Obserwując swojego psa, zauważyłem że jedną z wielu rzeczy, które robi codziennie i to z wielką namiętnością jest lizanie stóp domowników. Czy to powód do obaw?

Ah te nasze czworonogi. Często robią rzeczy, które wielokrotnie nas denerwują. Może to być zlizywanie podłogi, jedzenie resztek jedzenia na dworze, czy właśnie lizanie naszych stóp lub rąk. Zapominamy jednak, że psy poprzez czyny próbują się z nami komunikować.

Zrozumienie, dlaczego twój pies robi to co robi, ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu więzi, zdrowia i samopoczucia czworonoga. Od tego jest właśnie przyjaciel! Aby pomagać.

Zdarzyło mi się spotkać ludzi, którzy narzekają na swoje psy liżące stopy właścicieli czy obcych osób. Człowiek na stopach ma łaskotki, okej to może być zrozumiały powód dlaczego tego nie lubimy. Pies z pewnością nie robi tego aby nas łaskotać.

Pamiętajmy, nigdy nie wolno krzyczeć lub bić zwierze w celu zaprzestania czynności wykonywanej przez czworonoga. Jeśli pies ma nawyk lizania stóp to warto przyjrzeć się temu problemowi i podejść do niego z cierpliwością i życzliwością. Przyczyn takiego zachowania możemy być wiele, a ponieważ nie możemy zapytać psa „co mu jest?” to pozostaje nam się domyślić. Każdy pies może podchodzić do lizania stóp w różny sposób.

http://prozwierz.pl/

To nie jest słony lizak!

Niektórzy twierdzą, że pies próbuje zlizać ze skóry sól. Badania dowodzą, że pies rzeczywiście odczuwa smak soli, który pobudza jego nerwy. Praprzodki psów czyli wilki, zawsze żyły w grupie. Te cechy pozostały u psów i mimo, że pies stał się naszym przyjacielem to wciąż dla niego – właściciel i domownicy są sforą. W badaniu Journal of Evolutionary Biology zbadano hipotezę, że intymne zachowanie (pielęgnacja, lizanie, itp.) motywują uczestników do koordynowania działań ukierunkowanych na wspólny cel, który poprawia kondycję każdej osoby. Kiedy pies liże twoje stopy, może to oznaczać, że warto zadbać nie tylko higienę (ups) ale również i psa. Taki nawyk to również sygnał chęci do zabawy, warto wziąć wtedy czworonoga na spacer, porzucać patyk czy wyczesać jego sierść.

Zaufanie przede wszystkim!

Lizanie to niewątpliwie sygnał, które pies próbuje dać osobie. Gdyby pies odczuwał ciebie jako zagrożenie, to nie pozwoliłby sobie na takie zagrożenie. W niewerbalnym królestwie zwierząt wzajemne uwodzenie jest znakiem miłości, która wzmacnia więzi rodzinne i przyjacielskie. Lizanie i cały zabieg stymuluje uwalnianie się pozytywnych hormonów u psów. Badania wykazały, że dla wielu gatunków, uwodzenie społeczne stymuluje oksytocynę (hormon związany z  przywiązaniem emocjonalnym). Może twój pies liże twoje stopy, bo chce ci pokazać miłość.

Bez względu na powód, jeśli twój pies wykonuje niechciane lizanie, zawsze możesz odwrócić jego uwagę. Spróbuj zachęcić czworonoga do wykonania sztuczki. Następnie możesz nagrodzić pożądane zachowanie i wszyscy będą zadowoleni. Możesz też pobawić się z psem bo taki akt to chęć zwrócenia na siebie uwagi. Nigdy nie karaj swojego psa za robienie czegoś, co wydaje ci się nienaturalne. To tylko zaszkodzi  zaufaniu psa do ciebie.

http://prozwierz.pl/

Psia kostka! Zapisz się do naszego newsletter’a i otrzymaj rabat!