoczerwone. Ich odchody mają ciemną barwę i wyglądem przypominają czarne kropki. Pchły żerują na zwierzakach, ale nie znajdują się na powierzchni ich skóry przez cały czas. Żyją także w środowisku psów, czyli na legowisku, zabawkach lub w szczelinach parkietu. Bardzo często składają jaja w różnych zakamarkach. Niestety ale nasze czworonogi mogą być zaatakowane zarówno przez pchły psie, ludzkie jak i kocie.
Jak rozwija się pchła?
Czas rozwoju tych pasożytów jest w dużej mierze zależny od temperatury zewnętrznej. Im cieplej jest, tym krócej trwa ten okres. Jaja w temperaturze około 21°C przeobrażają się (w między czasie stadium larwy i poczwarki) do postaci dorosłej w ciągu około 40 dni. W przypadku temperatury powyżej 30°C ten okres jest jeszcze krótszy i poczwarki przeobrażają się w osobniki dorosłe już w ciągu nawet 16 dni. Dodatkowo samica składa dziennie aż około 20 jaj. W zależności od gatunku pchły składają je na sierści lub gdzieś w środowisku zewnętrznym.
Co dzieje się dalej?
Po paru dniach wykluwają się larwy, które odżywiają się martwym naskórkiem zwierzaka oraz odchodami dorosłych osobników pasożytów. Następnie linieją i przeobrażają się w poczwarkę. Poczwarka może natychmiast przekształcić się w postać dorosłą. W niesprzyjających (zimniejszej temperaturze) warunkach może czekać na poprawę warunków środowiskowych i stać się osobnikiem dorosłym dopiero po paru miesiącach. Dorosłe pchły pobierają krew od żywiciela każdego dnia. Są w stanie przeżyć bez niego tylko kilka dni, a potem umierają.
Jakie są objawy pcheł u psa?
Nie sposób nie zauważyć tych pasożytów u naszego pupila. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na jego posłanie i zaczniemy obserwować zachowanie zwierzaka. Bardzo charakterystycznym objawem, które może sugerować nam obecność tych szkodników jest ciągłe drapanie się czworonoga. Zwierzę może ciągnąć się za sierść lub uszy. Natomiast jeśli ma alergię to zacznie wydrapywać rany na skórze. Znacząco przyczynia się to do powstawania wyłysienia i ran, które mogą potem zostać zakażone bakteriami lub grzybami. Innym zachowaniem, które powinno nas zaniepokoić jest pojękiwanie i skomlenie pieska. Jeśli nie wiesz, czy psiak na pewno ma pchły to możesz kupić specjalne zgrzebło, za pomocą którego przeczeszesz sierść zwierzaka. Jeśli na grzebieniu pojawią się czarne punkciki to widomo, że są to jaja pcheł u psa.
Na co jest narażony pies, który ma pchły?
Pchły u zwierzaka mogą powodować między innymi wystąpienie APZS, które jest wywoływane przez ślinę przenoszoną przez pasożyty w czasie, kiedy mają bezpośredni kontakt ze skórą zwierzęcia. Niestety, ma ona silnie toksyczne działanie, które może wywoływać ostre stany zapalne. Koniecznością jest wtedy wizyta u weterynarza, ponieważ zaczerwienienia nie znikną nawet po zastosowaniu preparatu przeciw pchłą. Równie groźną chorobą, która jest przenoszona przez te pasożyty jest tasiemczyca. Zwróć uwagę , ponieważ jeśli twój pupil zaraził się tasiemcem to prawdopodobnie będzie rozdrażniony. Może również pojawić się u niego świąd w okolicach odbytu. Dodatkowo tasiemczycę można zdiagnozować również po wyglądzie kału. Ważne jest to, żeby w razie jakichkolwiek podejrzeń skonsultować się z weterynarzem.
Jak pozbyć się pcheł z domu?
Domowe sposoby na pchły, szampony lub różnego rodzaju spraye ze sklepów zoologicznych mogą nie zadziałać. Takie preparaty mogą znacznie zmniejszyć ilość pcheł, ale z pewnością nie pozbędziemy się z nimi całego problemu. Preparaty, które możemy kupić u weterynarza dają gwarancję zabicia pcheł oraz są droższe. Jeśli nasz zwierzak ma pchły to oznacza to, że pasożyty żerują nie tylko na nim ale także w jego najbliższym środowisku. Koniecznością jest wypranie w wysokiej temperaturze wszystkich koców, poduszek, legowisk, na których pies często odpoczywa. Również można wyprać zabawki pluszowe. Potrzebne jest także odkurzenie i dokładne wytrzepanie dywanów. Podane czynności należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, aż do momentu zniknięcia pcheł. Podstawą walki z pchłami w środowisku powinno być stosowanie specjalistycznych preparatów przeciwko pchłom, które można stosować w pomieszczeniach.
Jak zwalczyć pchły na zwierzaku?
Krople na skórę (typu spot-on)
Sierść mniej więcej na wysokości karku lub zadku należy odgarnąć i uwidocznić skórę. Preparat należy wylewać w taki sposób, aby nie zabrudził sierści i trafił prosto na skórę. Na szczęście pchły umierają od razu. Psa nie wolno kąpać przez 2-3 dni po nalaniu kropli. Oczywiście nie może on też wychodzić na zewnątrz, kiedy pada deszcz lub śnieg. Znaczna większość kropelek na skórę typu spot-on działa przez okres około 1-3 miesięcy. Tego typu środki zwalczają także kleszcze i niektóre inne pasożyty, które bytują na skórze naszego zwierzaka.
Tabletki do połknięcia
Są również dostępne w formie smacznych przysmaków, które psiak chętnie zje. Jeśli jest to zwykła tabletka to możemy ją owinąć np.: w ser i podać pupilowi do zjedzenia. Pchły zostają zabite w ciągu kilku godzin po podaniu preparatu. Jedna dawka zdecydowanie wystarczy, aby pozbyć się dużej ilości pasożytów oraz jednocześnie zabezpieczyć psa przed pchłami na okres około 1-3 miesięcy. Pies może być kąpany oraz może wychodzić na spacery w deszczu od razu po zjedzeniu tabletki.
Obroża przeciwpchelna
Zabezpiecza przed pasożytami zewnętrznymi oraz działa leczniczo w momencie, kiedy pchły znajdują się już na zwierzaku. Pasożyty umierają w ciągu dwóch dni po założeniu pupilowi specjalnej obroży. Okres działania zależy od producenta. W sklepach są dostępne tańsze obroże (są mało skuteczne i działają krótko, bo około 1-3 miesiące) oraz te droższe (mają wysoką skuteczność i działają przez około 6-8 miesięcy). Kontakt z wodą nie ma wpływu na działanie obroży.
Spray na pchły
Jest to preparat, który możemy użyć parę razy. Skórę oraz sierść psiaka należy spryskać według zaleceń producenta. Pchły powinny umrzeć w ciągu kilku minut. Preparat jest w stanie poradzić sobie z niewielką inwazją pcheł. Ważne jest to, że nie zabezpiecza psiaka przed inwazją pcheł w przyszłości. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, jeśli chcesz działać od razu ale nie masz możliwości w tej chwili udać się do lekarza weterynarii po odpowiedni preparat.
Szampon na pchły
Należy stosować go wyłącznie pod okiem lekarza weterynarii. Niestety ale nie sprawdzi się u czworonogów, u których występuje silna inwazja pcheł. Może wtedy podrażniać skórę pupila i być przyczyną bardzo dużego dyskomfortu, a nawet bólu. W takich sytuacjach dużo lepszym produktem okaże się szampon dla psów ze skórą wrażliwą, który nie będzie dodatkowo podrażniał. Niestety szampon nie zabezpiecza psiaka przed kolejną inwazją pasożytów. Sprawdzi się tylko jako uzupełnienie leczenia za pomocą tabletek lub obroży. Nie jest polecany dla zwierząt, u których zastosowano wcześniej preparat typu spot-on.
A co z domowymi sposobami?
Mycie podłogi wodą z octem lub wylewanie na skórę pupila olejków eterycznych to bardzo popularne metody walki z pasożytami. Niestety fakt jest taki, że nie są one skuteczne. Mogą jedynie odstraszyć pchły na jakiś czas. Nie pomogą w momencie, kiedy pchły już znajdują się w środowisku i na psiaku. Pasożyty są przyczyną dużego dyskomfortu u naszego pupila. Trzeba wiedzieć, że mogą one stanowić zagrożenie również dla domowników. Pchły gryzą nie tylko zwierzęta, ale także ludzi. Dlatego tak ważne jest to, żeby skutecznie się ich pozbyć. Należy pamiętać, że jedyne preparaty, które skutecznie działają to te profesjonalne. Znajdziesz je między innymi w przychodniach weterynaryjnych lub sklepach internetowych.
Jak uchronić psa przed pchłami?
Sezon na pchły trwa cały rok, dlatego psa nie można zabezpieczać tylko i wyłącznie sezonowo. Może to być niewystarczające i będzie prowadziło do frustracji z powodu niewytępienia pcheł na stałe. Najbardziej popularne są opisane wyżej preparaty typu spot-on. Chronią zwierzaka dodatkowo też przed kleszczami i roztoczami, a niektóre środki nawet przed pasożytami wewnętrznymi. Czas działania takich specyfików wynosi zazwyczaj około 1-3 miesiące. Można również używać obroży, która działa do 8 miesięcy. Pamiętaj, że szampony oraz aerozole nie zabezpieczają zwierząt przed pchłami tylko chwilowo je eliminują ze skóry. Działają tylko i wyłącznie na pchły, które już znajdują się na psach. Warto sprawdzać i obserwował zwierzaka, jeśli zachowuje się dziwne. Najlepiej zwalczyć problem na początku, niż potem kiedy na skórze naszego przyjaciela będzie bardzo dużo pcheł.
Bardzo ciekawy artykuł
Czytanie tego bloga to dla mnie zawsze świetna okazja do rozwoju osobistego i intelektualnego! Autorzy prezentują treści w sposób, który angażuje i zachęca do refleksji nad własnym życiem i wyborami.
Każda publikacja na tym blogu to dla mnie małe odkrycie! Autorzy potrafią przekazywać wiedzę w sposób przystępny i ciekawy, co sprawia, że czytanie jest czystą przyjemnością.
Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!
Znalezienie tego bloga było dla mnie jak odkrycie skarbu – jego wysoka jakość treści, klarowna prezentacja i zaangażowanie w dostarczanie wartości dla czytelników sprawiają, że chcę spędzać tutaj godziny, wchłaniając każde słowo i czerpiąc inspirację do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego!
Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!