Psy praktycznie przez całe życie zachowują dużą chęć do zabawy. Dzięki temu czworonogi chętnie angażują się w różne aktywności, które odpowiadają ich naturalnym potrzebom. Jak widomo każdy piesek może mieć inne upodobania co do zabawek. Wtedy przychodzi nam do głowy pytanie, jakie zabawki są najlepsze? Nie ma na to jednej, idealnej odpowiedzi. Wybór zależy przede wszystkim od wieku oraz usposobienia twojego psiaka. Jeśli jest typem leniwca to nie zainteresujesz go zabawką, która będzie wymagać zbyt wiele ruchu. Prawda jest taka, że dokonanie właściwego wyboru jest kluczem do szczęścia twojego pupila.


Jak to jest ze szczeniakiem?


Jeśli jesteś właścicielem młodego pieska to jako pierwszą zabawkę wybierz dla niego różnego rodzaju gryzaki. Plusów tego typu zabawki jest wiele. Nie tylko zainteresują go oraz pochłoną na długie godziny, ale będą także pozytywnie wpływać na higienę jego jamy ustnej i kondycję ząbków. Wszyscy wiemy, że szczeniaczki uwielbiają gryźć wszystko dookoła. Dodatkowo w momencie, kiedy rosną im zęby, ponieważ dokucza im wtedy swędzenie dla którego ulgą jest porządny gryzak. Oczywiście kiedy nasz przyjaciel podrośnie to kryterium wyboru zabawki zmienia się.

Pies, Buldog Angielski, Pies Zabawki
Czym się kierować?


Najważniejsze w tym wszystkim jest obserwowanie zachowania i usposobienia psiaka. Jeśli posiadasz zwierzaka, którego cechuje nieustępliwy charakter oraz to, że lubi dominować to wybierz zabawkę, która nauczy go uległości. Między innymi doskonale sprawdzi się do tego ringo. Dodatkowo umacniasz z psem więź, ponieważ wiadomo, że sam sobie nie będzie rzucał zabawki. Pomoże to też w uświadomieniu psa, jaka panuje między wami hierarchia.


A jeśli mamy psa spokojnego?


Dla psów spokojnych, które nie wykonują gwałtownych ruchów i są bardziej spokojne najlepiej sprawdzi się zwykły pluszak. Miła oraz mięciutka zabawka pozwoli im się odprężyć i jednocześnie pobawić. Usposobienie takich zwierzaków nie wymaga zbytnio skomplikowanych zabawek. Najważniejszy jest dla nich odpoczynek i bezpieczeństwo.


Znajdzie się coś dla szalonych zwierzaków?


W przypadku psów, które tryskają energią oraz tych bardzo aktywnych polecane są zabawki z elementem dźwiękowym. Czworonogi będą próbowały go uciszyć i wyładują swoją energię, a przy okazji nigdy nie znudzą. Oczywiście najlepiej, jeśli zabawka będzie miała jakiś ciekawy kształt. Rynek akcesoriów dla zwierząt oferuje bardzo szeroki wybór, który zadowoli najbardziej wybrednego pupila.


Czy zabawki do gryzienia to dobry wybór?


Jak wiadomo szczeniak lubi gryźć różne przedmioty, nawet takie, których gryźć nie należy. Na szczęście, jeśli zajmie się własnymi zabawkami to istnieje możliwość, że nie zniszczy mebli, butów lub np.: ubrań. Ważne jest to, aby zabawka do gryzienia była na tyle miękka, żeby nie zniechęcać psa do zabawy. Trzeba też uważać na to, żeby była twarda, inaczej pies może ją zjeść. Bardzo dobrze sprawdzają się kongi z gumy. Do ich wnętrza należy włożyć smakołyki lub po prostu zwykłą karmę. W gorące dni można tak przygotowaną zabawkę zamrozić i zrobić z niej mięsne lody. Trzymając ją w ręce możemy zachęcić psa do zaangażowania się i wylizywania ze środka smacznej zawartości. Po chwili możemy go zostawić samego. Na pewno sobie poradzi, a ta zabawa może mu zająć nawet kilka godzin dziennie. Dzięki niej psiak zmęczy się fizycznie i będzie wyczerpany umysłowo. Taki gadżet to też świetny sposób na uniknięcie problemów separacyjnych.

Pies, Nelly, Zabawki, Żuć, Ząb, Ssak, Zwierząt
Jak sprawdzają się sznurki do przeciągania z psiakiem?


Wszystkie zabawki, które właściciel może trzymać w dłoniach, a pupil szarpać lub trzymać w pysku, idealnie nadaje się do wspólnej zabawy. Oczywiście może to być nawet zwykły sznur związany w supeł. Najważniejsze jest to, żeby zainteresować zwierzaka. Dodatkowo niektóre sznury, które są dostępne w sklepach zoologicznych mają uchwyty, który ułatwia ich trzymanie w rękach. To bardzo dobre wyjście, jeśli psiak, z którym się bawimy jest ogromny oraz silny. Podczas gdy pupil trzyma go w pysku, nie należy szarpać z całej siły. Musimy wykonywać delikatne ruchy na boki i od czasu do czasu możemy unosić zabawkę w górę dla urozmaicenia zabawy. Pozwólmy zwierzakowi na to, aby pociągnął w swoją stronę. Poczekajmy chwilę, a potem my pociągnijmy w swoją. Warto wiedzieć, że powarkiwanie w trakcie zabawy nie ma nic wspólnego z agresją w naszą stronę. Świadczy to tylko o bardzo dużym zaangażowaniu czworonoga.


Co zrobić jeśli zwierzak nie chce oddać sznura?


Aby odzyskać zabawkę, trzeba wypracować komendę ‘puść’. Najłatwiejszym sposobem, aby to zrobić jest unieruchomienie na chwilę sznurka. Gdy nasz pupil znudzi się trzymaniem to wtedy mówimy ‘puść’ i w nagrodę oferujemy mu możliwość dalszej zabawy z komendą ‘łap’. Nie możemy kończyć zabawy na słowie ‘puść’. Niestety ale wtedy nauczylibyśmy psa niepuszczania zabawki, ponieważ skoro jej oddanie oznacza koniec zabawy to psiak nie chciałby tego wykonywać. Jeśli chcemy zakończyć zabawę to zróbmy to tak, aby po słowie ‘puść’ nie udało się zwierzakowi ponownie złapać zabawki. Powinna ona zniknąć z jego pola widzenia i ukryć się w naszej kieszeni.

Retriever, Pies, Sportowe, Szukam, Kryty, Smutny, Ładny
A piłki się nadają?


Wiele psiaków ubóstwia bawić się różnego rodzaju piłeczkami. Nie należy używać do tego zwykłych piłek, ponieważ klej stosowany do ich produkcji źle działa na szkliwo zębów u psów. Dostępne są specjalne piłki, które przypominają te tenisowe. Dodatkowo są one wykonane z bezpiecznych surowców. Można też kupić wyrzutnie, które pozwolą każdemu właścicielowi psa rzucić piłkę na dużą odległość, oczywiście nie trzeba ich kupować. Piłki z lanej gumy odbijają się od twardego podłoża i budzą u zwierzaka emocje łowieckie. Dodatkowo warto wybrać zabawkę, która po odbiciu poleci w inną stronę.


To może piłki na sznurku?


Niektóre czworonogi łapią do pyska rzucony przedmiot i uciekają z nim jak najdalej od swojego właściciela. Wtedy rodzi się pytanie, czy da się coś zrobić, żeby czworonogowi sprawiało przyjemność oddanie zabawki człowiekowi i wyczekiwanie na kolejny rzut. Bardzo przydatne będą do tego dwie piłki na sznurkach. Działa to tak, że rzucamy jedną piłkę, a gdy pupil do niej podbiegnie to wyciągamy drugą i bawimy się nią sami bez zwierzaka. Najprawdopodobniej nasz przyjaciel porzuci pierwszą piłkę i biegnie do nas. Wtedy należy rzucić drugą piłkę i iść po pierwszą. Psiak znowu zobaczy, że piłka, którą właśnie się zajął nie jest tak atrakcyjna jak ta, którą my trzymamy w ręce. Piłki na sznurku są wygodne do rzucania i bardzo łatwo można je odebrać psu, trzymając za sznurek. Jednak niektóre zwierzaki wolą piłki lżejsze, puste w środku oraz takie o chropowatej powierzchni, inne preferują te z lanej gumy i ciut mniejsze.


Czy zabawki logiczne zaciekawią psiaka?


Jak wiadomo do pełnego szczęścia pies potrzebuje nie tylko aktywności fizycznej ale i umysłowej. Dzięki temu może się on rozwijać, działa to tak jak u ludzi. Zabawki logiczne aktywizują szare komórki u pupila i nakłaniają go do samodzielnego rozwiązywania trudniejszych zadań. Większość z nich działa na zasadzie: znajdź i zjedz. Przysmaki ukryte są pod przesuwanymi klockami, które pies może odsuwać pyskiem lub łapą. Ciekawą zabawką są również maty węchowe z kilku naszytych na siebie warstw materiału, w których ukrywa się ulubione smakołyki naszego przyjaciela. Pies musi je wywąchać i pracując pyskiem może dostać się do nich poprzez podnoszenie kolejnych części maty. Należy też zwrócić uwagę na to, aby była ona wykonana z trwałych materiałów, które długo posłużą. Nieważne jest to czy są plastikowe, czy drewniane. Trzeba wiedzieć, że jeśli są delikatne to pies może je pogryźć lub uszkodzić łapami. Najważniejsze jest to, że zwierzak musi się napracować, by wydostać z nich pyszności. Zabawy logiczne czasami męczą naszego pupila dużo bardziej niż zwykły spacer połączony z bieganiem. Przydadzą się szczególnie, gdy pupil z różnych powodów nie może wychodzić na zewnątrz.

Pies, Grać, Łąka, Hasać, Zabawki, Zwierząt, Pet, Futro
Rodzaje zabawek edukacyjnych dla psa:

snack ball– często nazywana jest kulą smakową. Jest to zabawka wykonana najczęściej z gumy lub plastiku, który powinien być wysokiej jakości. Do jej środka należy włożyć dużo psich smakołyków lub po prostu suchą karmę dla psiaków.
zabawki do żucia i gryzienia– do środka tego typu zabawek wkłada się zazwyczaj mokrą karmę. Pod naciskiem, jaki zwierzak wywiera na zabawkę podczas gryzienia to smakołyki wydobywają się na zewnątrz. Psiak je zjada i znowu stara się pozyskać jedzenie. Zabawka również zachęca psa do żucia i gryzienia, co zaspokaja jego naturalne potrzeby oraz pozytywnie wpływa na zdrowie zębów i jego dziąseł.
przesuwne puzzle– na rynku dostępne są przeróżne rodzaje zabawek z przesuwalnymi częściami. Pies, chcąc dostać się do pysznego jedzenia musi odsunąć niektóre elementy, a niektóre część podnieść. Wszystkie czynności musi wykonać za pomocą pyska lub przedniej łapy. Warto też zwrócić uwagę i wybrać model ekologiczny który, jest wykonany z drewnianych elementów. Dzięki temu będzie zdecydowanie trwalszy. Sprawdzi się nawet dla najbardziej łapczywych psów, które na początku mogą nie rozumieć zasad zabawy i będą chciały na siłę dostać się do przysmaku. Zazwyczaj jest to zajęcie na kilka minut do godziny.
mata węchowa– ma formę maty z różnymi kieszonkami i schowkami, w których można ukryć przysmaki na które, będzie polował zwierzak. Szukanie smakołyków w takiej macie to spore wyzwanie logiczne dla każdego czworonoga. Mata uczy psa koncentracji i dostarcza mu różnego rodzaju bodźców. Taka zabawa to dobre rozwiązanie dla psa w każdym wieku.
miska dla psa spowalniająca jedzenie– sprawdzi się w dużej mierze dla psów, które zbyt szybko zjadają swoje jedzenie, ale także dla tych, które potrzebują dodatkowych bodźców w ciągu dnia. Kawałki ulubionej suchej lub mokrej karmy należy umieścić między wypustkami lub w labiryncie miski. Wydobycie pokarmu nie jest zbytnio trudne, ale wymaga od naszego przyjaciela nieco więcej cierpliwości i uwagi. Zajmuje to psa na kilka lub kilkanaście minut.

Warto zadbać o dostarczenie rozrywki swojemu psiakowi.