Jak poprawić życie swojego psa? Co lepiej robić, aby Twój pies był szczęśliwy?

Jest parę prostych sposobów, aby życie twojego psa stało się lepsze i szczęśliwsze. Dobra wiadomość jest taka, że mogą to zrobić wszyscy właściciele czworonogów. Od zapewniania psu codziennych ćwiczeń po przestrzeganie zasad, oto 5 prostych sposobów na urozmaicenie pieskiego życia. Pupile odczuwają  radość i zadowolenie samym faktem, że przebywają ze swoim właścicielem. Również one ulepszają nam życie i są naszymi przyjaciółmi. To nie tylko poprawia jakość naszego życia, ale także podnosi tak ważne pytanie: co ostatnio zrobiliśmy dla swoich zwierzaków? Oczywiście dbamy o ich jedzenie, opiekę medyczną, dom, pielęgnację, zabawki i inne, ale co dokładnie robimy, aby zwiększyć poziom szczęścia u naszego psa? Oto lista sposobów na łatwą i szybką poprawę jakości życia naszych psiaków.

Jak poprawić życie swojego psa?

 1. Staraj się codziennie uprawiać aktywność fizyczną ze swoim pupilem.

Regularne ćwiczenia są bardzo ważne dla ogólnego samopoczucia i funkcjonowania twojego psa, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Psy z nadwagą są bardziej narażone na problemy zdrowotne (działa to tak samo jak w przypadku ludzi) , takie jak zapalenie stawów, choroby serca i cukrzyca. Możesz bardzo łatwo zmniejszyć to ryzyko. Wystarczy dbać o kondycję i utrzymywać odpowiednią aktywność fizyczną psa. W sytuacji kiedy zwierzak nie może spożytkować swojej energii może doprowadzić to do nudy i frustracji. U psów, które nie ćwiczą codziennie, znacznie częściej rozwijają się zachowania destrukcyjne, takie jak nadmierne żucie lub częste szczekanie. Poprzez regularne ćwiczenia dajesz im to na co czekają- rutynę, dzięki której pupil wie, że zawsze może na ciebie liczyć i nie musi szukać innych sposobów na zmniejszenie swojej energii. Dbaj o to, aby twój zwierzak codziennie ćwiczył wystarczająco dużo czasu, aby utrzymać go w dobrej formie i uniknąć problemów. Niektóre z najprostszych sposobów ćwiczenia psa to:

 • przeciąganie liny
 • rzucanie fisbee
 • codzienne spacery
 • wspólne bieganie
 • zabawa z psem

Ćwiczenia fizyczne to nie tylko dbanie o kondycję i zdrowie psa – może także pomóc w ograniczeniu problematycznych zachowań, takich jak nadmierne żucie, szczekanie lub kopanie. Możesz pomóc zmniejszyć to ryzyko, upewniając się, że Twój pies codziennie ma wystarczająco dużo aktywności fizycznej.

 1. Stymuluj psychicznie swojego psiaka.

Czy słyszałeś kiedyś powiedzenie „zmęczony pies to dobry pies”? To w 100% prawda i nie znaczy to, że musisz radzić sobie tylko polegając na ćwiczeniach fizycznych. Dawanie psu codziennie dużo ćwiczeń umysłowych może być tak samo męczące jak wysiłek fizyczny (działa to tak samo jak u człowieka). Dla psa 5-minutowa gra „znajdź smakołyki” jest tak samo męcząca, a nawet bardziej, jak 30-minutowy spacer lub jogging. Codzienne dodawanie interaktywnych zabaw i gier sprawi, że twój pies będzie stymulowany psychicznie i będzie rozwijać swój umysł. Oto kilka prostych sposobów, aby dać swojemu psu więcej stymulacji psychicznej:

 • pozwól swojemu zwierzakowi powąchać różne zapachy podczas spacerów, czyli „wąchać przerwy”
 • naucz swojego psa nowych sztuczek poprzez zabawe
 • używaj zabawek do zdobywania smakołyków przez pupila
 • zagraj z psem w gry, w których musi użyć nosa
 • stwórz własny tor przeszkód i ćwicz na nim ze swoim psiakiem

Pamiętaj, że każdy pies wymaga innej ilości ćwiczeń i zadań fizycznych i psychicznych.

 1. Spraw, aby trening był dla twojego psa zabawą.

Fun i przyjemność – nie są to zwykle pierwsze słowa, które przychodzą nam na myśl, gdy myślimy o szkoleniu psów. W rzeczywistości pierwsze słowa, które przychodzą nam do głowy, to frustracja, trud i zamieszanie, ale to nie musi tak wyglądać. Chodzi o to, że istnieje kilka stosunkowo łatwych i przyjemnych sposobów, aby dać psiakowi więcej zabawy poprzez trening i szkolenie. A kiedy te sesje są zabawą dla twojego zwierzaka, łatwiej jest utrzymać w nim motywację do nauki nowych rzeczy. Jednym ze sposobów, który jest skuteczny i ciekawy jest zmiana nagród i ich różnorodność. Eksperymentuj z wykorzystaniem różnych smakołyków i innych nagród, takich jak różne gry i zabawki. Niektóre psy są silnie motywowane jedzeniem, podczas gdy inne wolą zabawę. Na podstawie obserwacji dowiedz się co preferuje twój pupil. Innym sposobem na zwiększenie przyjemności treningu są krótkie i przyjemne sesje. Pies nie ma nieograniczonego zakresu uwagi, więc zbyt długie prace nad czymkolwiek mogą prowadzić do frustracji zarówno dla ciebie, jak i twojego psiaka. Pamiętaj, aby używać wielu pochwał, gdy twój pies robi to, o co prosisz – zwierzak będzie zadowolony i będzie wykonywał twoje polecenia.

 1. Bądź spójny i przestrzegaj wcześniej ustalonych zasad.

Jednym z najprostszych sposobów na zmieszanie i sfrustrowanie swojego psa jest niespójność z zasadami. Nie będzie on wiedział co się dzieje, doprowadzi to do braku ufności i nieprzestrzegania reguł, które ustaliłeś. Zastanów się nad tym- parę tygodnie temu rzuciłeś swojemu psu kawałek jedzenia podczas obiadu, było to jednorazowe, ale zastanawiasz się, dlaczego dziś błaga o to samo? Dając mu to jedzenie kilka tygodni temu, zachęcałeś do więcej żebractwa, nawet jeśli z twojej strony było to niezamierzone i kompletnie nieprzemyślane. Nasz pies cały czas uczy się od nas i mamy tendencję do wysyłania wielu mieszanych i mylących wiadomości. Kiedy ustalasz zasady i granice dla swojego psa, pamiętaj o konsekwentności. Nie pozwól sobie na zapomnienie ich tylko jednego dnia, aby ukarać pupila za takie zachowanie następnym razem. Jasne zasady i granice sprawią, że twój przyjaciel będzie dokładnie wiedział, czego się od niego oczekuje w danym momencie, i pomoże uniknąć frustracji wynikającej z niespójnych kar. Jeśli nie wolno im robić czegoś (np. skakać na kanapie), upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny trzymają się tej zasady i nikt jej nie łamie.

 1. Daj swojemu psu rutynę

Jednym z najlepszych sposobów na zadowolenie psa jest zapewnienie codziennej rutyny. Czworonóg będzie czuć się pewniej, wiedząc, kiedy jest czas posiłku, kiedy wyjdą na zewnątrz, kiedy będzie mógł się pobawić i kiedy będzie jego codzienny spacer. Daj swojemu psu rutynę, nie chodzi o to, że musisz poświęcać 6 godzin dziennie na zabawę. Chodzi w tym o krótkich, małych czynnościach rozrzuconych w ciągu dnia. 10 minutowa gra holownika po obiedzie, rano wypchany Kong, wieczorem spacer. To są rodzaje aktywności, które sprawią, że codzienna zabawa będzie dla twojego psa przyjemną rutyną. Wymyśl rzeczy dla swojego psa, która zawiera kilka fajnych propozycji do zrobienia każdego dnia. Niewielkie czynności w ciągu dnia wzbogacą życie twojego psiaka i pomogą ograniczyć problematyczne zachowania, które mogą wynikać z nudy. Dodatkowo będzie on bardzo wdzięczny za rozplanowanie wolnego czasu.

Oto przykładowe zabawy, które możesz wypróbować ze swoim czworonogiem:

Naucz swojego psa ścigania bąbelków

Jedną z najfajniejszych gier z psem jest uczenie go ścigania baniek mydlanych. Jeśli Twój pies nie wie, jak ścigać bąbelki, zacznij od dmuchania po milka małych. Wskaż je mu i zachęć do pościgu. Złap trochę samemu, aby pokazać swojemu psiakowi, że nie ma się czego bać, że to fajna zabawa, i że celem gry jest zdobycie ich, zanim dotkną ziemi i pękną. Trzeba użyć baniek stworzonych dla dzieci (wytwarzane są również bąbelki smakowe specjalnie dla psów). Nie są toksyczne, ale mogą zaszkodzić żołądkowi, jeśli spożyją zbyt dużo. I pamiętaj, aby potem zetrzeć twarz psa, ponieważ może podrażnić jego oczy.

Zagraj z psem w gry wodne

Spacer na  plażę lub inny zbiornik wodny może być świetną zabawą dla pupilów, szczególnie tych, które już kochają pływanie (nie zapomnij o kamizelce ratunkowej dla bezpieczeństwa, nawet dla psów, które potrafią pływać). Możesz zabrać ze sobą zabawki i rzucać je do wody. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić, czy unoszą się na wodzie – jeśli okaże się, że zabawka tonie to już jej nie odzyskacie. Jeśli twój czworonóg nie jest świetnym pływakiem lub jeśli nie masz w pobliżu plaż i zbiorników wodnych, możesz zagrać w gry wodne na własnym podwórku. Zdobądź plastikowy basenik dla dzieci i napełnij go wodą. Wiele psów uwielbia pluskać się i mieć swoje własne miejsce, w którym można się ochłodzić. Wrzuć zabawki i zmień je w grę „kołyszących się jabłek”. Niektóre psy wariują i cieszą się z zabawy wężem wodnym. Wiadomo, że trzeba to robić w odległości, a pupil musi stać i czekać na duży strumień wody. Niestety wąż wodny nie odpowiada każdemu zwierzakowi i jest onieśmielający dla niektórych z nich. Jeśli twój pies nie lubi bawić się z wężem wodnym sprawdź może, woli bawić się w zraszaczu, który nie wypuszcza tak silnego strumienia wody.

Chowaj swojemu przyjacielowi smakołyki, żeby mógł ich szukać.

Jeśli chodzi o gry z psem, „znajdź smakołyki” jest bardzo popularna i polecana dla każdego psa. Jest bardzo łatwa do wykonania, a najlepsze jest to, że zazwyczaj  zwierzak nigdy nie ma tego dość, ponieważ zawsze chowamy smaczki na różne sposoby. Nie ma znaczenia, że ​​wybieramy te same kryjówki i że zawsze bawimy się tymi samymi smakołykami, które są uwielbiane przez czworonogi. Brak kreatywności wcale nie stoi na przeszkodzie. Znajdź smakołyki, podobnie jak wszystkie gry do pracy z nosem, są stymulujące umysłowo i stanowią świetny sposób, aby pozwolić naszym psom doskonalić swoje naturalne zdolności węszenia i umysł. Aby zagrać, znajdź smaczki, które uwielbia twój zwierzak, umieść smakołyki na ziemi, gdy pies jest w pozycji stojącej. Daj mu swojemu polecenie uwolnienia i zachęć go do znalezienia smakołyków. W razie problemów wskaż mu je i pomóż w walczą. Zachęcaj go po drodze, chwaląc ich za każdym razem, gdy znajdzie nagrodę. W chwili kiedy twój pies zrozumie, co oznacza „znajdź smakołyki”, możesz powoli zacząć zwiększać trudność waszej zabawy. A kiedy przećwiczysz wystarczająco dużo w jednym pokoju, możesz przejść do ukrywania smakołyków po całym domu.