Jak dbać o łapy psa? Jak zadbać o łapy pupila zarówno wiosną jak i zimą?

Problemy z łapami u psów, mogą nie być oczywiste, występują bardzo często. Ale jeśli nie zostaną leczone problemy te mogą powodować  dyskomfort, który będzie uciążliwy dla naszych psich przyjaciół. Aby zapobiec problemom z łapami, takimi jak podarte paznokcie, uszkodzenie poduszek i odmrożenia, ważne jest, aby właściciele zwierząt domowych uczyli się chronić łapy swojego psiaka przez cały rok. Oto kilka łatwych wskazówek do wcielenia w życie. Problemy z łapami występujące u psów są przeróżne. Dotyczą naszych pupili nie tylko zimą, jak może się niektórym wydawać, lecz cały rok. Wtedy chcąc jak najszybciej udzielić pomocy zwierzakowi zadajemy sobie pytanie – jakie są tego przyczyny?

Opuszki palcowe u naszych czworonogów zostały dobrze ewolucyjnie przystosowane i uodpornione na warunki pogodowe oraz temperaturę. Jednak mimo wszystko czasem stają się one źródłem problemów, które musimy usunąć z życia psiaka. Dzieje się tak, ponieważ psie łapy nieustannie narażone są na kontakt z różnymi podłożami, a trzeba pamiętać, że to na nich opiera się cały ciężar psa, dlatego też wszelkie przecięcia i uszkodzenia, powodują spory dyskomfort i ból w trakcie chodzenia, czy biegania.  Więc jak dbać o łapy psa?

Jak dbać o łapy naszego pupila cały rok?

Przyczyny uszkodzeń psich łapek

Kończyny przeciętnego, zdrowego psa zazwyczaj nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Do obowiązków właściciela należy przede wszystkim przycinanie pazurów i zabezpieczenie opuszek palcowych. Ochrona przez cały rok jest bardzo ważna dla naszego pupila, ponieważ zapobiegnie to otarciom, innym urazom oraz przed ewentualnymi skaleczeniami i zranieniami (systematyczne sprawdzanie łap psa). Zimą szczególnymi zagrożeniami, które moją dopaść zwierzaka to odmrożenia, uszkodzenia oraz sól do posypywania chodników i ulic (w trakcie mrozu). Tym bardziej, że nagła zmiana temperatury podłoża oraz jego większa twardość i ślizg, wpływają na powstawanie uszkodzeń i ran na spodniej części psich łap. Natomiast latem gdy robi się bardzo ciepło i asfalt oraz chodniki mocno się rozgrzewają, poduszki u łap naszych pupilów moją się niszczyć. Dla łap niebezpieczny jest też kontakt z różnymi substancjami drażniącymi, które mogą także uczulić ludzi. Niektóre mogą uszkadzać opuszki łap ( nawozy, płyny do mycia podłóg, preparaty do czyszczenia dywanów). Skutkuje to powstaniem ran, rogowaceniem i pękaniem opuszek, poparzeniami. Alergie pokarmowe powodują powstanie świądu skórnego m.in. w okolicy łap i uszu. Pies chcąc sobie pomóc, zaczyna wtedy gryźć łapy, a to powoduje pękanie skóry na opuszkach i postawanie ran, które potem są uciążliwe dla zwierzaka. Z kolei twardnienie, pękanie i odchodzenie poduszek łap, to jeden z objawów groźnej choroby, jaką jest nosówka, potocznie nazywana też „chorobą twardej łapy”. Uszkodzenia spodniej części łap powodują też niedobory cynku. Pewne rasy psów są predysponowanedo niedoborów tego pierwiastka m.in.:owczarki niemieckie, siberian husky, samojedy, pudle, beagle, pointery, dogi niemieckie. Z kolei starsze psy często cierpią na schorzenie zwane hyperkeratozą, czyli nadmierne rogowacenie, grubienie i pękanie naskórka opuszek łap w wyniku zwiększonej produkcji keratyny.

Objawy uszkodzenia łap

Zazwyczaj łatwo rozpoznać uszkodzenia łap, gdyż rany są raczej charakterystyczne, łatwe do rozpoznania i zwykle krwawią. Nagła zmiana w zachowaniu psa, dzięki której możemy zauważyć, że coś jest nie tak to: nagłe kulenie (zwierzak utyka na jedną, lub naprzemiennie na niektóre, lub nawet wszystkie łapy), przestępowanie z łapy na łapę, przysiadanie podczas spaceru, piszczenie i skomlenie podczas chodzenia, wylizywanie i gryzienie opuszek łap. Takie zachowania są powodowane poprzez: bolesność puszek palcowych, widoczne pęknięcia, przecięcia i inne uszkodzenia na powierzchni poduszek łap, nadmierną chropowatość opuszków łap lub stan zapalny w okolicy opuszków.

Jak chronić psie łapki?

Aby chronić pupila przed urazami staraj się wychodzić z nim na spacer w chłodniejszych częściach dnia. Najlepszą porą w lecie będzie wczesny poranek, jeśli jednak temperatury nie będą tak wysokie można to robić o różnych porach.

Lepiej aby zwierzak chodził lub biegał po trawie, jest zdecydowanie chłodniejsza i miększa niż jakakolwiek droga lub chodnik.
Istnieje wiele różnych opcji ochrony łap psów przed gorącym chodnikiem. Możesz rozważyć zakup butów, które naprawdę izolują ich łapy od płonącego chodnika.
Kolejnym sposobem ochrony łap psów jest użycie wosku. Może to nie wystarczyć w czasie naprawdę upalnej pogody, ale może być również użyteczny do łagodzenia suchych, popękanych stóp.
Podczas wychodzenia w zimowe dni weź pod uwagę rasę swojego psa. „Husky i wiele innych ras są stworzone do biegania po śniegu, a mniejsze rasy wolą spędzić ten czas w ciepłym domu. Staraj się nie prowadzić pupila po lodzie, ponieważ poślizgnięcia i upadki – szczególnie w przypadku starszych zwierząt – są częstsze zimą i prowadzą do różnych urazów.

Nie zostawiaj swojego zwierzaka na zewnątrz w ekstremalnych temperaturach.

Buty dla psów

Jeśli pies bardzo cierpi z powodu mrozu, lodu i soli, można mu zakładać specjalne buty dla psów (dobre rozwiązanie szczególnie u ras bardzo wrażliwych na zimno). Buty dla psów ochronią nie tylko przed zimnem, lodem i drażniącym działaniem soli, czy urazami mechanicznymi. Są także skuteczne na głęboki śnieg, co jest szczególnie ważne u psów z dłuższą sierścią w okolicy łap, przez co śnieg i lód zbrylają się i boleśnie ugniatają tkankę pomiędzy palcami, uniemożliwiając psu normalny chód i powodując uszkodzenia opuszków. U psów długowłosych można też w okresie zimowym przycinać sierść w okolicach opuszków palcowych. Po spacerze dobrze jest też opłukać łapy psa letnią wodą lub przetrzeć je wilgotną ścierką, co usunie drażniącą sól, śnieg i kawałki zbrylonego lodu.

Zdrowe opuszki łap pupilów

Łapy czworonogów zawsze są lekko popękane, bo zużywają się w trakcie chodzenia i biegania. Kłopoty mają gł. właściciele psów w miastach, bo podłoże jest zazwyczaj twarde (asfaltowe, betonowe) i przez to niekomfortowe dla psich łap. Znacznie lepiej maja się psy mieszkające na przedmieściach i poza miastem, gdyż większość ich spacerów odbywa się po miękkim, naturalnym gruncie.

Po spacerach (szczególnie jeśli były w trudnym terenie) powinniśmy sprawdzać czy żadne ciało obce nie wbiło się w opuszki psich łap, czy nie doszło do ich zranienia itp. Podobnie postępujemy po kąpielach wodnych naszego psa. Jest to konieczne, gdyż dno zbiorników wodnych obecnie często bywa zanieczyszczone wieloma ostrymi przedmiotami, które poważnie zranią poduszki łap (np. potłuczone szkło, metalowe puszki). Szczególnie ważne są kontrole łap u psów pracujących (np. u psów myśliwskich, tropiących, ratowniczych gruzowych) i biorących udział w zawodach i zabawach sportowych (np. u psów biorących udział w psim crossie, w zawodach na ciągnięcie sań, u psów wyścigowych ), gdyż ich łapy bardziej są narażone na ścieranie opuszków i zranienia, oraz na uszkodzenia pazurów.  Jeśli jakaś rana jest głęboka, należy udać się jak najszybciej do weterynarza. Drobniejsze skaleczenia można zabezpieczyć bandażem przed pobrudzeniem i dalszymi uszkodzeniami, a na wierzch nałożyć np. skarpetkę, by pies nie zdjął sobie bandaża. Wychodząc na spacer, na całość nałożyć worek foliowy, co zabezpieczy opatrunek przed brudem i wilgocią.

Psy ras mających predyspozycje do problemów ze stawami, należy otoczyć specjalną opieką, ponieważ schorzenia te objawiają się deformacjami chodu i łap. W porozumieniu z lekarzem weterynarii można też podawać im suplementy diety wspomagające pracę stawów, oraz chronić je przed przeciążeniami oraz wzmacniać ich mięśnie ćwiczeniami (np. pływaniem) i masażami.

Jak wyglądają pazury u psów?

We wnętrzu pazurów znajduje się długi, dobrze unerwiony i ukrwiony rdzeń. Długością może sięgać nawet do połowy długości pazura. Uszkodzenia rdzenia zawsze są bardzo bolesne ( dla ludzi również urazy paznokcia są bardzo bolesne) dla psa i mogą nawet sprawić, że zwierzę przez dzień lub dwa będzie miało problemy z chodzeniem. Dlatego tak ważne jest umiejętne skracanie pazurów, by nie obciąć ich zbyt krótko, uszkadzając tym samym ich rdzeń. Psy instynktownie wyczuwają zresztą zagrożenie podczas skracania pazurów i zwykle zaciekle bronią się przed tym, dlatego często jedynym wyjściem jest zabieg u specjalisty.

Trochę o obcinaniu pazurów

Psie pazury zwykle nie sprawiają właścicielom większego kłopotu, gdy pies ma naturalną możliwość ich ścierania (jeśli pies ma dostęp do twardej nawierzchni, na której będzie sobie samoczynnie ścierać pazury). Wtedy nie musimy ich obcinać. Inaczej będzie, jeśli pies zwykle porusza się po miękkich nawierzchniach, albo mało biega i spędza większość czasu w kojcu. Wtedy konieczne będzie regularne przycinanie pazurów, co dla niektórych właścicieli psów może być kłopotliwe, a dla psa bolesne i stresujące.

Jeśli potrafimy, to pazury u psa możemy przycinać samodzielnie. W sprzedaży są bardzo dobre cążki do obcinania pazurów u psów. Najlepsze są cążki typu gilotynka ( najłatwiej będzie nimi obciąć pupilowi pazury) mające otwór cięcia zamknięty ze wszystkich stron. W razie niekontrolowanego szarpnięcia, pazur psa nie wysmyknie się i nie uszkodzi. Jeśli mamy problemy z obcięciem pazurów u swojego psa, musimy skorzystać z fachowych usług gabinetu weterynaryjnego. Można to zrobić także przy okazji, w trakcie standardowych wizyt kontrolnych u weterynarza. Dla fachowca będzie to chwila.

Jak samodzielnie ciąć pazury u psa?

Otóż u psów z jasnymi pazurami nie jest to problem, bo widzimy dokąd sięga ukrwiony rdzeń pazura. Przycinamy wtedy pazur kilka milimetrów powyżej od końca rdzenia. Jednak u psów z ciemnymi pazurami, a takich jest większość, zadanie jest trudniejsze i wymaga mocnego skupienia. W przeciwnym razem wyrządzimy zwierzakowi dużo krzywdy i bólu.

Najlepiej przycinać pazury w odstępie co kilka tygodni (np. raz na miesiąc). Wtedy przycinamy tylko same ich końcówki na długość ok.2 mm. Jeżeli jednak przy oględzinach okaże się, że pies sam je sobie skutecznie ściera biegając na spacerach po twardym podłożu, to w ogóle nie musimy ich przycinać i bazujemy jedynie na regularnych oględzinach (zawsze lepiej jednak to kontrolować) . Przerośnięte pazury u psa stają się przyczyną krzywienia łap, deformacji i bólów w trakcie chodzenia. Pies nieprawidłowo będzie wtedy stawiał łapy, co może powodować nawet problemy ze stawami i kręgosłupem, które z czasem mogą się stać nieodwracalne. W krańcowych przypadkach, mogą niemal w ogóle uniemożliwić psu chodzenie i przyczynić się do wrastania ich w poduszki łap oraz powstawania bolesnych ran i stanów zapalnych. To zaniedbania dalece niehumanitarne i zgodnie z polskim prawem – karalne.